North Sea Wind Power Hub: energia nawet dla 100 mln Europejczyków

North Sea Wind Power Hub: energia nawet dla 100 mln Europejczyków
Fot. Tennet B.V.
REKLAMA

Operatorzy systemów przesyłowych z Holandii, Danii i Niemiec podpisali porozumienie mające zapoczątkować współpracę, której celem jest budowa ma Morzu Północnym jednej lub kilku sztucznych wysp, które zwiększą możliwości produkcji energii z morskich farm wiatrowych.

Spółki TenneT TSO B.V. (Holandia), Energinet (Dania) and TenneT TSO GmbH (Niemcy) będą współpracować w celu budowy zlokalizowanego na Morzu Północnym systemu elektroenergetycznego, którego sercem będzie położona w centralnym miejscu tego morza sztuczna wyspa.

Do umieszczonej na niej infrastruktury zostaną podłączone morskie farmy wiatrowe, a sama wyspa będzie połączona z systemami przesyłowymi Holandii, Danii, Niemiec i być może innych krajów regionu, które przyłączą się do tego projektu.

Pomysłodawcy projektu o roboczej nazwie North Sea Wind Power Hub liczą, że jego realizacja zwiększy możliwości produkcji energii na Morzu Północnym do poziomu odpowiadającego zapotrzebowaniu generowanemu przez około 70-100 mln Europejczyków. Ten cel chcą osiągnąć do roku 2050.

Już teraz potencjał działających na Morzu Północnym farm wiatrowych przekracza 10 GW, a mając na uwadze, że morska energetyka wiatrowa weszła w fazę rozwoju zaledwie kilka lat temu, można przypuszczać, że wiatraków będzie szybko przybywać. Pomysłodawcy projektu North Sea Wind Power Hub zakładają, że do tworzonego przez nich systemu elektroenergetycznego będzie można podłączyć farmy wiatrowe o łącznej mocy 70-100 GW.

– Plan budowy jednej lub kilku sztucznych wysp na środku Morza Północnego może wyglądać jak science fiction, ale w rzeczywistości może to być bardzo efektywny i tani sposób na wypełnienie przyszłego zapotrzebowania na energię odnawialną krajów regionu Morza Północnego – komentuje Torben Glar Nielsen, CTO operatora Energinet.

Budowa sztucznych wysp nie jest jednak jeszcze przesądzona. Operatorzy z Holandii, Danii i Niemiec mają teraz rozpocząć badania na temat wykonalności i opłacalności takich inwestycji. Zakładają, że pierwsza sztuczna wyspa może powstać około roku 2035. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
Polska nie musi nic budować, bo sama jest kartoflaną wyspą.

Giełda OZE

Sprzedam lokalizacje pod utworzenie klastra

Lokalizacja pod utworzenie klastra. Pracujaca elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW, 3 projekty fotowol czytaj dalej...

Udziały EIG Ekologiczna Elektrownia 2 sp. z o.o.

Sprzedam 200 udziałów w pracującej od 2016 roku elektrowni wiatrowej GAMESA G58 850kW w miejscowośc czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją

Sprzedam projekt o mocy 0.6MW z wygraną aukcją na poziomie 397,40 zł. czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Sprzedam dwa projekty elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1000 kW każdy, wraz z pozwoleniem na budowę czytaj dalej...