Enea: odpis w obszarze farm wiatrowych na 49 mln zł

Enea: odpis w obszarze farm wiatrowych na 49 mln zł
Farma wiatrowa Bardy. Fot. Enea
REKLAMA

Enea podała wstępne wyniki finansowe za 2016 r., informując m.in. o dokonaniu odpisu aktualizującego wartość aktywów w obszarze energetyki wiatrowej.

W raporcie finansowym Enei za I połowę 2016 r. pojawiła się informacja o odpisie aktualizującym wartość aktywów Enei , który wyniósł 42 mln zł.

– Na dzień 30 czerwca 2016 r. spółka przeanalizowała przesłanki utraty wartości udziałów w jednostkach zależnych. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, począwszy od 2017 r. zmianie ulegnie sposób kwalifikacji rzeczowych aktywów trwałych farm wiatrowych do podstawy naliczenia podatku od nieruchomości. W związku ze zmianą w zasadach naliczania podatku od nieruchomości spółka dokonała aktualizacji testów na utratę wartości dokonanych w 2015 r. w jednostce zależnej zajmującej się produkcją energii ze źródeł wiatrowych i oszacowała wpływ wzrostu obciążeń podatkowych na wartość użytkową udziałów. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono utratę wartości udziałów na łączną kwotę 42 000 tys. zł. Dokonany odpis z tytułu utraty wartości obniżył wynik netto spółki o 42 000 tys. zł – informowała w raporcie za I półrocze 2016 r. Enea.

Teraz – informując o wstępnych wynikach finansowych za 2016 r. – Enea podaje, że odpis wartości aktywów wiatrowych za cały ubiegły rok wyniesie 49 mln zł.

Enea podała, że przychody na poziomie całej grupy kapitałowej wyniosły w ubiegłym roku 11,25 mld zł, EBITDA wyniosła 2,32 mld zł, EBIT – 1,11 mld zł, a zysk netto – 849 mln zł.

W ubiegłym roku Enea miała wyprodukować 13,6 TWh energii elektrycznej przy dystrybucji rzędu 18,7 TWh i sprzedaży energii elektrycznej i gazu odbiorcom detalicznym na poziomie 18 TWh.

Publikację sprawozdania finansowego za 2016 r. Enea planuje na 30 marca.

W portfelu Enei są farmy wiatrowe Darżyno o mocy 6 MW (woj. pomorskie), Bardy o mocy 50 MW (woj. zachodniopomorskie), a także farma wiatrowa Baczyna o mocy 14,1 MW w miejscowości Lubno k. Gorzowa Wlkp. (woj. lubuskie). 

Enea dysponuje najmniejszym potencjałem OZE wśród państwowych koncernów energetycznych, które informowały w swoich sprawozdaniach finansowych o jeszcze większych odpisach aktualizujących wartość ich aktywów, wiążąc tą sytuację z nowymi regulacjami dla rynku OZE oraz ze złą sytuacją producentów zielonej energii w systemie zielonych certyfikatów. 

O największym odpisie aktywów spośród państwowych koncernów energetycznych poinformowała w raporcie za 2016 r. Polska Grupa Energetyczna. W wyniku dokonania odpisów wartość aktywów PGE spadła o 864 mln zł, z czego elektrownie wiatrowe straciły na wartości 369 mln zł, projekty wiatrowe – 218 mln zł, a odpis w pozycji „wartość firmy” wyniósł 277 mln zł.

Tauron informował w ubiegłym miesiącu, że wartość odpisów za 2016 r. dotyczących tylko farm wiatrowych ma wynieść około 281 mln zł.

Z kolei Energa już w ubiegłym roku informowała o dokonaniu odpisu na 552  mln zł z powodu utraty wartości aktywów w segmencie energetyki wiatrowej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
I było się pchać w te wiatraki? ;)

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...