KE zgadza się na wielką fuzję w branży wiatrowej

KE zgadza się na wielką fuzję w branży wiatrowej
Fot. Gamesa
REKLAMA

Połączenie Gamesy i działu wiatrowego Siemensa uzgodniono już w połowie ubiegłego roku. Teraz Komisja Europejska zatwierdziła je, oceniając, że nie narusza ono zasad unijnego rynku.

W ramach uruchomionej w czerwcu 2016 r. transakcji Siemens przejmie 59 proc. udziałów w Gamesie. 8 proc. utrzyma inny hiszpański koncern Iberdrola. Przejęcie udziałów Gamesy ma zostać sfinalizowane do końca tego kwartału i ma kosztować Siemensa około miliarda euro.

Siedziba działu lądowej energetyki wiatrowej nowej firmy będzie się mieścić w Hiszpanii, natomiat morskiej energetyki wiatrowej w Hamburgu oraz Vejle w Danii.

Nowy podmiot ma szansę stać się największym producentem elektrowni wiatrowych na świecie, wyprzedzając dotychczasowych liderów rynku Vestas, Goldwind czy GE. 

W ubiegłym roku Vestas sprzedał elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 8,53 GW, kolejny był chiński Goldwind z wynikiem 6,37 GW, a następnie amerykański GE (5,87 GW). Czwarte miejsce przypadło Gamesie z wynikiem 4,04 GW, piąte niemieckiemu Enerconowi (3,83 GW), a następny był Siemens.

Analitycy rynku wiatrowego podkreślają, że nowy podmiot, który powstanie po połączeniu działu wiatrowego Siemensa i Gamesy, przejmie przewagi konkurencyjne, które niemiecka firma wypracowała w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, a także skorzysta z mocnej pozycji, którą Gamesa ma na kluczowych rynkach rozwijających się – w Brazylii, Meksyku czy Indiach.

Siemens to zdecydowany lider w globalnej branży morskiej energetyki wiatrowej. W sektorze offshore jest również aktywna Gamesa, która buduje morskie wiatraki w ramach firmy Adwen utworzonej wcześniej razem z francuską Arevą, której udziały Hiszpanie następnie wykupili.

Na całkowity potencjał offshore w Europie składały się na koniec 2016 r. turbiny wiatrowe Siemensa o łącznej mocy 8,566 GW, turbiny MHI Vestas o łącznej mocy 2,075 GW, Senvion o mocy 783 MW, Adwen o mocy 660 MW, BARD o mocy 400 MW, WinWInD – 60 MW, GE Renewable Energy (Alstom) – 42 MW, a także turbiny o mocy 46 MW dostarczone przez pozostałych producentów.

Korzyści, które wynikną z połączenia działu wiatrowego Siemensa i Gamesy, mają według hiszpańskiej firmy zwiększyć zysk operacyjny nowego podmiotu w czwartym roku działalności o 230 mln euro. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...