KE zgadza się na wielką fuzję w branży wiatrowej

KE zgadza się na wielką fuzję w branży wiatrowej
Fot. Gamesa
REKLAMA

Połączenie Gamesy i działu wiatrowego Siemensa uzgodniono już w połowie ubiegłego roku. Teraz Komisja Europejska zatwierdziła je, oceniając, że nie narusza ono zasad unijnego rynku.

W ramach uruchomionej w czerwcu 2016 r. transakcji Siemens przejmie 59 proc. udziałów w Gamesie. 8 proc. utrzyma inny hiszpański koncern Iberdrola. Przejęcie udziałów Gamesy ma zostać sfinalizowane do końca tego kwartału i ma kosztować Siemensa około miliarda euro.

Siedziba działu lądowej energetyki wiatrowej nowej firmy będzie się mieścić w Hiszpanii, natomiat morskiej energetyki wiatrowej w Hamburgu oraz Vejle w Danii.

Nowy podmiot ma szansę stać się największym producentem elektrowni wiatrowych na świecie, wyprzedzając dotychczasowych liderów rynku Vestas, Goldwind czy GE. 

W ubiegłym roku Vestas sprzedał elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 8,53 GW, kolejny był chiński Goldwind z wynikiem 6,37 GW, a następnie amerykański GE (5,87 GW). Czwarte miejsce przypadło Gamesie z wynikiem 4,04 GW, piąte niemieckiemu Enerconowi (3,83 GW), a następny był Siemens.

Analitycy rynku wiatrowego podkreślają, że nowy podmiot, który powstanie po połączeniu działu wiatrowego Siemensa i Gamesy, przejmie przewagi konkurencyjne, które niemiecka firma wypracowała w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, a także skorzysta z mocnej pozycji, którą Gamesa ma na kluczowych rynkach rozwijających się – w Brazylii, Meksyku czy Indiach.

Siemens to zdecydowany lider w globalnej branży morskiej energetyki wiatrowej. W sektorze offshore jest również aktywna Gamesa, która buduje morskie wiatraki w ramach firmy Adwen utworzonej wcześniej razem z francuską Arevą, której udziały Hiszpanie następnie wykupili.

Na całkowity potencjał offshore w Europie składały się na koniec 2016 r. turbiny wiatrowe Siemensa o łącznej mocy 8,566 GW, turbiny MHI Vestas o łącznej mocy 2,075 GW, Senvion o mocy 783 MW, Adwen o mocy 660 MW, BARD o mocy 400 MW, WinWInD – 60 MW, GE Renewable Energy (Alstom) – 42 MW, a także turbiny o mocy 46 MW dostarczone przez pozostałych producentów.

Korzyści, które wynikną z połączenia działu wiatrowego Siemensa i Gamesy, mają według hiszpańskiej firmy zwiększyć zysk operacyjny nowego podmiotu w czwartym roku działalności o 230 mln euro. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, te czytaj dalej...

Projekt wygrana aukcja 380PLN/MWh, 120 kWp PV, własny grunt PnB w rozsądnej cenie

Sprzedam projekt z wygraną aukcją 380 PLN/MWh, możliwość sprzedaży energii od 2019r. Lokalizacja Lub czytaj dalej...

Biogazownia Rolnicza 0,5 MW

Biogazownia Rolnicza 0,5 MW Województwo mazowieckie, powiat Żuromin Posiadane dokumenty: • Pozw czytaj dalej...

Szukam podwykonawcy instalacji PV Warm-Maz

Firma szuka podwykonawcy mikroinstalacji PV. Możliwa stała współpraca. czytaj dalej...