Niemcy: maks. 70 EUR/MWh w pierwszej aukcji dla farm wiatrowych na lądzie

Niemcy: maks. 70 EUR/MWh w pierwszej aukcji dla farm wiatrowych na lądzie
Fot. Innogy
REKLAMA

Wcześniej w tym roku Niemcy ogłosili pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej, a teraz federalna agencja Bundesnetzagentur ogłosiła pierwszą w historii aukcję dla energetyki wiatrowej na lądzie. W tym roku zaplanowano przeprowadzenie w sumie trzech aukcji dedykowanych projektom farm wiatrowych na lądzie.

Wdrożony w tym roku w Niemczech system aukcyjny obejmuje wszystkie projekty wiatrowe o mocy powyżej 750 kW, dla mniejszych instalacji pozostawiono możliwość rozliczeń w systemie taryf gwarantowanych, o których przyznanie inwestorzy nie muszą konkurować tak jak w przypadku systemu aukcyjnego.

W pierwszej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech inwestorzy mogą składać swoje oferty do 2 maja br. Do podziału jest potencjał rzędu 800 MW, a maksymalną cenę ustalono na 0,07 euro/kWh.

Preferencje w aukcji przewidziano dla lokalnych kooperatyw energetycznych. Tego rodzaju podmioty mogą być tworzone przez przynajmniej 10 osób fizycznych, z czego przynajmniej 6 musi legitymować się miejscem zamieszkania w regionie, w którym ma powstać farma wiatrowa.

Wprowadzono natomiast ograniczenia w zakresie budowy farm wiatrowych w regionach, w których konieczna jest rozbudowa i modernizacja sieci elektroenergetycznych, zwłaszcza w północnej części kraju – ta zasada dotyczy landów Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, północnej części Dolnej Saksonii oraz miast Hamburg i Brema. Przyjęto zasadę, że w tych regionach możliwe będzie wybudowanie na podstawie majowej aukcji farm wiatrowych o mocy maksymalnie 258 MW.

Inwestorzy, którzy wygrają pierwszą aukcję dla lądowej energetyki wiatrowej, otrzymają prawo do sprzedaży energii zgodnie z modelem „pay-as-bid”, czyli po tej samej cenie, którą zaoferowali w aukcji.

Kolejne aukcje dla lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech zaplanowano na sierpień i listopad.

Organizacja aukcji dla energetyki wiatrowej to efekt ostatniej nowelizacji niemieckiej ustawy EEG, która weszła w życie z początkiem 2017 r. i zmieniła mechanizmy wsparcia dla nowych inwestycji w obszarze m.in. energetyki wiatrowej.

Na początku ubiegłego miesiąca agencja Bundesnetzagentur ogłosiła pierwszą aukcję, w której o wsparcie będą mogli się ubiegać inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych na morzu. 

Bundesnetzagentur ma przeprowadzić pierwszą aukcję dla offshore, w której termin składania ofert ustalono na 1 kwietnia br. Do zagospodarowania w tej aukcji będzie potencjał morskich wiatraków wynoszący 1,55 GW. Maksymalną cenę za energię, którą będzie można zaoferować w tej aukcji, ustalono na 0,12 euro/kWh.

Druga aukcja dla offshore ma się odbyć rok później, 1 kwietnia 2018 r. W tym przypadku do podziału będzie również potencjał rzędu 1,55 GW.

W sumie na postawie obu aukcji mają powstać morskie farmy wiatrowe o potencjale 3,1 GW, z czego elektrownie wiatrowe o mocy 0,5 GW mają być zlokalizowane na Morzu Bałtyckim.

Niemcy to największy w Europie i trzeci największy na świecie – po Chinach i USA – producent energii wiatrowej.

Potencjał farm wiatrowych u naszych zachodnich sąsiadów na koniec 2016 r. wyniósł 50,02 GW, z czego w ubiegłym roku uruchomiono 5,44 GW (w tym 813 MW na morzu), co przełożyło się na inwestycje warte około 5,32 mld euro i co stanowiło 44 proc. wszystkich nowych mocy uruchomionych w europejskiej energetyce wiatrowej w ubiegłym roku. Rok wcześniej Niemcy uruchomili natomiast farmy wiatrowe o mocy 6 GW.

Udział energetyki wiatrowej w niemieckim miksie energetycznym wynosi około 16 proc., podczas gdy wszystkich OZE przekracza już 30 proc.

Tylko wczoraj niemieckie farmy wiatrowe wyprodukowały 349 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało 23-procentowemu dziennemu zapotrzebowaniu na energię Niemiec.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Czyżby same turbiny miały mocno potanieć ? Wydaje się że rentowność takich V90 bardzo wątpliwa, to raczej aukcje dla min V110 Co sądzicie ?
zx |
@Master te aukcje sa duzo bardziej rozbudowane, sa przeliczniki dla slabszych czy lepszych wietrznie lokalizacji celem wyrownania szans. Wiec ciezko jest jednoznacznie stwierdzic jaki typ turbiny uzyc ale w Niemczech w zasadzie nie buduje sie juz turbin 2 MW. A co do cen to sam system aukcyjny wymusza jak najwieksza optymalizacje nie tylko cenowa

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...