Tauron wypowiada umowy na zielone certyfikaty

Tauron wypowiada umowy na zielone certyfikaty
Farma wiatrowa w Zagórzu / foto: Tauron
REKLAMA

Spółka Tauron Sprzedaż złożyła oświadczenia o wypowiedzeniu długoterminowych umów na zakup świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. Zaistniałą sytuację tłumaczy zmianami w prawie, których jak zaznacza nie mogła wcześniej przewidzieć.

Stronami umów, które wypowiedział Tauron, były spółki in.ventus sp. z o.o. EW Dobrzyń spółka komandytowa, in.ventus sp. z o.o. Ino 1 spółka komandytowa, a także in.ventus sp. z o.o. EW Gołdap spółka komandytowa. Umowy na zakup certyfikatów od tych podmiotów Tauron zawarł w 2008 r.

Tauron informuje, że umowy ulegają wypowiedzeniu ze skutkiem natychmiastowym wobec „nieosiągnięcia przez strony porozumienia w ramach renegocjacji kontraktowych w trybie przewidzianym w ramach umów”, a skutkiem finansowym wynikającym z rozwiązania umów ma być uniknięcie przez Tauron Sprzedaż straty stanowiącej różnicę między cenami umownymi a obecnymi cenami rynkowymi zielonych certyfikatów.

Wartość ewentualnej straty z tytułu realizacji umów do końca pierwotnie zakładanego okresu obowiązywania umów, czyli do 2023 r., przy uwzględnieniu aktualnych rynkowych cen zielonych certyfikatów – została oszacowana przez Tauron na około 343 mln zł netto, przy czym szacowana na lata 2017-2023 całkowita wartość zobowiązań umownych Tauron Sprzedaż wynosi około 417 mln zł netto.

Przyczyną wezwania do renegocjacji, a następnie wypowiedzenia umów, na którą wskazuje Tauron, mają być zmiany przepisów prawa, do których doszło po zawarciu umów – w tym wejście w życie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii; wejście w życie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii z późniejszymi nowelizacjami; a także wejście w życie rozporządzenia Ministra Energii z dnia 17 października 2016 r. w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2017 r. 

Tauron tłumaczy się, że „nie miał żadnej możliwości przewidzenia – mimo zachowania należytej staranności – że będą miały miejsce opisane powyżej zmiany przepisów prawa”.

Rozporządzenie MG 2012 w istotny sposób wpłynęło na zwiększenie podaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia (...) co doprowadziło do trwałego i znacznego spadku cen praw majątkowych z OZE. Znaczne zwiększenie podaży praw majątkowych z OZE od 2012 r. wynika ze zmniejszenia minimalnych udziałów biomasy nie-leśnej w łącznej ilości biomasy dostarczonej do procesu spalania w stosunku do wymogów z Rozporządzenia MG 2008. Uchwalona w 2015 r. ustawa o OZE całkowicie zmieniła system wsparcia produkcji energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii, który stanowił zasadniczą podstawę do zawarcia umowy i stanowi istotną zmianę w otoczeniu prawnym, mającą bezpośredni i decydujący wpływ na rentowność umów – komentuje Tauron.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Czyli Tauron podejmował ryzyko na koszt kontrahentów i czuje się usprawiedliwiony. Czy też wyśle swoich prawników do negocjacji z bankami w sprawie kredytów tych na których zrzucił swoje ryzyko? Gdy certyfikaty drożały to pasowało a jak tanieją to wypowiedzenia.
pv |
Nawet jak pójdą do sądu i Tauron dostanie niekorzystny wyrok to będzie się odwoływał i ciągnął sprawę w nieskończoność, a jak już sprawa będzie mieć swój finał, czyli za jakieś 5 lat, prezes Taurona już dawno będzie gdzie indziej i będzie mieć w nosie decyzje, które kiedyś podejmował. Ważne, że mu wyniku za 2017 te certyfikaty nie obciążą. Witamy w chorym systemie.
OzePL |
No to ruszyła lawina wypowiadania umów długoterminowych,wszyscy beda równi ci mali i ci wielcy,może to ustabilizuje ta chora sytuacje na rynku ZC
Wójt |
HAHA Deweloperzy przegrali walkę z wiatrakami. A nie mówiłem że rozwój i budowa farm wiatrowych w polsce to jakby sobie szczelić prosto w łeb!
oze |
oze pl. nie mysl tak ze cert. zdrozeja DLA NAS :( TYLKO DLA.... koncernow energetycznych , bede sobie odsprzedwac certyfikaty poza sesjami i trzepac kase, a ciemnemu ludowi wmowia ILE TO polska musi do oze dokladac, ale oczywiscie ten koszt przezuca na odbiorcow koncowych - KUZWA CHORY KRAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Heniek |
Z aukcjami będzie to samo, nikt w polsce o zdrowym umyślę nie będzie budował dużych projektów bo nikt nikomu nie ufa. Przykład idzie z góry.
Q. |
Umowa długoterminowa z państwem PANÓW ?!? Zapraszamy zagraniczne koncerny do współpracy.
sol |
@pv. A dlaczego tylko 5 lat. Ostatnio sąd wydał wyrok w pierwszej instancji po 16 latach.
Znafca |
Tylko koniec z nieograniczona nieodpowiedzialnością ZA KTÓRĄ NIC NIE GROZI MOŻE POMÓC.NIECH KAT CZYNI SWOJĄ POWINNOŚĆ.

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...