Tauron wypowiada umowy na zielone certyfikaty

Tauron wypowiada umowy na zielone certyfikaty
Farma wiatrowa w Zagórzu / foto: Tauron

Spółka Tauron Sprzedaż złożyła oświadczenia o wypowiedzeniu długoterminowych umów na zakup świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. Zaistniałą sytuację tłumaczy zmianami w prawie, których jak zaznacza nie mogła wcześniej przewidzieć.

Stronami umów, które wypowiedział Tauron, były spółki in.ventus sp. z o.o. EW Dobrzyń spółka komandytowa, in.ventus sp. z o.o. Ino 1 spółka komandytowa, a także in.ventus sp. z o.o. EW Gołdap spółka komandytowa. Umowy na zakup certyfikatów od tych podmiotów Tauron zawarł w 2008 r.

Tauron informuje, że umowy ulegają wypowiedzeniu ze skutkiem natychmiastowym wobec „nieosiągnięcia przez strony porozumienia w ramach renegocjacji kontraktowych w trybie przewidzianym w ramach umów”, a skutkiem finansowym wynikającym z rozwiązania umów ma być uniknięcie przez Tauron Sprzedaż straty stanowiącej różnicę między cenami umownymi a obecnymi cenami rynkowymi zielonych certyfikatów.

REKLAMA

Wartość ewentualnej straty z tytułu realizacji umów do końca pierwotnie zakładanego okresu obowiązywania umów, czyli do 2023 r., przy uwzględnieniu aktualnych rynkowych cen zielonych certyfikatów – została oszacowana przez Tauron na około 343 mln zł netto, przy czym szacowana na lata 2017-2023 całkowita wartość zobowiązań umownych Tauron Sprzedaż wynosi około 417 mln zł netto.

REKLAMA

Przyczyną wezwania do renegocjacji, a następnie wypowiedzenia umów, na którą wskazuje Tauron, mają być zmiany przepisów prawa, do których doszło po zawarciu umów – w tym wejście w życie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii; wejście w życie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii z późniejszymi nowelizacjami; a także wejście w życie rozporządzenia Ministra Energii z dnia 17 października 2016 r. w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2017 r. 

Tauron tłumaczy się, że „nie miał żadnej możliwości przewidzenia – mimo zachowania należytej staranności – że będą miały miejsce opisane powyżej zmiany przepisów prawa”.

Rozporządzenie MG 2012 w istotny sposób wpłynęło na zwiększenie podaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia (…) co doprowadziło do trwałego i znacznego spadku cen praw majątkowych z OZE. Znaczne zwiększenie podaży praw majątkowych z OZE od 2012 r. wynika ze zmniejszenia minimalnych udziałów biomasy nie-leśnej w łącznej ilości biomasy dostarczonej do procesu spalania w stosunku do wymogów z Rozporządzenia MG 2008. Uchwalona w 2015 r. ustawa o OZE całkowicie zmieniła system wsparcia produkcji energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii, który stanowił zasadniczą podstawę do zawarcia umowy i stanowi istotną zmianę w otoczeniu prawnym, mającą bezpośredni i decydujący wpływ na rentowność umów – komentuje Tauron.

red. gramwzielone.pl