Pierwsza aukcja dla wiatru w Indiach. Ceny zbliżone do PV

Pierwsza aukcja dla wiatru w Indiach. Ceny zbliżone do PV
Fot. Suzlon
REKLAMA

Indie już od kilku lat organizują aukcje dla inwestorów budujących farmy fotowoltaiczne. Teraz zorganizowano tam pierwszą aukcję dla deweloperów farm wiatrowych, zakładającą wsparcie dla instalacji o łącznej mocy 1 GW.

Rząd w New Delhi już do roku 2022 chce zwiększyć potencjał odnawialnych źródeł energii do 175 GW. Indie chcą zrealizować ten cel głównie poprzez system aukcyjny, który z powodzeniem stosują już w sektorze fotowoltaicznym, a który wdrażają teraz także dla sektora wiatrowego.

Pierwsza aukcja dla energetyki wiatrowej poskutkowała przyznaniem licencji na budowę farm wiatrowych o łącznej mocy aż 1 GW.

Beneficjentami tej aukcji jest w sumie pięciu deweloperów, którzy będą mogli sprzedawać energię po cenie 3,46 INR/kWh, czyli za około 0,21 PLN/kWh.

To cena zbliżona do cen osiąganych w indyjskich aukcjach dla fotowoltaiki. Najniższą cenę w aukcjach dla PV, które przeprowadzono dotąd w Indiach, osiągnięto w zorganizowanej niedawno w stanie Madhya Pradesh aukcji na 750 MW. Zaproponowane w przypadku trzech zwycięskich ofert ceny wyniosły 2,97 INR/kWh, czyli około 0,18 PLN/kWh. 

Jak jednak komentowała indyjska firma konsultingowa Mercom Capital, która specjalizuje się w analizach rynku PV, tej ceny nie można traktować jako nowej normy. – Chociaż są to najniższe taryfy zanotowane kiedykolwiek w Indiach, ta aukcja miała kilka specjalnych korzyści, które czynią ją trudną do porównania z poprzednimi niskimi ofertami. Wielkość projektów, gwarancje płatności, przyjęta generacja, dłuższy czas na budowę, ostatni spadek cen modułów fotowoltaicznych i roczny wzrost taryfy przez okres 15 lat (…) Bez spadku cen chińskich modułów fotowoltaicznych o około 30 proc. w ciągu ostatniego roku wybudowanie projektów przy cenach niższych od 4 INR/kWh byłoby niemal niemożliwe – komentował Mercom Capital.

Indyjski rząd zobowiązał się w ramach negocjacji poprzedzających ubiegłoroczny szczyt klimatyczny w Paryżu, że do 2030 r. zwiększy udział źródeł odnawialnych do 40 proc. swojego miksu energii elektrycznej. Tymczasem ostatnie prognozy indyjskiego rządu pokazują, że Indie mogą znacznie przekroczyć ten cel i to kilka lat wcześniej.

Prognoza wykonana przez indyjski rząd pokazuje, że w 2027 r. potencjał OZE w Indiach ma wynosić 275 GW i to bez uwzględniania elektrowni wodnych, których łączna moc ma wówczas wynieść 72 GW. Dodatkowo w planach jest utrzymanie potencjału elektrowni jądrowych na poziomie 15 GW.

Obecny potencjał wytwórczy sektora elektroenergetyki w Indiach to około 300 GW, z czego za ok. 1/6 odpowiadają źródła odnawialne.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...