Vestas wraca na pozycję lidera

Vestas wraca na pozycję lidera
Fot. Vestas
REKLAMA

Najwięksi producenci elektrowni wiatrowych w 2016 r. Duński Vestas wrócił w ubiegłym roku na pozycję globalnego lidera w produkcji elektrowni wiatrowych. Lider za 2015 r. spadł na trzecie miejsce.

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez firmę konsultingową FTI, w ubiegłym roku Vestas był największym producentem elektrowni wiatrowych na świecie (Original Equipment Manufacturer – OEM), awansując z zajmowanej w 2015 r. drugiej pozycji.

Vestas podał ostatnio, że w 2016 r. odnotował wzrost przychodów do poziomu 10,2 mld EUR wobec 8,4 mld EUR w roku 2015. Plan na rok 2017 to przychody na poziomie 9,25 – 10,7 mld EUR. Potencjał elektrowni wiatrowych, na który opiewały złożone w ubiegłym roku zamówienia, sięgnął 10,494 GW wobec 8,943 GW w roku 2015. Potencjał elektrowni wiatrowych, które duńska firma dostarczyła w ubiegłym roku, wzrósł o 29 proc. r/r., a moc działających na całym świecie elektrowni Vestas zwiększyła się z 74 GW do 82 GW.

FTI zaznacza, że powrót Vestas na pozycję lidera w rankingu największych producentów elektrowni wiatrowych to głównie zasługa sprzedaży odnotowanej na rynku w USA, gdzie wyprzedził nawet amerykańskiego General Electric.

GE w zestawieniu FTI znalazło się na drugim miejscu, awansując z trzeciego, które amerykańska firma zajęła w zestawieniu za 2015 r.

Na trzecią pozycję spadł natomiast chiński Goldwind, który według FTI był największym OEM na rynku wiatrowym za rok 2015. FTI ocenia, że to efekt spadku potencjału nowych instalacji wiatrowych w Chinach – o niemal 1/4 w ujęciu rok do roku.

W zestawieniu największych producentów elektrowni wiatrowych za 2016 r. na czwartym miejscu znalazła się natomiast hiszpańska Gamesa, co miało być zasługą sprzedaży wygenerowanej w Indiach i na innych rynkach rozwijających się, na których hiszpańska firma wygrywa z innymi producentami. Piąte miejsce zajął natomiast niemiecki Enercon – jak ocenia FTI – głównie dzięki sprzedaży w Niemczech i USA.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Odloty |
Sprzedamy atrakcyjny projekt Farmy Wiatrowej 16MW Pilnie tanio: tel.506 581 341....

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...