Bawaria złagodzi restrykcyjne prawo dla wiatraków

Bawaria złagodzi restrykcyjne prawo dla wiatraków
Fot. Statkraft
REKLAMA

Bawaria posiada jedne z najbardziej restrykcyjnych kryteriów w zakresie możliwości lokowania farm wiatrowych – podobne do wprowadzonych w ubiegłym roku w Polsce. Teraz bawarski rząd chce złagodzić przyjęte kilka lat temu regulacje, dając prawo do decydowania o budowie farm wiatrowych lokalnym samorządom.

Bawarski rynek OZE jest zdominowany przez fotowoltaikę, a udział PV w miksie energetycznym niemieckiego landu należy do najwyższych na świecie. Jednocześnie restrykcyjne prawo uniemożliwia rozwój w Bawarii energetyki wiatrowej. Zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Bawarii w 2015 r. wyniósł niemal 12 GW, natomiast farm wiatrowych – tylko niecałe 2 GW.

Mały potencjał energetyki wiatrowej w Bawarii  – w porównaniu do potencjału wiatrowego w innych niemieckich landach – to m.in. efekt wprowadzonej w 2014 minimalnej odległości od najbliższych domów, w której można budować tam farmy wiatrowe i którą określono na 10-krotną wysokość wiatraka. To oznacza, że elektrownię wiatrową w Bawarii można postawić tylko, gdy w promieniu sięgającym nawet około 2 km nie ma żadnych domów. Zdaniem niemieckiego stowarzyszenia wiatrowego BWE, to w praktyce wyklucza możliwość budowy farm wiatrowych w Bawarii.

Teraz restrykcyjne prawo ma zostać złagodzone. Bawarska minister energii Ilse Aigner poinformowała, że możliwe będzie odstąpienie od reguły 10H, jeśli taką decyzję podejmie lokalna społeczność, która będzie chciała mieć w swoim sąsiedztwie farmę wiatrową i wprowadzi w tym celu potrzebne zmiany w lokalnych przepisach planistycznych.

Energia wiatrowa będzie nadal ważną częścią sektora energetycznego Bawarii. Chcemy, aby wykorzystano więcej możliwości planowania dla przyjaznej obywatelom ekspansji energetyki wiatrowej – komentuje Ilse Aigner.

Na przykład Bawarii powoływali się zwolennicy wprowadzenia restrykcyjnego kryterium odległościowego w Polsce – podobnego jak w niemieckim landzie – które ostatecznie zostało uwzględnione we wprowadzonej w naszym kraju ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Jak przekonują przedstawiciele branży wiatrowej, wprowadzenie minimalnej odległości od domów i obszarów chronionych na poziomie 10-krotnej wysokości wiatraka praktycznie zablokowało możliwość budowy nowych farm wiatrowych w Polsce ze względu na wyłączenie niemal wszystkich potencjalnych lokalizacji pod takie inwestycje.

Polska branża wiatrowa domaga się złagodzenia restrykcyjnej zasady 10H i wskazuje, że tzw. ustawa odległościowa w praktyce odebrała samorządom prawo do decydowania o przyjmowaniu inwestycji wiatrowych, które przekładają się na często wielomilionowe wpływy do lokalnych budżetów z tytułu podatków od wiatraków. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
I to sprowadza nas do faktu że Niemcy nie otwierają nowych kopalni tylko uruchamiaja nowe bloki energetyczne aby skompensować efekt zamykania elektrowni nuklearnych, do czasu gdy wybudują wystarczający potencjal wiatrowy, solarny, biogazowy i hydro, zmodernizują sieci przesylowe oraz rozwiną magazynowanie energii + stacje ładowania samochodów EV. Nie mówiąc już o tym, że ich bloki węglowe są nowoczesne, wydajne i wymieniają filtry cząstek stałych wraz ze spadkiem efektywności ich dzialania.
Wójt |
Jeżeli w Polsce zmienią to prawo x10 krotności od zabudowań, to i tak nic nie zmieni, ponieważ będzie tak: Wójt powie że jest za (a tak właściwie przeciw, bo po co się narażać lokalsom, i po co robić sobię kolejną papierologię jak można spokojnie we wsi żyć:) Natomiast lokalsi zaczną protestować (bo komu podobają się 220 metrowe wiatraki 600m od ich domów??? Do tego dochodzi hałas, migotanie cienia w słoneczne dni, itp, itd (tak tak wiem wiatrakowy trollu, zaraz mi napiszesz że nie ma czegoś takiego z wskazaniem raportów, ale czego mi nie możesz zarzucić to fakt: jeżeli się komuś nie podoba np 10 sztuk 220m wiatrak to mu się nie podoba i koniec gadki) Nie mam osobiście nic do wiatraków, ale jak miałbym do wyboru mieszkać ko Farmy Wiatrowej lub Farmy PV to wybieram tą drugą (bo nie ma w niej częsci ruchomych, wysokośc jej jest max 3m npt, falownik pracuje standardowo z 49 dB(A).
alladyn-solar-batt |
Do Wójt: w latach 50-tych lokali także masowo protestowali - bo komu podobają się słupy linii energetycznych z ponapinanymi drutami?Zerwie się taki i porażki kogo...Dzisiaj to normalka.Wiatrakowcy przecięli palę i to nie jedynie w temacie lokalizacji/odległości lecz również w zawlaszczeniu rezerwacji mocy przyłączeniowych by rezerwacjami takimi handlować.Zabraklo rozsądku,dużo pazernosci.Bawaria obecnie dostała kasę na rozbudowę linii przesyłowych -stad właśnie teraz mowa o rozluźnieniu restrykcyjnych przepisów bez których mieliby huśtawki w Systemie.
PIS |
To jest podstęp cwanych Niemców aby nasz narodowo dzielny kraj przechytrzyć i sprzedać te kręcące się zabawki diabła. Amen
jj |
A przed chwilą mimo silnego wiatru (a może z powodu?) fama wiatrowa w Guben została wyłączona. Wszystkie wiatraki stoją choć przed chwilą jeszcze bardzo szybko się kręciły. Pierwszy wiatrak wyłączyli przeszło godzinę temu. Resztę max. 10 minut temu. Szkoda :/
pawelo |
I u nas powinno być tak samo ze złagodzeniem tego prawa co do odległości i sama społeczność lokalna o tym zadecyduje czy chcą czy nie.
Master |
Dokładnie tak powinno być, często ktoś ma swoją ziemię zakupioną pod taką inwestycję a teraz to sobie może ją orać itd
módlmy się |
Jeżeli nie wiesz co zrobić z ziemią "Master" to pogadaj z proboszczem. Koścół może nadal handlować ziemią. Ewentualnie zaproponuj spółkę.
Sławek |
Jeżeli to byłby mój wiatrak to absolutnie mi nie przeszkadza , może migaC w słoneczny dzień buczeć itd , skoro wiem , że dziennie wpada pare stówek to super! , nAJBARDZIEJ PRZESZKADZA NIEUDACZNIKOM o!

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...