Bawaria złagodzi restrykcyjne prawo dla wiatraków

Bawaria złagodzi restrykcyjne prawo dla wiatraków
Fot. Statkraft
REKLAMA

Bawaria posiada jedne z najbardziej restrykcyjnych kryteriów w zakresie możliwości lokowania farm wiatrowych – podobne do wprowadzonych w ubiegłym roku w Polsce. Teraz bawarski rząd chce złagodzić przyjęte kilka lat temu regulacje, dając prawo do decydowania o budowie farm wiatrowych lokalnym samorządom.

Bawarski rynek OZE jest zdominowany przez fotowoltaikę, a udział PV w miksie energetycznym niemieckiego landu należy do najwyższych na świecie. Jednocześnie restrykcyjne prawo uniemożliwia rozwój w Bawarii energetyki wiatrowej. Zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Bawarii w 2015 r. wyniósł niemal 12 GW, natomiast farm wiatrowych – tylko niecałe 2 GW.

Mały potencjał energetyki wiatrowej w Bawarii  – w porównaniu do potencjału wiatrowego w innych niemieckich landach – to m.in. efekt wprowadzonej w 2014 minimalnej odległości od najbliższych domów, w której można budować tam farmy wiatrowe i którą określono na 10-krotną wysokość wiatraka. To oznacza, że elektrownię wiatrową w Bawarii można postawić tylko, gdy w promieniu sięgającym nawet około 2 km nie ma żadnych domów. Zdaniem niemieckiego stowarzyszenia wiatrowego BWE, to w praktyce wyklucza możliwość budowy farm wiatrowych w Bawarii.

Teraz restrykcyjne prawo ma zostać złagodzone. Bawarska minister energii Ilse Aigner poinformowała, że możliwe będzie odstąpienie od reguły 10H, jeśli taką decyzję podejmie lokalna społeczność, która będzie chciała mieć w swoim sąsiedztwie farmę wiatrową i wprowadzi w tym celu potrzebne zmiany w lokalnych przepisach planistycznych.

Energia wiatrowa będzie nadal ważną częścią sektora energetycznego Bawarii. Chcemy, aby wykorzystano więcej możliwości planowania dla przyjaznej obywatelom ekspansji energetyki wiatrowej – komentuje Ilse Aigner.

Na przykład Bawarii powoływali się zwolennicy wprowadzenia restrykcyjnego kryterium odległościowego w Polsce – podobnego jak w niemieckim landzie – które ostatecznie zostało uwzględnione we wprowadzonej w naszym kraju ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Jak przekonują przedstawiciele branży wiatrowej, wprowadzenie minimalnej odległości od domów i obszarów chronionych na poziomie 10-krotnej wysokości wiatraka praktycznie zablokowało możliwość budowy nowych farm wiatrowych w Polsce ze względu na wyłączenie niemal wszystkich potencjalnych lokalizacji pod takie inwestycje.

Polska branża wiatrowa domaga się złagodzenia restrykcyjnej zasady 10H i wskazuje, że tzw. ustawa odległościowa w praktyce odebrała samorządom prawo do decydowania o przyjmowaniu inwestycji wiatrowych, które przekładają się na często wielomilionowe wpływy do lokalnych budżetów z tytułu podatków od wiatraków. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
I to sprowadza nas do faktu że Niemcy nie otwierają nowych kopalni tylko uruchamiaja nowe bloki energetyczne aby skompensować efekt zamykania elektrowni nuklearnych, do czasu gdy wybudują wystarczający potencjal wiatrowy, solarny, biogazowy i hydro, zmodernizują sieci przesylowe oraz rozwiną magazynowanie energii + stacje ładowania samochodów EV. Nie mówiąc już o tym, że ich bloki węglowe są nowoczesne, wydajne i wymieniają filtry cząstek stałych wraz ze spadkiem efektywności ich dzialania.
Wójt |
Jeżeli w Polsce zmienią to prawo x10 krotności od zabudowań, to i tak nic nie zmieni, ponieważ będzie tak: Wójt powie że jest za (a tak właściwie przeciw, bo po co się narażać lokalsom, i po co robić sobię kolejną papierologię jak można spokojnie we wsi żyć:) Natomiast lokalsi zaczną protestować (bo komu podobają się 220 metrowe wiatraki 600m od ich domów??? Do tego dochodzi hałas, migotanie cienia w słoneczne dni, itp, itd (tak tak wiem wiatrakowy trollu, zaraz mi napiszesz że nie ma czegoś takiego z wskazaniem raportów, ale czego mi nie możesz zarzucić to fakt: jeżeli się komuś nie podoba np 10 sztuk 220m wiatrak to mu się nie podoba i koniec gadki) Nie mam osobiście nic do wiatraków, ale jak miałbym do wyboru mieszkać ko Farmy Wiatrowej lub Farmy PV to wybieram tą drugą (bo nie ma w niej częsci ruchomych, wysokośc jej jest max 3m npt, falownik pracuje standardowo z 49 dB(A).
alladyn-solar-batt |
Do Wójt: w latach 50-tych lokali także masowo protestowali - bo komu podobają się słupy linii energetycznych z ponapinanymi drutami?Zerwie się taki i porażki kogo...Dzisiaj to normalka.Wiatrakowcy przecięli palę i to nie jedynie w temacie lokalizacji/odległości lecz również w zawlaszczeniu rezerwacji mocy przyłączeniowych by rezerwacjami takimi handlować.Zabraklo rozsądku,dużo pazernosci.Bawaria obecnie dostała kasę na rozbudowę linii przesyłowych -stad właśnie teraz mowa o rozluźnieniu restrykcyjnych przepisów bez których mieliby huśtawki w Systemie.
PIS |
To jest podstęp cwanych Niemców aby nasz narodowo dzielny kraj przechytrzyć i sprzedać te kręcące się zabawki diabła. Amen
jj |
A przed chwilą mimo silnego wiatru (a może z powodu?) fama wiatrowa w Guben została wyłączona. Wszystkie wiatraki stoją choć przed chwilą jeszcze bardzo szybko się kręciły. Pierwszy wiatrak wyłączyli przeszło godzinę temu. Resztę max. 10 minut temu. Szkoda :/
pawelo |
I u nas powinno być tak samo ze złagodzeniem tego prawa co do odległości i sama społeczność lokalna o tym zadecyduje czy chcą czy nie.
Master |
Dokładnie tak powinno być, często ktoś ma swoją ziemię zakupioną pod taką inwestycję a teraz to sobie może ją orać itd
módlmy się |
Jeżeli nie wiesz co zrobić z ziemią "Master" to pogadaj z proboszczem. Koścół może nadal handlować ziemią. Ewentualnie zaproponuj spółkę.
Sławek |
Jeżeli to byłby mój wiatrak to absolutnie mi nie przeszkadza , może migaC w słoneczny dzień buczeć itd , skoro wiem , że dziennie wpada pare stówek to super! , nAJBARDZIEJ PRZESZKADZA NIEUDACZNIKOM o!

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...