Szwedzi zbudują największą lądową farmę wiatrową w Europie

Szwedzi zbudują największą lądową farmę wiatrową w Europie
Pierwsze elektrownie wiatrowe w projekcie Markbygden. Fot. Svevind

Europejski Bank Inwestycyjny zapewni finansowanie lądowej farmy wiatrowej o mocy 650 MW, która powstanie na północy Szwecji i która ma wejść w skład gigantycznego kompleksu farm wiatrowych o docelowej mocy nawet 4 GW.

Konsorcjum firm, w skład którego wchodzi szwedzki deweloper farm wiatrowych Svevind i niemiecki producent turbin wiatrowych Enercon, otrzymało od Europejskiego Banku Inwestycyjnego gwarancje dotyczące sfinansowania części ogromnego projektu farm wiatrowych w północnej Szwecji, która ma objąć budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 650 MW. EBI nie podał szczegółów na temat warunków przyznanego finansowania.

Projekt Markbygden ma się składać docelowo z ponad 1,1 tys. elektrowni wiatrowych, które zostaną rozlokowane na terenie 450 km2. Według jednego z inwestorów – firmy Svevind – gigantyczny park wiatrowy ma produkować w skali roku około 8-12 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

W fazie operacyjnej jest już pierwszych kilkadziesiąt elektrowni wiatrowych. Wykorzystano model turbin Enercon E-92 o jednostkowej mocy 2,35 MW. Po zbudowaniu kolejnych 179 turbin łączna moc pierwszego etapu projektu Markbygden wzrośnie do 935 MW.

REKLAMA

Drugi etap, w którym zakłada się budowę farm wiatrowych o mocy 1,3 GW, ma być realizowany wyłącznie przez Enercon.

Potencjał elektrowni wiatrowych zainstalowanych w Szwecji na koniec 2016 r. wyniósł 6,519 GW, z czego tylko w ubiegłym roku zainstalowano 493 MW, a rok wcześniej – 615 MW.

Jak na razie największą, zbudowaną na lądzie farmą wiatrową w Europie jest zlokalizowany w Rumunii projekt Fantanele-Cogealac, który kilka lat temu zrealizował czeski CEZ i którego moc wynosi 600 MW. 

W ubiegłym roku plany budowy lądowej farmy wiatrowej o mocy 1 GW ogłosili Norwegowie. Zamówienie dla duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas na 278 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1001 MW (248 turbin V117-3,45 MW oraz 30 turbin V112-3,45 MW – wszystkie zmodernizowane do średniej nominalnej mocy 3,6 MW) złożyła firma Fosen Vind DA, w której udziałowcami są norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft, firma TronderEnergi, a także Credit Suisse Energy Infrastructure Partners oraz szwajcarski koncern BKW. Dostawę pierwszych turbin zaplanowano na drugi kwartał 2018 r., a ukończenie całej inwestycji przewiduje się na czwarty kwartał 2020 r.

red. gramwzielone.pl