Wczoraj wiatraki w Europie produkowały energię dla 100 mln domów

Wczoraj wiatraki w Europie produkowały energię dla 100 mln domów
Fot. Acciona Energia
REKLAMA

Wczoraj farmy wiatrowe w Europie wyprodukowały w sumie niemal 1 TWh energii elektrycznej. Jak informuje europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, taka generacja wystarczyłaby do pokrycia zapotrzebowania na energię generowanego przez 100 mln europejskich gospodarstw domowych.

WindEurope podaje, że w dniu wczorajszym lądowe farmy wiatrowe w Europie wyprodukowały w sumie 880 GWh energii elektrycznej, a farmy wiatrowe na morzu – 115 GWh.

Dzięki temu udział energetyki wiatrowej w zapotrzebowaniu na energię w Europie wyniósł 9,9 proc. Tyle energii wystarczyłoby do pokrycia zapotrzebowania generowanego przez około 100 mln europejskich gospodarstw domowych lub 35 proc. zapotrzebowania na energię generowanego przez europejski przemysł – biorąc pod uwagę dane Eurostatu o zużyciu energii za 2015 r.

Wczoraj największy udział energetyka wiatrowa miała w krajowych miksach energii w Danii (47,5 proc.), Irlandii (44,9 proc.), Portugalii (39 proc) i w Hiszpanii (38 proc.).

W Polsce udział generacji wiatrowej w krajowym zużyciu energii wyniósł 2,8 proc., a działające w naszym kraju farmy wiatrowe wyprodukowały wczoraj ok. 15 GWh energii elektrycznej.

Najwięcej energii w dniu wczorajszym wyprodukowały farmy wiatrowe w Hiszpanii (279,9 GWh wyłącznie na lądzie), w Niemczech (82,9 GWh na lądzie oraz 63,7 GWh na morzu), w Wielkiej Brytanii (88,3 GWh na lądzie i 23,7 GWh na morzu), a także we Włoszech (102,5 GWh na lądzie).

Z największą mocą europejskie farmy wiatrowe na lądzie pracowały wczoraj w godzinach popołudniowych, osiągając niemal 40 GW o godzinie 16., natomiast morskie farmy wiatrowe osiągnęły szczytową moc na poziomie ponad 7 GW w godzinach wieczornych.

Przeciętny współczynnik wykorzystania zainstalowanej mocy w przypadku lądowych wiatraków był najwyższy w Irlandii, osiągając poziom 65 proc., a 40 proc. przekroczył na Litwie, w Grecji, we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Współczynnik wykorzystania zainstalowanej mocy w przypadku farm wiatrowych w Polsce wyniósł 12 proc.

W sumie średnia dla lądowych wiatraków w Europie wyniosła wczoraj 28 proc., a w przypadku wiatraków na morzu wyniosła 38 proc. i najwyższa była w przypadku morskich farm wiatrowych położonych u wybrzeży Niemiec i Danii, gdzie osiągnięto średni współczynnik wykorzystania zainstalowanej mocy na poziomie 65 i 66 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaElektrowniaPV |
Śmiesza mnie takie wiadomości - podajcie dla kontrastu ile wyprodukowały gdy we Francji nie tak dawno groził blacout albo ile w Polsce gdy mieliśmy szczyt zapotrzebowania na energię. Gdyby to była jakaś stabilna produkcja to ok ale tak to bez sensu rzucać "chwilowymi" danymi.
Master |
Bardziej chodzi ile CO2 nie poszło w atmosfere
TTTT |
@Master A myślisz że wtedy elektrownie węglowe co robiły ? Dalej smrodziły bo nie wiadomo kiedy przestanie tak mocno wiać.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...