Maksymalnie 0,12 EUR/kWh w niemieckiej aukcji dla offshore

Maksymalnie 0,12 EUR/kWh w niemieckiej aukcji dla offshore
Fot. Siemens
REKLAMA

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur ogłosiła pierwszą aukcję, w której o wsparcie będą mogli się ubiegać inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych na morzu.

Niemcy testowali system aukcyjny w ostatnich dwóch latach, organizując sześć aukcji dla inwestorów z branży fotowoltaicznej. Po sukcesie tych aukcji, nowy system wsparcia rozszerzono również na inne branże, wprowadzając odpowiednie zapisy do ostatniej nowelizacji niemieckiej ustawy EEG.

Jednym z sektorów, który obejmie system aukcji, jest morska energetyka wiatrowa. Bundesnetzagentur ma przeprowadzić pierwszą aukcję dla offshore, w której termin składania ofert ustalono na 1 kwietnia br. Do zagospodarowania w tej aukcji będzie potencjał morskich wiatraków wynoszący 1,55 GW.

Maksymalną cenę za energię, którą będzie można zaoferować w tej aukcji, ustalono na 0,12 euro/kWh, czyli na poziomie nieco wyższym niż ceny referencyjne w ostatnio organizowanych w Niemczech aukcjach dla fotowoltaiki, w których wsparcie trafiało ostatecznie do inwestorów proponujących ceny na poziomie około 0,07-0,08 euro/kWh.

Druga aukcja dla offshore ma się odbyć rok później, 1 kwietnia 2018 r. W tym przypadku do podziału będzie również potencjał rzędu 1,55 GW.

W sumie na postawie obu aukcji mają powstać morskie farmy wiatrowe o potencjale 3,1 GW, z czego elektrownie wiatrowe o mocy 0,5 GW mają być zlokalizowane na Morzu Bałtyckim.

W ubiegłym roku u wybrzeży Niemiec uruchomiono morskie farmy wiatrowe o mocy 818 MW, a łączny potencjał offshore w Niemczech wzrósł na koniec 2016 r. do 4,11 GW.

Firma konsultingowa Deutsche Windguard oszacowała, że na koniec 2016 r. w trakcie realizacji w Niemczech były projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,1 GW, a kolejne projekty o mocy 1,2 GW posiadały finalne decyzje inwestycyjne.

W całej Europie potencjał morskiej energetyki wiatrowej zwiększył się w ubiegłym roku o 1,558 GW, sięgając poziomu 12,631 GW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Bart |
Zmieńcie tytuł na kWh.
ropa |
Czyli około 500 zł za MW/h i się opłaca.

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...