Szkocja chce rozwijać energetykę wiatrową, ale już bez subsydiów

Szkocja chce rozwijać energetykę wiatrową, ale już bez subsydiów
Fot. Senvion
REKLAMA

Szkocja to jeden z europejskich liderów w zakresie produkcji energii z wiatru. Udział OZE w miksie energii elektrycznej Szkocji głównie dzięki energii wiatrowejjuż teraz należy do najwyższych w Europie, a zgodnie ze strategią energetyczną szkockiego rządu ma sięgnąć docelowo 100 proc. Teraz jednak Szkoci chcą wspierać rozwój lądowej energetyki wiatrowej bez subsydiowania energii produkowanej na lądowych farmach wiatrowych.

Szkocki rząd opublikował założenia nowej strategii energetycznej, zgodnie z którą źródła odnawialne w 2030 roku mają pokrywać 50 proc. zapotrzebowania Szkocji na energię elektryczną, cieplną i w transporcie. W 2013 r. Szkocja zaspokoiła z OZE 13 proc. swoich potrzeb energetycznych w elektroenergetyce, cieple i transporcie.

W ubiegłym tygodniu szkockie władze wyznaczyły ponadto cel 66-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2032.

Jednocześnie szkockie władze zapowiedziały, że Szkocja ma być pierwszym obszarem w Wielkiej Brytanii, w której lądowa energetyka wiatrowa, na której bazuje szkocki miks OZE, będzie rozwijać się bez subsydiów. W zamian szkocki rząd chce wspierać jej rozwój promując sprzedaż energii z farm wiatrowych poprzez zawierane przez sektor publiczny i prywatny długookresowe umowy na sprzedaż energii – tzw. umowy PPA (Power Purchase Agreements).

Szkocki rząd zapowiedział również wsparcie dla innowacji w czystych technologiach energetycznych. Na ten cel już w przyszłym miesiącu ma przeznaczyć 50 mln funtów. Wsparcie trafi do 13 projektów pilotażowych, które zakładają wykorzystanie m.in. technologii magazynowania energii.

Jak wynika z danych brytyjskiego rządu, w 2015 r. udział OZE w miksie wytwarzania energii elektrycznej Wielkiej Brytanii wyniósł 24,6 proc. wobec 23,6 proc. w roku 2014. Największy udział w brytyjskim miksie wytwarzania wśród technologii energetyki odnawialnej w 2015 r. miała energetyka wiatrowa (43 proc.).

Tymczasem w przypadku Szkocji źródła odnawialne w 2015 r. pokryły tam 59,4 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną wobec 49,7 proc. w roku wcześniejszym, a także wobec 29,7 proc. w roku 2012.

Jak podaje szkockie stowarzyszenie branży OZE Scottish Renewables, na koniec I kwartału 2016 r. potencjał energetyki odnawialnej w Szkocji wzrósł do 7,88 GW, z czego 5,52 GW przypadło na farmy wiatrowe na lądzie, a 1,55 GW było zasługą morskiej energetyki wiatrowej.

Lądowe farmy wiatrowe wyprodukowały w 2015 roku w Szkocji 13,83 TWh energii elektrycznej, a morskie farmy wiatrowe – 5,78 TWh.

Znaczący wzrost szkockiego potencjału odnawialnych źródeł energii, który odnotowano w ostatnich latach, sprawił, że w całym 2015 roku OZE wyprodukowały w Szkocji w sumie 21,67 TWh energii elektrycznej, a jeszcze w 2007 r. produkcja zielonej energii wyniosła 8,21 TWh.

Założenie nowej strategii energetycznej Szkocji są dostępne pod tym linkiem. Jej publiczne konsultacje mają potrwać do końca maja br.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sic |
Skoro technologia lądowych farm wiatrowych na tyle staniała, że cena referencyjna w zupełności zaspokaja koszty inwestora i powoduje zwrot nakładów po siedmiu latach przy żywotności instalacji przez 25 lat wiadomym jest zrezygnowanie z subsydiowanie tej technologii. Najprawdopodobniej rząd Szkocji będzie teraz subsydiował technologię banków energii elektrycznej i inwestycje mostów energetycznych z Anglią. Szkoda, że nasz rząd nie weźmie przykładu z mądrzejszych Szkotów.
Seb |
cena bazowa energii którą płacą operatorzy w UK to na tą chwilę jakieś 230 zł/ MWh. Czyli wiecej niż w Polsce za Energie + ZC.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...