Cel redukcji kosztu energii z offshore 4 lata przed czasem

Cel redukcji kosztu energii z offshore 4 lata przed czasem
Fot. London Array
REKLAMA

Cel kosztu generacji z morskich farm wiatrowych brytyjski rząd określił kilka lat temu na 100 funtów/MWh. Ten cel miał być osiągnięty w 2020 r., jednak okazuje się, że branża morskiej energetyki wiatrowej zrealizowała go cztery lata wcześniej i że ten koszt jest już znacznie niższy niż planowany koszt wytwarzania energii z elektrowni jądrowej Hinkley Point C, której budowę wspiera brytyjski rząd.

Raport pt. "Cost Reduction Monitoring Framework 2016" został wykonany w ramach rządowego programu The Offshore Wind Programme Board (OWPB), który zakłada współpracę brytyjskiego przemysłu i rządu w celu zredukowania barier stojących na drodze do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

W ramach przyjętej w 2012 r. rządowej strategii ustalono cel obniżenia kosztów energii produkowanej z morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii do poziomu 100 funtów/MWh – mierzonego w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) biorącym pod uwagę prognozowany uzysk energii w całym cyklu życia danej instalacji, a także sumę kosztów inwestycyjnych i operacyjnych.

Autorzy raportu wskazują, że odnotowany poziom kosztów energii – średnio 97 funtów/MWh – osiągnięto w przypadku projektów morskich farm wiatrowych, dla których podejmowano finalne decyzje inwestycyjne (Final Investment Decision, FID) na przełomie roku 2015 i 2016.

To aż 32-procentowy spadek kosztów w porównaniu do projektów, dla których finalne decyzje inwestycyjne podejmowano w latach 2010-2011.

To historia, która dopiero się zaczyna. Jest znaczący obszar do dalszej redukcji kosztów dzięki innowacjom w inżynierii i rozwoju łańcucha dostaw. To pomoże budować zrównoważony przemysł, na którym Wielka Brytania będzie korzystać przez dekady – zapewnia Jesse Norman, brytyjski minister przemysłu i energii.

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii podjęto decyzje inwestycyjne m.in. dla projektu gigantycznej farmy wiatrowej Hornsea I, której moc ma wynieść docelowo 1197 MW, a także dla projektu morskiej farmy wiatrowej East Anglia I, której moc wyniesie 714 MW.

Wnioski z raportu pokazują, że o ile obserwowaliśmy spadek kosztów dzięki wcześniejszemu wdrożeniu większych turbin, większej konkurencji i niższemu kosztowi kapitału, branża wykorzystuje teraz nowe okazje, a koszt morskiej energii wiatrowej będzie nadal maleć – zapewniają autorzy raportu.

Koszt produkcji energii z offshore na poziomie poniżej 100 funtów/MWh to już znacznie poniżej zakładanego kosztu produkcji energii z planowanej na Wyspach nowej elektrowni jądrowej Hinkley Point C, dla którego Bloomberg New Energy Finance oszacował LCOE na 187 dol./MWh, czyli ok. 150 funtów/MWh. Operatorowi tej elektrowni jądrowej brytyjski rząd chce zagwarantować stałą cenę za sprzedaż energii na poziomie 92,5 funtów/MWh w okresie 30 lat od uruchomienia generacji.

Link do raportu Cost Reduction Monitoring Framework 2016.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Duster |
A Tchórzewski w ostatnim wywiadzie kłamie że offshore kosztuje 200 Euro/MWh

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...