PGE modernizuje wiatraki. Ostatnio pracowały z rekordową mocą

PGE modernizuje wiatraki. Ostatnio pracowały z rekordową mocą
Fot. PGE Energia Odnawialna
REKLAMA

PGE Energia Odnawialna zapewnia, że pilotażowy program ulepszeń turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Karnice przyniósł pozytywne rezultaty. Spółka informuje ponadto, że ostatnio jej farmy wiatrowe pracowały z rekordową mocą.

W ramach przeprowadzonych prac zmodernizowane zostały dwie z trzynastu turbin Siemens 2,3 MW działających na farmie wiatrowej Karnice. Udało się też zoptymalizować oprogramowanie sterowników turbin, które w swojej nowej wersji pozwala bardziej efektywnie wykorzystywać przepływający przez wirnik wiatr i bardziej aktywnie pozycjonować śmigła wirnika.  

Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększającym aerodynamiczność śmigieł oraz optymalizacji oprogramowania udało się w ciągu ostatniego roku zwiększyć produktywność dwóch turbin o ok. 3 proc. Jak zaznacza PGE EO, przekłada się to na wzrost przychodów z produkcji energii.

Farma Wiatrowa Karnice jest jedną z czternastu farm wiatrowych należących do spółki PGE Energia Odnawialna. Jej łączna moc wynosi 30 MW.         

PGE EO informuje, że jej farmy wiatrowe miały istotny wkład w pobicie rekordu produkcji energii wiatrowej, co nastąpiło w dniu 26 grudnia 2016 r.

W szczytowych momentach okresu świątecznego elektrownie wiatrowe PGE EO dostarczały do systemu prawie 500 MW co stanowi blisko 10 proc. całej zainstalowanej w Polsce mocy w energetyce wiatrowej

Spółka podaje, że ten wynik był efektem nadejścia nad Polskę orkanu „Barbara”. Wywołał on na Bałtyku sztorm o sile 10 w skali Beuforta i silny wiatr na północy kraju, a to właśnie tam znajduje się połowa polskich elektrowni wiatrowych.

Rekordowe podmuchy wiatru na farmach wiatrowych należących do PGE Energia Odnawialna odnotowano 27 grudnia. We wczesnych godzinach rannych na FM Lake Ostrowo osiągały one wartość prawie 120 km/h, na FM Lotnisko ponad 143 km/h, a na FM Karwice blisko 150 km/h.

Dzięki tym sprzyjającym warunkom już 26 grudnia o godzinie 20:00 wszystkie działające w Polsce wiatraki dostarczały do systemu ponad 4,9 GW mocy, czyli aż 86 proc. swoich maksymalnych zdolności. Co więcej, turbiny wiatrowe pokryły w szczytowym momencie 34 proc. zapotrzebowania energetycznego kraju.

PGE EO zaznacza, że sprzyjało temu zmniejszenie się zapotrzebowania energetycznego w okresie świątecznym. Wahało się ono na poziomie od 19 GW wieczorem do zaledwie 12 GW w nocy.

Wynik z końcówki roku został poprawiony 3 stycznia 2017 r. Tuż przed północą wiatraki dostarczały do systemu ponad 5,16 GW. To blisko pułapu ich możliwości, biorąc pod uwagę, że moc nominalna elektrowni wiatrowych w Polsce wynosi 5,8 GW.

PGE EO zapewnia, że mimo skrajnie trudnych warunków należące do niej farmy wiatrowe pracowały bezpiecznie, co było możliwe dzięki temu, że instalacje są wyposażone w mechanizm zmieniający nachylenie łopat tak, aby nie kręciły się za szybko.

PGE to największy producent energii wiatrowej w Polsce. Po uruchomieniu ogromnej farmy wiatrowej Lotnisko o mocy 90 MW, co nastąpiło pod koniec 2015 roku, łączna moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej grupy PGE wzrosła do 441 MW, a po sfinalizowaniu kolejnych projektów – Resko II o mocy 76 MW i Kisielice II o mocy 12 MW – wyniosła 529 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
polityk |
ciekawe kiedy to zmodyfikowali ? w aspekcie tego że obecna władza wprowadziła ustawę to nie wiem czy można było cokolwiek robić, ja bym powiedział że nie. Skoro jest większa produkcja to jest większe oddziaływanie, jakby się uprzeć czemu tak nie powiedzieć ? i co spółka która podlega w dużej części pod rząd sama dywersję robi ? chyba to niepoprawnie politycznie
ghjhgj |
zmiana sterownika - ale mi modyfikacja
Sic |
Repowering to nie był. Co najwyżej lekko zmodernizowali turbiny. Ciekawe jak ma się ustawa odległościowa do wymiany śmigieł?
pesel |
W tego typu informacjach brakuje podstawowej informacji a mianowicie ile dzięki wiatrakom nie spalono węgla, Ma to szerokie reperkusje środowiskowe. Należało by ustalić jaki procent smogu i innych strat środowiskowych jest wynikiem pracy elektrowni węglowych. Potem przez ten współczynnik pomnożyć 45000 (ilość zgonów przedwczesnych z powodu złego powietrza) i już by wyszło ile ludzi jeszcze żyje dzięki temu, że w czasie świat wiało no i też policzyć to w skali roku.

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...