Vattenfall przygotowuje się do niemieckich aukcji dla offshore

Vattenfall przygotowuje się do niemieckich aukcji dla offshore
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny nie zwalnia tempa w rozwoju potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Vattenfall zrealizuje kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej. Tym razem chodzi o położoną na Morzu Północnym farmę wiatrową Atlantis I, której moc ma wynieść docelowo 584 MW. Ten i inne projekty realizowane w niemieckiej części Morza Północnego Szwedzi przygotowują na pierwszą niemiecką aukcję dla offshore.

Vattenfall porozumiał się z deweloperem PNE Wind AG na temat przejęcia spółki celowej PNE Wind Atlantis I GmbH realizującej projekt morskiej farmy wiatrowej Atlantis I.

Szwedzki koncern nie podaje dokładnej wartości transakcji. Wspomina jedynie o wartości rzędu kilkudziesięciu milionów euro.

Morska farma wiatrowa Atlantis I powstaje w niemieckiej części Morza Północnego, 84 km na północy zachód od wyspy Borkum. W ramach projektu mogą powstać 73 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 584 MW.

Wcześniej, w połowie ubiegłego roku, Vattenfall przejął projekt morskiej farmy wiatrowej Global Tech II. Vattenfall podkreśla, że oba projekty – Atlantis I oraz Global Tech II – jak również należący do niego projekt Sandbank Plus spełniają kryteria udziału w niemieckich aukcjach dla offshore, które mają się odbyć w kwietniu br.

Tym samym Szwedzi chcą powtórzyć sukces, który odnieśli w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej zorganizowanych w Danii. 

W ubiegłym roku szwedzki koncern energetyczny wygrał przeprowadzoną przez duńskie władze aukcję, dzięki czemu zbuduje na Bałtyku ogromną farmę wiatrową Kiegers Flak o mocy 600 MW, która powstanie na powierzchni 132 km2. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

Szwedzi zaproponowali w aukcji sprzedaż energii po wyjątkowo niskiej cenie 49,9 euro/MWh. To rekord w globalnej branży offshore.

W tym roku Vattenfall zaoferował już wyjątkowo niską cenę w innej aukcji organizowanej w Danii. W przypadku licencji na budowę farmy wiatrowej o mocy 350 MW Szwedzi zaproponowali cenę 60 EUR/MWh. Jednak ten projekt będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej, co znacząco ograniczy jego koszt w porównaniu do inwestycji realizowanych na pełnym morzu.

W lutym 2015 r. Vattenfall wygrał również trzecią z organizowanych w Danii aukcji dla offshore, a w czerwcu 2016 r. podjął ostateczną decyzję o realizacji tej inwestycji (Final Investment Decision – FID).

Morska farma wiatrowa Horns Rev 3 o mocy 400 MW ma kosztować 1 mld euro, a jej uruchomienie przewidziano na 2018 r. Zastosowane zostaną elektrownie wiatrowe duńsko-japońskiego konsorcjum Vestas MHI, każda o mocy ok. 8 MW.

Przyznana przez duńskie władze taryfa za sprzedaż energii wyniesie w tym wypadku ok. 103 EUR/MWh. Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE ma być znacząco niższy i wynieść, biorąc pod uwagę cały przewidziany okres funkcjonowania, ok. 85 EUR/MWh.

Po skutecznym udziale w aukcjach w Danii, w których wzmocniliśmy nasze portfolio offshore o kolejne 950 MW, jesteśmy na dobrej drodze także na rynku niemieckim. W tym kontekście cieszy nas zmiana w kierunku systemu aukcyjnego w ramach nowej ustawy EEG. Możemy wykorzystać nasze know-how w celu zredukowania kosztów morskiej energii wiatrowej – komentuje Gunnar Groebler z Vattenfall.

Zgodnie z obowiązującym od początku 2017 r. systemem wsparcia dla OZE w Niemczech nasi zachodni sąsiedzi będą organizować aukcje dla sektorów lądowej energetyki wiatrowej o mocy powyżej 750 kW, morskiej energetyki wiatrowej, fotowoltaiki o mocy powyżej 750 kW, a także dla energetyki biomasowej i biogazowej o mocy 150 kW (dla mniejszych instalacji, nieprzekraczających wspomnianych progów mocowych, Niemcy nadal będą stosować taryfy gwarantowane). W nowej niemieckiej ustawie EEG przewiduje się wzrost zainstalowanych mocy w morskich farmach wiatrowych na poziomie 7,2 GW do 2020 r. 

Szwedzki koncern energetyczny zarządza obecnie ponad 1,1 tys. wiatrakami o łącznej mocy 2,2 GW. W 2015 r. farmy wiatrowe Vattenfall wyprodukowały ponad 6 TWh energii elektrycznej. Tyle zużywa rocznie około 1,5 mln niemieckich gospodarstw domowych.

Do 2020 r. Vattenfall ma uruchamiać co roku lądowe i morskie farmy wiatrowe o łącznym potencjale około 400-600 MW, a na ten cel chce przeznaczyć 5,5 mld euro. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...