Duży udział wiatraków nie potrzebuje nadzwyczajnych rezerw mocy

Duży udział wiatraków nie potrzebuje nadzwyczajnych rezerw mocy
Fot. Nordex
REKLAMA

Polskie farmy wiatrowe biją kolejne rekordy produkcji energii elektrycznej. Dzieje się to przy niższym udziale elektrowni konwencjonalnych i bez jakichkolwiek zakłóceń dla pracy systemu elektroenergetycznego  komentuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, informując, że odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu praca elektrowni wiatrowych musi być zabezpieczana przez elektrownie węglowe lub gazowe, dały wyniki ostatnich badań naukowców z Politechniki Lubelskiej 

PSEW informuje, że większe wahania w produkcji są pokrywane przez tzw. rezerwę wirującą, czyli moc dostępną z elektrowni zarządzanych centralnie, którą można wykorzystać w każdej chwili w razie nagłego deficytu mocy w systemie. Szczegółowa analiza danych z lat 2011-2016 wykazała, że w czasie, gdy moc generacji wiatrowej wzrosła o 270 proc., średni przyrost rezerwy mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniósł zaledwie 27,5 proc.

Wzrost mocy zainstalowanej energetyki wiatrowej nie pociąga za sobą konieczności wprowadzania do pracy systemu istotnie większej rezerwy wirującej. Wynika to z efektywnych mechanizmów prognozowania mocy z elektrowni wiatrowych oraz prawidłowego planowania struktury wytwarzania uwzględniającego prognozowane zapotrzebowanie oraz inne czynniki zewnętrzne – komentuje cytowany przez PSEW prof. Piotr Kacejko z Katedry Sieci Elektrycznych i Zabezpieczeń Politechniki Lubelskiej.

PSEW zauważa, że Operator Systemu Przesyłowego korzysta w Polsce z instrumentów pozwalających precyzyjnie oszacować moc, z jaką będą pracowały elektrownie wiatrowe. Robi to też z wyprzedzeniem, które wystarcza dla ustalenia potrzebnego poziomu mocy rezerwy wirującej.

Warto pamiętać, że o aktualnym poziomie tej rezerwy decyduje także szereg innych czynników, a nie tylko praca elektrowni wiatrowych. Chodzi m.in. o zmiany pogody, dobową i sezonową zmienność zapotrzebowania oraz aktualną dyspozycyjność poszczególnych bloków wytwarzających energię elektryczną w elektrowniach konwencjonalnych – mówi dr Zbigniew Połecki, drugi współautor analizy z Politechniki Lubelskiej.

Analiza została oparta na danych uzyskanych z Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. szczegółowo opisujących strukturę wytwarzania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w latach 2011-2016. Naukowcy przeanalizowali w ten sposób zbiór danych zawierający ponad 192 tys. zapisów odpowiadających strukturze wytwarzania w kolejnych kwadransach badanego okresu.

Wyniki badań naukowców z Politechniki Lubelskiej stanowią ewidentne zaprzeczenie mitu, że za każdą elektrownią wiatrową w systemie elektroenergetycznym musi stać w każdej chwili taka sama moc w elektrowni konwencjonalnej gotowa do pracy w momencie, gdy wiatrak produkuje mniej energii. Mamy nadzieję, że przeanalizowanie tak wielu danych z ostatnich lat sprawi, że nikt nie będzie powielał już nieprawdziwych twierdzeń o rzekomej konieczności ciągłego zabezpieczania pracy wiatraków – komentuje Janusz Gajowiecki, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
aa |
Teraz to rozpowszechniac we wszystkich mediach az do bolu !!!!!!!!!!!
Kujawiak |
Na konkurencyjnym portalu jest wywiad z Jerzym Dudzikiem, dyrektorem Departamentu Usług Operatorskich PSE. I jasno powiedział, że system nie miał problemów z odbiorem 5GW z wiatraków, nawet w niecce nocnej. Oraz, że w odpowiednich warunkach nie ma problemu z generacją do 9GW dla polskiego systemu energetycznego. Dlatego polecam zapoznanie się i wysłanie wypowiedzi Pana Dudzika do Ministerstwa Energii oraz dziennikarzy, którzy są na usługach mafii węglowej.
Aldebaran |
Równolegle w czasie generacji wiatrowej mogłaby zacząć działać inteligentna sieć - np. ładowanie pieca akumulacyjnego lub zbiornika CO. Też nadpodaż energii zostałaby zagospodarowana.
aa |
Panowie i Panie mamy takie mozliwosci ALE Rzadzacy wychamowali wszystko !!!!!!!!!!!! i znow ratowanie gornictwa mld wyrabane w bloto - kim ten PIS sie otacza jakimi ekspertami to tylko plakac ;(
. |
Co PSEW zleci i zapłaci to Profesorek napisze, a świstak zawija te sreberka ...
janek |
A jak nie wieje? To co wtedy? Skąd prąd?
PSE |
@Kujawiak Jak to nie miał? Większość elektrowni odstawiona do rezerwy, reszta w rezerwie gorącej wirującej (czyli działa sobie, spala węgiel i emituje CO2 nie wytwarzając prądu) elektrociepłownie w trybie nadzwyczajnym przerzucone w trybie na pracę na kotły wodne itp itd. Stworzyliśmy problem, z którym musieliśmy później walczyć. To są koszty, których moglibyśmy uniknąć mając możliwość magazynowania energii, a póki co jej nie mamy. Za rozwiązanie tego problemu zapłacisz bezpośrednio w rachunkach za energię, elektryczną, lub pośrednio w towarach, usługach itp. Gwarantuje Ci to. EU widzi ten problem i coraz głośniej się mówi, że od 2025-2030 zniknie na terenie EU obowiązek pierwszeństwa OZE w dostępie do sieci.
Duster |
@PSE, nie siej demagogii, łatwo policzyć co jest tańsze: rezerwa +wiatraki czy rezerwa + elektrownie węglowe. Padł właśnie bastion lobby węglowego, jaką nową bzdurę przeciwko OZE wymyślisz? @. Zapytaj swojego "profesorka" S-"trup"-czewskiego ile kasy przytulił za szczekanie na wiatraki (tak się w Polsce nazywa promocja atomu). Generalnie kij wam w oko, miłego dnia.
Pikuś |
@Aldebaran, sieci są tak inteligentne jak ci co je probektują. Nawet aukcji elektronicznej nie potrafili przeprowadzić jak należy i tacy idioci mają budować inteligentne sieci? To już allegro albo ebay by to lepiej zrobili.
konsument |
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej kpi, czy durniów szuka? Elektrownie wodne, biogazowe czy fotowoltaika - TAK, ale z niestabilnym i chaotycznym wiatrem to wypad na śmietnik historii! W tym akurat aspekcie popieram PiS w 100%.

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...