Polska firma wniesie wkład w budowę pierwszej pływającej farmy wiatrowej

Polska firma wniesie wkład w budowę pierwszej pływającej farmy wiatrowej
Fot. Statoil
REKLAMA

Spółka Pioma Odlewnia dostarczyła odlewy do systemu cumowania wież, będących elementem konstrukcji pływających turbin wiatrowych, które wejdą w skład morskiej farmy wiatrowej Hywind, będącej pierwszym na świecie projektem składającym się z morskich wiatraków nieprzytwierdzonych do morskiego dna.

Zamówienie zrealizowano dla firmy MacGregor w ramach dostawy systemu cumowania Pusnes dla każdej z pięciu pływających turbin wiatrowych projektu Hywind. Po uruchomieniu Hywind będzie dostarczał energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 20 tysięcy gospodarstw domowych. Projekt ma charakter pilotażowy i stoi za nim firma Statoil.

Rynek offshore, to nie tylko wydobycie węglowodorów, ich systemy przesyłowe i coraz bardziej prawdopodobne pozyskiwanie także innych surowców z morskiego dna, ale, co warto podkreślić, także farmy wiatrowe. Wszędzie tam potrzebne są najwyższej jakości odlewy. Chcielibyśmy, aby w przyszłości zamówienia offshorowe zwiększyły swój udział w portfolio naszych realizacji – komentuje Rafał Kania, dyrektor operacyjny Pioma Odlewnia sp. z o.o. – W naszej spółce w Piotrkowie Trybunalskim po ostatnich modernizacjach mamy możliwość produkcji odlewów o podwyższonych wymaganiach, takich jak te stosowane właśnie w energetyce morskiej i lądowej.

Spółka z Grupy PGO odpowiadała za przygotowanie i dostarczenie trzech kluczowych komponentów: łoża, zapadki łańcuchowej i koła łańcuchowego, będących elementami systemu cumowania pływających turbin.

Firma dużo zaangażowania wkłada w rozwój technologii odlewów m.in. dla energetyki czy offshore. Są to obszary, z którymi wiążemy plany na przyszłość. W opisywanym przedsięwzięciu Pioma-Odlewnia realizowała zamówienie od projektu modeli odlewów, aż po ich wykonanie. Na potrzeby produkcji został dobrany odpowiedni skład chemiczny, stworzono instrukcje wytapiania staliwa oraz jego obróbki cieplnej zgodne z wymaganiami DNV. Produkcja elementów poddana była niezwykle ścisłej kontroli wewnętrznej oraz ze strony klienta. W trakcie przygotowania projektu zamawiający prowadził stały monitoring jakościowy na wszystkich etapach procesu, w efekcie którego do każdego z trzech elementów zostały stworzona szczegółowa dokumentacja parametrów i wykonania odlewów. Warto podkreślić ogromny wkład naszych pracowników zaangażowanych w projekt, zarówno inżynierów i konstruktorów, jak i działów produkcji oraz kontroli jakości – dodaje Rafał Kania.

Hywind Scotland Pilot Park to pilotażowy projekt, który obejmuje budowę pięciu turbin wiatrowych, każda o mocy 6 MW. Innowacyjna morska farma wiatrowa zlokalizowana będzie około 25-30 km od szkockiego wybrzeża na wysokości Peterhead. Turbiny będą pływały na wodach o głębokości przekraczającej 100 metrów.

Wykorzystywane rozwiązania technologiczne zostały wcześniej przetestowane przez Statoil u wybrzeży Norwegii. Kilka lat temu pływająca turbina o mocy 2,3 MW została przymocowana linami do morskiego dna w pobliżu norweskiej wyspy Karmøy. Turbina, której wysokość wieży wynosi 65 metrów, a waga to ponad 130 ton, kosztowała około 52 mln euro.

Pomyślne testy projektu w Karmøy przesądziły o realizacji pierwszej na świecie farmy wiatrowej złożonej z pływających turbin wiatrowych. Przewidywana data uruchomienia morskiej farmy wiatrowej Hywind to rok 2017.

Podobny projekt jest realizowany u wybrzeży Portugalii. Koncern energetyczny EDP Renovaveis zbuduje pływającą farmę wiatrową o mocy 25 MW, która powstanie na wysokości położonego na północy Portugalii miasta Viana do Castelo. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2018. 

Budowa farmy wiatrowej o mocy 25 MW to kolejny etap rozwoju technologii pływających wiatraków. W ubiegłym roku EDP Renovaveis zakończyło trwające 5 lat testy pływającej turbiny wiatrowej.

Do tego celu wykorzystano turbinę Vestas V80 o mocy 2 MW. Od grudnia 2011 r. elektrownia wiatrowa wyprodukowała niemal 17 GWh energii elektrycznej, a jej pracy nie zaszkodziły fale sięgające nawet 17 metrów.

Symulacja budowy pływającej morskiej turbiny wiatrowej w ramach projektu Hywind:

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...