Holandia znów staje się krajem wiatraków

Holandia znów staje się krajem wiatraków
Fot. Innogy
REKLAMA

W Holandii w tym roku przybył potencjał wiatrowy na poziomie aż 822 MW. To głównie zasługa uruchamiania morskich wiatraków. Holendrzy kilka lat temu przyjęli ambitne plany w zakresie rozwoju lądowej i morskiej energetyki wiatrowej i teraz konsekwentnie te plany realizują. 

Holenderskie stowarzyszenie branży wiatrowej (Nederlandse WindEnergie Associatie - NWEA) podało, że w tym roku w Holandii zainstalowano 229 turbin wiatrowych o łącznej mocy 822 MW, które mają produkować energię w ilości wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania 450 tys. osób.

Wzrost zainstalowanego potencjału wiatrowego w Holandii to w dużej mierze zasługa wykorzystania offshore. Łączna moc morskich wiatraków w tym roku potroiła się do poziomu 957 MW. To efekt częściowego uruchomienia morskiej farmy wiatrowej Gemini, której moc wyniesie docelowo 600 MW.

Holandia była jednym z pierwszych krajów na świecie, w których uruchomiono morskie farmy wiatrowe. Dwa projekty Egmond aan Zee i Prinses Amalia uruchomiono w latach 2007-2008, a ich łączna moc wynosi 228 MW. Kolejną morską farmą wiatrową w Holandii był uruchomiony we wrześniu 2015 r. projekt Luchterduinen o łącznej mocy 129 MW, na co złożyły się 43 turbiny.

Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Genmini zostanie sfinalizowane w nadchodzącym roku.

Potencjał nowych instalacji na lądzie w br. wyniósł w 2016 r. 222 MW i był niższy w porównaniu do roku 2015, w którym Holendrzy zainstalowali lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 406 MW.

Na koniec 2016 r. łączny potencjał energetyki wiatrowej w Holandii wzrósł do 4,247 GW.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW do roku 2020, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,45 GW.

NWEA wylicza, że aby osiągnąć te cele, Holendrzy muszą co roku instalować lądowe i morskie wiatraki o łącznej mocy odpowiednio 700 MW i 500 MW.

W 2013 r. holenderskie władze zdecydowały, że zwiększą udział OZE w krajowym miksie energetycznym do 14 proc. do roku 2020 oraz do 16 proc. do roku 2023.

W ramach tych planów przyjęto, że co roku w Holandii będą organizowane aukcje dla offshore, w których będzie udostępniany potencjał na poziomie 700 MW.

W tym roku przeprowadzono aukcje dotyczące budowy morskich farm wiatrowych w strefach Borssele I i II. Wygrał je duński DONG oferując cenę za sprzedaż energii wynoszącą zaledwie 72,7 EUR/MWh. Budowa tych farm wiatrowych ma się zakończyć w połowie 2020 r.

Natomiast w zorganizowanej niedawno aukcji na strefy Borssele III i IV, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW, najniższą cenę za energię zaproponowało konsorcjum firm Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE.

Górną cenę za energię, której nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty w tej aukcji, ustalono na 119,75 EUR/MWh. Zwycięska oferta zakłada sprzedaż energii po rekordowo niskiej cenie 54,5 EUR/MWh.

W holenderskim systemie wsparcia zagwarantowana w aukcji cena dla offshore jest przyznawana na 15 lat.

W przyszłości planowana jest organizacja aukcji dla offshore, w której holenderski rząd nie zaoferuje żadnych preferencji w sprzedaży energii. Mają to umożliwić rosnące ceny energii, ale także spadające koszty morskiej energetyki wiatrowej. Uruchomienie pierwszej takiej aukcji przewiduje się na rok 2026.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...