Polskie wiatraki pracują z rekordową mocą

Polskie wiatraki pracują z rekordową mocą
Farma wiatrowa Nowy Staw. Fot. Innogy Polska
REKLAMA

Wczoraj w godzinach wieczornych znajdujące się w naszym kraju farmy wiatrowe pracowały z rekordową mocą, zbliżającą się do 5 GW. Moc nominalna wszystkich wiatraków w Polsce to niemal 5,8 GW. 

Wczoraj farmy wiatrowe pracowały z mocą ponad 4 GW, zbliżając się w godzinach wieczornych do 5 GW. Rekord na poziomie 4941 MW odnotowano o godzinie 20.

Dzisiaj wysoki poziom generacji z wiatraków utrzymuje się. W godzinach przedpołudniowych moc przekraczała 4,7 GW.

Tymczasem jeszcze w ubiegłym tygodniu dzienna generacja z farm wiatrowych wynosiła średnio tylko ok. 1-2 GW, a rekordowo niska była 20 grudnia, spadając do ok. 100-150 MW.

Generacja ze źródeł niebędących jednostkami centralnie dysponowanymi (nJWCD), czyli w dużej części z elektrowni wiatrowych, ale też innych OZE czy elektrociepłowni, wynosiła dzisiaj przed południem 10,42 GW wobec 9,9 GW generacji z jednostek podlegających sterowaniu przez Operatora Systemu Przesyłowego, czyli tzw. jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD), a przewaga generacji z nJWCD utrzymywała się także wczoraj.

Zapotrzebowanie na moc dzisiaj przed południem przekroczyło 20 GW, a według prognozy najwyższy poziom ma osiągnąć dzisiaj w godzinach wieczornych (ponad 23 GW).   

Jak wylicza WysokieNapiecie.pl, wczoraj rano elektrownie wiatrowe odpowiadały, wobec niższego popytu, za ponad 1/3 generacji energii w kraju, a „pomimo to system pracował bez problemów, nie licząc lokalnych przerw spowodowanych zerwanymi liniami”.

Według informacji podawanych ostatnio przez Ministerstwo Energii powołujące się na Urząd Regulacji Energetyki, moc farm wiatrowych w Polsce na koniec III kwartału wyniosła 5788 MW, a moc wszystkich OZE w Polsce wzrosła do 8381 MW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (24)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
dr. house |
a rząd i tak twierdzi że bardziej opłacalny jest węgiel
. |
a latem poniżej 1% czyli niecałe 60 MW
PV |
A słoneczko latem na 100% i mamy wymienność z wiatrem. Mam tak w domu wiatrak + PV i jak nie świeci to zazwyczaj wieje.
diament |
Raz powiało i jakie poruszenie, nieco śmieszne... Konwencjonalne elektrownie wciąż pracują w trybie rezerwowym ale o tym, że za to trzeba płacić jakoś nikt sie nie zająknie...
EkspertOZE |
@diament. Dlatego własnie trzeba zdecydowanie dąrzyć do zredukowania ich mocy zaisntalowanej na rzecz zwiększenia mocy urządzeń z OZE (bo ja nie chće im płacić za oczekiwanie). Jak widać przy 1/3 mocy dostarczanej z OZE nic się z sieciami nie dzieje i cały kraj jakoś funkcjonuje. TO samo powinno być latem kiedy powinniśmy dążyć do 50% i wiecej z OZE (głównie PV) odpowiadając panu kropce, który jest oficjalnym hejterm OZE a nie ma o tym pojecia. DO takiego miksu dąrzą wszyscy na Swiecie i jezeli nie zrobimy tego w Polsce to tylko powiększymy chory skansen w którym żyjemy. A kosztuje nas to kilkadziesiąt tysięcy niepotrzebnych zgonów rocznie (głównie przez PM 10 i PM 2,5 i całą tablice mendelejewa wydobywającą się z kominów spalających węgiel). Polska może się poszczycić miejscem 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonymi krajami na liście 20 najbardziej zanieczyszczonych w całej Uni. Czy to chlubne być największym smrodem w Europie ? Mnie jest wstyd, tym bardziej że wiemy już jak to zmienić...
EkspertOZE |
Errata. OCzywiście 16 miastami z listy 20 najbardziej zanieczyszczonych w Europie - przepraszam za skrót myślowy
prej |
Do EkspertOZE | 2016-12-27 17:22:33 .Czemu nie wspomnisz o samochodach na olej napędowy tu dopiero wydobywa się cala tablica , bo sam jeździsz ? to o tym nie piszesz ? Tylko czepiasz się kominów bo dym leci z nich na pewno mniej szkodzą niż samochody na olej napędowy, poczytaj trochę Ekspert OZE o związkach chemicznych później się wypowiadaj .
prej |
Może by tak wulkany wygasić też kopcą.
Pv |
@prej porównujesz diesla do węgla na prawdę?! Śmiech na sali. Stawiasz spalanie paliwa które jest wysoce przetworzone i spalanie w większości jest przy pochlanianiu substancji szkodliwych przy filtrowaniu z adblue do spalania węgla z wydzielanien substancji promieniotrwórczych i benzopirenu. Haha. Widocznie miałeś pałe z chemii w szkole średniej. Jeśli jakaś w ogóle ukończyłeś.
prej |
Pv co postawiłeś instalację i wielkim ekologiem się zrobiłeś, jak ci pod sejmem taki mądry jesteś pasował byś do nich.
elektryk |
@Pv - nie wiem, jaką szkołę kończył @prej, za to Ty na pewno nie ukończyłeś szkoły z maturą. Pewnie tylko jesteś wypierdkiem gimnazjalnym. 4 błędy ortograficzne i interpunkcyjne w tak krótkim tekście - to trzeba być niezłym nieukiem. Twoja żenująca znajomość pisowni języka polskiego zapewne pokrywa się z Twoją pozostałą (nie)wiedzą.
elektryk |
@Pv - o jakim AbBlue piszesz wyśmiewając się z @prej idioto?!? To weszło do użycia dopiero od 2009 roku, tymczasem po Polsce jeździ ponad 16 milionów samochodów 10-letnich i starszych. To plus niska emisja z pieców węglowych jest przyczyną smogu w miastach - a nie tylko wielka energetyka.
Tragedia |
Co za propaganda, anomalia pogodowa, rekordowe wiatry, to i rekordowa moc z wiatraków, co w tym dziwnego? I do dyletantów, w tym rzekomego eksperta - moc rezerwowa elektrowni konwencjonalnych musi byc utrzymana, bo jak nagle wiatr ucichnie albo będzie za silny i turbina wiatrowa się wyłączy, to skąd wezmiesz prąd w gniazdku? Ty jeszcze wytrzymasz przy swieczkach, ale np. przemysl ktory ma zakontraktowane dostawy energii musi je dostac, albo dostanie odszkodowanie za jej brak. Przy takich "ekspertach oze" nie dziwne ze kazdy lepszy fachowiec z energetyki (ja jestem laikiem spoza branzy) trzyma sie z dala od ludzi z branzy oze.
Duster |
@Tragedia to była jak wyleciał Turów w tym roku, elektrownie wiatrowe to energetyka rozproszona, awaria jednej turbiny to pryszcz. To co piszesz jest słuszne z tą różnicą że kasa która idzie na energetykę konwencjonalną wliczając w to górnictwo pozwoliłaby uzupełnić miks energetyczy o panele pv i magazyny energii, co pozwoliłoby wyeliminować węgiel zupełnie. A pracy jest w bród, górnicy znajdą ją bez problemu. Tyle że to nie będzie kopalnia z przywilejami. I wtedy można rozwijać elektromobilność.
Misia |
Polskie wiatraki, to nawet ładniej brzmi niż polski węgiel.
Pv |
@elektryk ty to wiesz o energetyce tyle co masz dynamo w rowerze menelu od siedmiu boleści. Jak tak prej ci się podoba to zróbcie sobie domek z piecem i palcie sobie węglem. Tylko sobie dzieci nie zaczadzcie. Bo będę głupsze od ciebie (jeśli to możliwe)
surrealista |
A czy zadał ktoś zasadnicze pytanie z którego kierunku wiał ten wiatr? A jak to był wiatr ze wschodu, ale wiatr ze zachodu to też przecież źle. Jestem skonfundowany, co powinienem o tym myśleć?
prej |
@ Pv. Ja swoje dzieci wychowałem i na pewno są mądrzejsze od ciebie. I jakoś ich nie zaczadziłem.A u ciebie do tej pory nie wiadomo z którego komina ci szkodzi.
Kiks |
@surrealista, no niestety to był zgniły moralnie wiatr z zachodu. Dodatkowo część z ich kilkudniowej produkcji była przeznaczona na zasilanie antkowej broni elektromagnetycznej - to dlatego wielu z nas bolały we wtorek rano głowy.
Kowalski |
@kiks nie masz racji, wiatr jest juz nasz, calkowicie polski, nie jakis niemiecki czy inny unijny, udalo sie odzyskac wiatr i wieje juz tylko w kółko, tak jak powinny wygladac polskie autostrady gdyby budowali je prawdziwi Polacy
pros |
Świetnie !!! Teraz prąd jest bardzo potrzebny - jest zima i właśnie wtedy wiatraki pracują najlepiej. Za to, na lato jest fotowoltaika. @Tragedia: o przemysł to ty się nie martw, coraz więcej przemysłu to prosumenci, włączając w to nawet KGHM i Orlen.
Duster |
@Kowalski, jakoś ci Prawdziwi Polacy g.... co potrafią zbudować, vide ostatni raport GDDKiA, gdzie się chwalą rondem w Gluchowie. Gdyby im inne "reżimy" nie zbudowały, tobyśmy nadal po kocich łbach jeździli.
elektryk |
@Pv - tylko potwierdzasz moją diagnozę - jesteś prymitywnym (co najwyżej) gimbusem ;) Będę przypominał Twoje żałosne wykształcenie przy wszystkich Twoich prymitywnych wypowiedziach na tym forum. Z takim wykształceniem i żałosną wiedzą, to Ty się nawet nie nadajesz na dozorcę jakiejkolwiek instalacji OZE.
Pv |
@elektryk ty zapewne nawet nie ukończyłeś technikum w Kociejewie Dolnym. I jedyne co potrafisz związane z prądem to wymiana baterii w swoim wibratorze. Jak obronisz dwie prace magisterskie to wtedy pogadamy jak równy z równym. A teraz wracaj do kotłowni motłochu, bo musisz węglem dobrze napalić by prezes GWK mógł wypłacić sobie noworoczne premie.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...