Wyniki Polenergii w segmencie OZE w dół

Wyniki Polenergii w segmencie OZE w dół
Farma wiatrowa Puck. Fot. Polenergia

W kwartalnym sprawozdaniu finansowym Polenergii S.A., największej polskiej prywatnej, pionowowo zintegrowanej grupy energetycznej oraz jednego z największych w kraju deweloperów i operatorów farm wiatrowych, zwraca uwagę gorszy wynik w segmencie energii odnawialnej.

Po trzech kwartałach 2016 r. Polenergia S.A. osiągnęła 2,156 mld PLN przychodów ze sprzedaży. Wynik na poziomie skorygowanej EBITDA wyniósł 155,3 mln PLN, co stanowi spadek o 5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zysk netto sięgnął 23,7 mln PLN. Skorygowana EBITDA segmentu energetyki konwencjonalnej była wyższa o 14,4 proc. od ubiegłorocznej. Poprawę wykazał także segment dystrybucji.

Niższy o 13,4 proc. wynik segmentu energetyki odnawialnej Polenergia tłumaczy przede wszystkim gorszymi warunkami wietrznymi oraz niższą ceną zielonych certyfikatów i dodaje, że te czynniki zostały częściowo skompensowane ujęciem wyników farm wiatrowych Mycielin oraz Skurpie, które nie operowały w pełni w porównywalnym okresie 2015 roku.

REKLAMA

Polenergia dodaje, że spadki cen zielonych certyfikatów również negatywnie wpłynęły na wynik segmentu obrotu, który okazał się niższy niż przed rokiem. Efekt ten został tylko częściowo skompensowany przez lepsze wyniki w obszarze handlu.

W okresie styczeń – wrzesień 2016 r. segment energetyki konwencjonalnej, biomasy, obrotu i dystrybucji energii wygenerował ok. 60 proc. EBITDA. Marża EBITDA na wyniku skorygowanym z wyłączeniem działalności obrotu wzrosła po trzech kwartałach z poziomu 30,8 proc. przed rokiem, do 35,5 proc. w tym roku. Jak zaznacza spółka, segment ten charakteryzuje się relatywnie niską marżą jednostkową przy bardzo wysokim wolumenie transakcji.

Polenergia informuje, że na poziomie zysku netto wynik został obciążony odpisami aktualizującymi wartość projektu gazociągu Bernau-Szczecin oraz farm wiatrowych w dewelopmencie i należności, co było związane z wejściem w życie tzw. ustawy odległościowej.

REKLAMA

Wyniki Polenergii po III kwartałach pokazują jak ważną rolę w strategii spółki odgrywa dywersyfikacja. Zmiana otoczenia regulacyjnego zmusiła spółki działające w obszarze energetyki wiatrowej do dokonania odpisów i zrewidowania planów rozwoju. Polenergia dzięki aktywom konwencjonalnym może elastycznie, racjonalnie optymalizować działalność, zmniejszać koszty dostosowując strategię do sytuacji rynkowej. Coraz większego znaczenia nabiera segment dystrybucji. W 2017-2018 planowane są inwestycje w ten obszar na ponad 20 mln PLN. Pozwoli to podwyższyć regulowaną wartość aktywów o 26 proc. i pozyskać ponad 6 tysięcy nowych klientów co oznacza wzrost o 58 proc. – mówi Jacek Głowacki, kierujący pracami zarządu Polenergii.

Strategicznym projektem rozwijanym przez Polenergię jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1,2 GW. Spółka jako pierwsza w Polsce uzyskała w lipcu 2016 r. decyzję środowiskową dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III.

Pozyskanie pierwszej w Polsce decyzji środowiskowej na budowę 600 MW farmy wiatrowej na Bałtyku, zasługuje na miano najważniejszego wydarzenia trzeciego kwartału dla spółki. Łączna moc planowanych morskich farm wynosi 1200 MW, czyli 3-krotnie więcej niż moc projektów farm wiatrowych na lądzie, których realizacja w związku z wejściem nowych przepisów została zawieszona. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej planowane jest na rok 2022 – zapowiada Jacek Głowacki.

Portfel projektów i zainstalowana moc

Grupa Polenergia ma obecnie w swoim portfelu projekty farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy około 270 MW będące w końcowej fazie rozwoju, które posiadają pozwolenie na budowę. Polenergia zapewnia, że trwają także prace nad przygotowaniem tych projektów do udziału w procesie aukcyjnym. Spółka przygotowuje również do udziału w aukcjach projekt elektrowni biomasowej Wińsko, na który w trzecim kwartale 2016 roku otrzymała pozwolenie na budowę.

Na koniec trzeciego kwartału 2016 roku Polenergia dysponowała łączną zainstalowaną mocą na poziomie 369 MW, z czego 245 MW pochodziło z farm wiatrowych, co zapewniło spółce pozycję w gronie liderów na polskim rynku. Pozostałe 124 MW pochodziły z kogeneracji opartej na gazie, dając 15 proc. udziału w krajowym rynku wytwarzania energii z gazu ziemnego głównie poprzez Elektrociepłownię Nowa Sarzyna.

red. gramwzielone.pl