ME obniża cenę referencyjną dla elektrowni wiatrowych

ME obniża cenę referencyjną dla elektrowni wiatrowych
Vik Walker, flickr cc

W zaktualizowanym projekcie rozporządzenia dot. cen referencyjnych dla aukcji na 2016 r. Ministerstwo Energii proponuje zmianę tych cen, w stosunku do wcześniejszych propozycji, tylko w jednym przypadku. Znacznie niższa cena referencyjna niż proponowano do tej pory ma obowiązywać w przypadku elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW. Dla innych technologii ME proponuje utrzymanie dotychczasowych cen referencyjnych.

W datowanym na 2 września br. projekcie cen referencyjnych dla poszczególnych technologii OZE, które mają wejść do systemu aukcyjnego na podstawie aukcji przeprowadzonych jeszcze w 2016 r., ME zachowało niemal wszystkie ceny, które wskazało jeszcze Ministerstwo Gospodarki w rozporządzeniu z 13 listopada 2015 r., a następnie podtrzymał je resort energii w poprzedniej wersji projektu rozporządzenia datowanej na 8 lipca br.

Ministerstwo Energii uzasadnia ten fakt brakiem zmian kosztów wytwarzania energii elektrycznej z poszczególnych technologii OZE na przestrzeni ostatniego roku.

REKLAMA

Z kilkunastu technologii, dla których wskazuje się ceny referencyjne, zmieniono jednak cenę dla lądowych elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW, zmniejszając ją z proponowanych wcześniej 415 zł/MWh do 300 zł/MWh.

Oznacza to, że jeśli w tym roku pojawi się możliwość zgłoszenia do aukcji elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW, inwestorzy będą mogli zaproponować ceny za sprzedaż energii nie wyższe niż 300 zł/MWh.

Co ciekawe, wyższa cena referencyjna, na poziomie 385 zł/MWh – czyli jak w poprzedniej wersji rozporządzenia – ma przysługiwać dla instalacji wiatrowych o mocy powyżej 1 MW – mimo teoretycznie mniejszych jednostkowych kosztów wytwarzania niż w przypadku mniejszych instalacji.

REKLAMA

ME tłumaczy obniżenie ceny dla elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW koniecznością „realizacji założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może być sprzedana w drodze aukcji w 2016 r.„, planowanym rozwojem instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej poniżej 1 MW oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Tą decyzję resortu energii skrytykowało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, oceniając, że w praktyce oznacza ona „pozaustawowe wyeliminowanie tych instalacji z udziału w przetargu na energię elektryczną z OZE, co jest sprzeczne z podstawową zasadą równego traktowania podmiotów startujących w aukcji”.

Chcemy wskazać także na fakt, że, pomimo iż w treści oceny skutków regulacji jest sformułowanie, iż projekt ten został skierowany do konsultacji w PSEW, nie miało to miejsca w stosunku do projektu z 2 września, a PSEW konsultował jedynie projekt z 8 lipca. Uznajemy, zatem to pismo, jako element konsultacji i wnioskujemy o przywrócenie ceny referencyjnej dla OZE wykorzystujących energię z wiatru na lądzie, o mocy zainstalowanej poniżej 1 MW, na poziomie określonym w projekcie z 8 lipca – czytamy w komentarzu PSEW.

Więcej informacji o aukcjach, których przeprowadzenie Ministerstwo Energii planuje jeszcze w tym roku, w artykule: Koło ratunkowe dla małych elektrowni wodnych.

Projekt rozporządzenia nt. cen referencyjnych w aukcjach dla OZE w 2016 r., datowany na 2 września 2016 r., jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl