5,5 mln funtów za wyłączenie farm wiatrowych w Szkocji

5,5 mln funtów za wyłączenie farm wiatrowych w Szkocji
Fot. Senvion

W dniu 7 sierpnia w Szkocji odnotowano rekordowo silny wiatr wiejący z prędkością nawet 185 km/godz. W efekcie generacja z farm wiatrowych przekroczyła zapotrzebowanie na energię, a brytyjski operator systemu elektroenergetycznego National Grid zwrócił się do ich właścicieli o wstrzymanie produkcji, płacąc należne w takim przypadku wynagrodzenie. 

Pogoda w Szkocji w dniu 7 sierpnia br. miała negatywne skutki dla brytyjskiego operatora systemu elektroenergetycznego, który z powodu nadmiernej generacji, w stosunku do mniejszego, weekendowego zapotrzebowania na energię, musiał zapłacić operatorom szkockich farm wiatrowych za ich wyłączenie 5,5 mln funtów. Wraz z wyłączeniami generacji z innych technologii National Grid miał zapłacić z tego tytułu w sumie 7,3 mln funtów.

Informujący o tym wydarzeniu Bloomberg przypomina, że National Grid często płaci operatorom elektrowni za wyłączanie mocy w okresach nadmiernej generacji. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. National Grid zapłacił z tego tytułu 10,8 mln funtów w przypadku wyłączeń farm wiatrowych i 8,75 mln funtów w przypadku innych technologii.

REKLAMA

Według danych brytyjskiego operatora, energetyka wiatrowa na Wyspach miała otrzymać z tytułu wyłączeń od roku 2010 w sumie 255 mln funtów.

REKLAMA

Cytowana przez Blooomberga analityk rynku energetycznego Claire Spedding zauważa, że koszty wyłączeń są w dalszym ciągu niższe niż wyniosłyby koszty modernizacji sieci, aby mogła przyjąć nadmiar produkowanej energii.

Mimo, że jeden dzień kosztuje konsumentów wiele pieniędzy z tytułu wyłączeń, to jednak nieczęsty przypadek. Nadal lepsze dla gospodarstw domowych jest wydanie tych pieniędzy niż budowa sieci w rozmiarach umożliwiających przyjęcie takiej ilości energii – komentuje cytowana przez Bloomberga analityk.

Bloomberg dodaje, że w trakcie budowy jest warta 1 mld funtów infrastruktura energetyczna, która umożliwi przesyłanie nadwyżek energii ze Szkocji na południe Wielkiej Brytanii. Jej uruchomienie zaplanowano na lato przyszłego roku.

gramwzielone.pl