Duży wzrost przychodów lidera w produkcji wiatraków

Duży wzrost przychodów lidera w produkcji wiatraków
Vestas press

Vestas, prezentując wyniki finansowe za II kwartał br., pochwalił się dużym wzrostem przychodów. Dobra kondycja duńskiej firmy jest pochodną dobrej kondycji, w której znajduje się globalna branża wiatrowa. 

W II kwartale br. duńska firma zanotowała przychody na poziomie 2,557 mld euro, co oznacza aż 46-procentowy wzrost w porównaniu do II kwartału 2015 r. Wskaźnik EBIT wzrósł do poziomu 399 mln euro i był wyższy w ujęciu rok do roku aż o 254 mln euro.

W II kwartale br. Vestas przyjął zamówienia na dostawę turbin wiatrowych o łącznym potencjale 1,79 GW, a łączna wartość realizowanych zamówień wzrosła na koniec czerwca do 8,2 mld euro.

REKLAMA

W pierwszej połowie br. duński lider w produkcji elektrowni wiatrowych otrzymał zamówienia na turbiny o łącznej mocy 4,139 GW, co oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu do I połowy 2015 r. Wpływ na ten wynik miało jak dotąd największe zamówienie w historii Vestas. Chodzi o dostawę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1 GW na ogromną lądową farmę wiatrową, która ma powstać w Norwegii.

Vestas zawarł też wstępną umowę na dostawę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 2 GW na farmy wiatrowe, które mają powstać w amerykańskim stanie Iowa. Te projekty realizuje należący do Warrena Buffetta fundusz Berkshire Hathaway Energy Co.

Na koniec czerwca Duńczycy posiadali zawarte umowy serwisowe o wartości 9,9 mld euro, co wraz z zamówieniami na elektrownie wiatrowe dało wartość 18,1 mld euro. To wynik lepszy niż przed rokiem o 1,2 mld euro.

Na taką łączną wartość kontraktów Vestas w 52-procentach złożyły się kontrakty z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, 40-proc. przypadło na Amerykę Północną i Południową, a 8 proc. na region Azji i Pacyfiku.

REKLAMA

W okresie styczeń – czerwiec br. Vestas sprzedał w sumie 1961 turbin wiatrowych o łącznej mocy 4,716 GW w porównaniu do 1374 turbin o mocy 3,321 GW sprzedanych w I połowie 2015 r.

W I połowie br. Vestas sprzedał elektrownie wiatrowe budowane na platformie 2 MW o łącznej mocy 1,425 GW, a w przypadku większych turbin, bazujących na platformie 3 MW, sprzedano turbiny o łącznej mocy 2,768 GW.

W tym miesiącu Vestas zdobył już duże zamówienie na dostawę elektrowni wiatrowych do USA. Chodzi o 139 elektrowni wiatrowych model V110-2.0 MW o łącznej mocy 278 MW, które kupi niemiecki koncern energetyczny E.ON.

Natomiast w ubiegłym miesiącu MHI Vestas, spółka joint venture założona w 2014 r. przez Vestas Wind Systems A/S i Mitsubishi Heavy Industries w celu budowy morskich farm wiatrowych, zdobyła zamówienie na dostawę 49 elektrowni wiatrowych, model V164 o jednostkowej mocy 8 MW (razem 406 MW), które dostarczy dla realizowanego w Danii projektu morskiej farmy wiatrowej Horns REv 3. Tą inwestycję realizuje szwedzki Vattenfall.  

Przy okazji publikacji ostatnich wyników finansowych Duńczycy zwiększyli prognozę przychodów na cały 2016 r. do poziomu 9-9,5 mld euro, co ma wynikać z lepszej niż zakładano wcześniej kondycji firmy w I połowie br. 

Vestas to największy na świecie producent pod względem zainstalowanego do tej pory potencjału elektrowni wiatrowych (65 GW). 

Pełne wyniki finansowe Vestas za I połowę br. są dostępne w tym linku.

gramwzielone.pl