Rozpoczęła się budowa największej farmy wiatrowej na Bałtyku

Rozpoczęła się budowa największej farmy wiatrowej na Bałtyku
Fot. Siemens

Niemiecki koncern energetyczny E.ON i norweski Statoil stoją za projektem morskiej farmy wiatrowej Arkona, która ma być największym tego typu obiektem na Morzu Bałtyckim. Obie firmy wbudowały na niemieckiej wyspie Rugia kamień węgielny pod tą inwestycję.

Morska farma wiatrowa Arkona będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugia i będzie się składać z 60 elektrowni wiatrowych Siemensa o łącznej mocy 385 MW. Elektrownie wiatrowe staną na wodach, których głębokość sięga do 37 m.

Inwestycja, której koszt wycenia się na 1,2 mld euro, ma zostać oddana do użytku w 2019 r. Po jej uruchomieniu niemiecki E.ON stanie się pierwszą firmą, która posiada morskie farmy wiatrowe zarówno na Morzu Północnym jak i Bałtyckim.

REKLAMA

Jako podstawa przyszłych dostaw energii, źródła odnawialne muszą być zdolne do radzenia sobie samemu ekonomicznie. Produkcja energii z morskich farm wiatrowych już doświadczyła znaczącego postępu na krzywej uczenia się i ten trend będzie kontynuowany. Poprzez wysoki poziom inwestycji, E.ON wniósł w tym zakresie znaczący wkład – komentował uruchomienie budowy farmy wiatrowe Arkona Ingo Luge, CEO niemieckiej firmy.

REKLAMA

Obecnie w niemieckiej części Morza Bałtyckiego działają na razie dwie farmy wiatrowe – EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW. 

Zaledwie miesiąc temu ruszyła budowa innej farmy wiatrowej, która powstanie na Bałtyku. Farma wiatrowa Wikinger ma być zlokalizowana również w pobliżu wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2. Jej moc wyniesie 350 MW i będzie się składać z 70 elektrowni wiatrowych, które dostarczy firma Adwen (joint venture Gamesy i Arevy).

Uruchomienie farmy wiatrowej Wikinger, którą realizuje hiszpańska Iberdrola i której koszt szacuje się na 1,4 mld euro, zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Plany budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim mają także dwie polskie firmy – PGE i Polenergia. Bliższa realizacji jest ta druga, która na projekt Bałtyk Środkowy III o mocy od 600 do 1200 MW uzyskała już decyzję środowiskową. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsza polska farma wiatrowa na morzu z decyzją środowiskową.

gramwzielone.pl