Dong zbuduje największą na świecie morską farmę wiatrową

Dong zbuduje największą na świecie morską farmę wiatrową
Lokalizacja morskiej farmy wiatrowej Hornsea Project Two. Fot. Dong Energy

Londyn wydał zgodę na realizację drugiego etapu projektu Horsea, dzięki czemu powstanie największa na świecie farma wiatrowa na morzu. Ta decyzja sygnalizuje, że nowy brytyjski rząd chce utrzymać kurs w polityce energetycznej w kierunku rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Londyn przyznając pozwolenie (tzw. Development Consent Order – DCO), zgodził się na budowę drugiego etapu projektu Hornsea (Hornsea Project Two), zlokalizowanego 89 km od brytyjskiego wschodniego wybrzeża, na wysokości hrabstwa Yorkshire.

Moc morskiej farmy wiatrowej Hornsea Project Two wyniesie 1,8 GW, co uczyni ją największą tego typu instalacją na świecie. Na ten potencjał złoży się 300 turbin wiatrowych, które zostaną rozlokowane na powierzchni około 480 km2 i będą produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 1,6 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Projekt Hornsea Project Two jest realizowany przez spółkę SmartWind należącą do duńskiego państwowego koncernu energetycznego Dong Energy – światowego lidera w budowie morskich farm wiatrowych.

Dong nie podaje na razie, jaki będzie koszt inwestycji ani prognozowany koszt produkcji energii z farmy wiatrowej Hornsea Project Two, jednak można przypuszczać, że dzięki tak ogromnej skali uda się znacząco ograniczyć koszty.

W trakcie budowy zatrudnionych będzie 1,96 tys. specjalistów, a już na etapie operacyjnym morska farma wiatrowa Hornsea Project Two będzie obsługiwana przez 580 pracowników.

Dong Energy to globalny lider w budowie morskich farm wiatrowych. Razem z elektrowniami wodnymi duńskiej firmy jej farmy wiatrowe produkują w skali roku około 5,8 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

W budowę morskich farm wiatrowych tylko u wybrzeży Wielkiej Brytanii Dong wydał do tej pory około 6 mld funtów.

Oprócz Wielkiej Brytanii Duńczycy realizują lub planują realizację projektów morskich farm wiatrowych w Danii, Niemczech, Holandii, USA i na Tajwanie.

Dong zrealizuje również morską farmę wiatrową Hornsea Project One o mocy 1,2 GW, która powstanie na powierzchni 407 km2 i na którą złożą się turbiny o mocy 7 MW, które ma dostarczyć Siemens. Budowa tej farmy wiatrowej ma się zakończyć w 2020 r. 

Wielka Brytania już teraz jest największym na świecie rynkiem morskiej energetyki wiatrowej. Ostatnio brytyjskie The Crown Estate poinformowało, że celem W. Brytanii jest zwiększenie udziału morskiej energetyki wiatrowej w brytyjskim miksie energii elektrycznej do 10 proc. już do roku 2020.

Dla porównania, kontrowersyjny projekt nowej elektrowni jądrowej Hinkey Point C, która ma kosztować przynajmniej 18 mld funtów, ma zaspokajać 7 proc. brytyjskiego miksu energii, a maleją szanse, że ten projekt zostanie zrealizowany przed 2020 r. 

Film prezentujący projekt Hornsea: 

gramwzielone.pl