Vattenfall coraz aktywniejszy w morskiej energetyce wiatrowej

Vattenfall coraz aktywniejszy w morskiej energetyce wiatrowej
Fot. Vattenfall

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall kupił projekt morskiej farmy wiatrowej, która będzie się składać z 79 turbin wiatrowych i która powstanie w należącej do Niemiec części Morza Północnego.

Projekt o nazwie Global Tech II będzie zlokalizowany ok. 85 km od niemieckiej wyspy Borkum. Turbiny zostaną rozlokowane na powierzchni około 47 km2.

Wcześniej projekt był rozwijany przez spółkę Erste Nordsee-Offshore-Holding stanowiącą joint venture firm Etanax i Strabag.

REKLAMA

Obie strony nie zgodziły się na podanie kwoty transakcji. Vattenfall nie podaje też, jakiej mocy turbiny zastosuje na farmie wiatrowej Global Tech II. Wiadomo natomiast, że realizacja tego projektu jest nadal uzależniona od korzystnego rozstrzygnięcia aukcji, którą zorganizują niemieckie władze w marcu 2017 r. i ewentualnie rok później.

Vattenfall to jeden z czołowych inwestorów na rynku europejskiej energetyki wiatrowej. W ubiegłym roku należące do Szwedów farmy wiatrowe, zlokalizowane w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i Holandii, wyprodukowały w sumie około 6 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Vattenfall jest obecnie drugim największym na świecie operatorem morskich farm wiatrowych. W sumie Szwedzi posiadają farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,2 GW, z czego 1,3 GW to farmy wiatrowe na morzu.

Vattenfall ma już na koncie inwestycję w niemieckim sektorze offshore. W 2014 roku uruchomiono należącą do szwedzkiego koncernu (51 proc. udziałów) farmę wiatrową DanTysk, położoną na Morzu Północnym w pobliżu wyspy Sylt. Moc tej farmy wiatrowej wynosi 288 MW, na co składają się turbiny wiatrowe Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW. 

Do końca tej dekady szwedzki koncern energetyczny zobowiązał się do podwojenia potencjału swojego parku wiatrowego do 4 GW oraz do zainwestowania w energetyce wiatrowej w sumie około 5 mld euro. 

Działalność Vattenfall w sektorze offshore przyczynia się do obniżania kosztów produkcji energii na morzu. 

W 2020 r. Szwedzi mają uruchomić farmę wiatrową Horns Rev 3. Przyznana w aukcji przez duńskie władze taryfa za sprzedaż energii wyniosła, licząc po ówczesnym kursie, ok. 0,1031 euro/kWh. Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) ma być znacząco niższy i wynieść, biorąc pod uwagę cały przewidziany okres funkcjonowania, ok. 85 euro/MWh.

gramwzielone.pl