WindEurope wzywa Brukselę do zajęcia się ustawą antywiatrakową

WindEurope wzywa Brukselę do zajęcia się ustawą antywiatrakową
Foto. EDP Renovaveis
REKLAMA

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope (funkcjonujące wcześniej pod nazwą European Wind Energy Association EWEA) wskazuje na niezgodność przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawy o inwestycjach wiatrowych z prawem unijnym i wzywa Komisję Europejską, aby przyjrzała się tej ustawie.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nazywaną przez branżę wiatrową ustawą antywiatrakową. Zdaniem przedstawicieli rynku wiatrowego w Polsce ta ustawa zablokuje możliwość budowy w naszym kraju kolejnych farm wiatrowych ze względu na wprowadzenie w praktyce niemożliwego do spełnienia kryterium minimalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych i obszarów chronionych, odpowiadającej 10-krotnej wysokości elektrowni wiatrowych – czyli około 2 km.

Ponadto, ustawa antywiatrakowa wprowadza dodatkowe obciążenia finansowe na właścicieli farm wiatrowych, które do tej pory powstały w naszym kraju, co uderzy w efekt ekonomiczny takich inwestycji.

Europejskie stowarzyszenie wiatrowe WindEurope ocenia, że ustawa antywiatrakowa narusza unijną dyrektywę o odnawialnych źródłach energii. Na ten fakt wskazało zresztą wcześniej nawet polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Chodzi m.in. o artykuł 13 dyrektywy o OZE, który wskazuje, że wprowadzane przez państwa UE regulacje dla krajowych rynków źródeł odnawialnych muszą być adekwatne i konieczne.

Zdaniem Gilesa Dicksona, szefa WindEurope, polska ustawa stoi natomiast w sprzeczności z prawem UE, wprowadzając nieadekwatne i uderzające w inwestorów mechanizmy, co doprowadzi do paraliżu rynku wiatrowego w Polsce.

Ustawa antywiatrakowa będzie w najbliższych dniach przedmiotem prac Senatu, a o losie poprawek wprowadzonych przez senatorów zdecyduje Sejm. Biorąc pod uwagę układ sił w parlamencie zdominowanym przez PiS, który jest autorem tej ustawy, wpisane do niej regulacje powinny szybko zostać przyjęte przez posłów i zyskać podpis prezydenta. Wpisane do ustawy vacatio legis wynosi zaledwie 14 dni. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
nie pisowiec !!! |
A PSU sorkiiiiii PIS-owi to zwisa.... Czekaja do Grudnia jak Tylko Rzeplinskiemu sie skonczy kadencja.... W tedy panowe PIS dopiero zrobi rozpierduche.... Tak jak pislem w innym poscie znam duzo Pisiorow wiatrakowcow...... plakali ze maja zle to teraz beda zwijac interesy !! Pujda do Rydzyka albo do Kaczora po zapomoge .............
Jan Bo |
W Bawarii jest tak samo czyli 10h i jakoś na niemców nie donoszą.
Kris |
Jan Bo przeczytaj dokładnie co w Bawarii jest konstytucyjne a co nie czyli co napisał niemiecki trybunał w uzasadnieniu i wtedy sie wymądrzaj. Najwiecej dyskutuja ludzie którzy słyszeli tytuł i nic poza tym
ali |
i to jest bardzo słuszna ustawa, ja nie chce mieszkać 500 metrów od turbiny. Chcą budować nie ma sprawy proszę wykupić nieruchomość i po krzyku , ostatecznie to nawet nie będzie 1 procent kosztów inwestycji.
kleo |
@nie pisowiec - gdzieś ty do szkoły chodził? "pUjdą"?? ;) Ty do szkoły pójdź, a nie kompromituj się, oszołomie ;)
Kiks |
Bubel prawny bublem pogania. Ale czego się więcej spodziewać od dewotek i karłów z manią wielkości?
ekolog |
problem w tym, że jak nie będzie niczego- będzie bida. o tym już mało kto pamięta.

Giełda OZE

Poszukujemy firm wykonawczych do budowy instalacji fotowoltaicznych

W związku z rozwojem projektu fotowoltaicznego Engie Zielona Energia Sp. z o.o. poszukuje firm wykon czytaj dalej...

Dotacja 85% na OZE+maszyny i urządzenia

Nowość na polskim rynku finansowym i OZE dla sektora MŚP i dużych firm Maszyny i urządzenia + OZE = czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Lubuskie dotacje na OZE w 2018 roku

W związku z anulowaniem ogłoszonego konkursu dotacji na budowę instalacji OZE o mocy do 2 MWp w fo czytaj dalej...