Vestas testuje innowacyjną turbinę wiatrową

Vestas testuje innowacyjną turbinę wiatrową
Fot. Vestas

Vestas uruchomia testową elektrownię wiatrową, w której na jednej wieży zamiast jednej dużej turbiny zamontowano kilka mniejszych. Vestas chce sprawdzić, czy można zmniejszyć wysokość wieży i wielkość turbin, jednocześnie poprawiając efektywność kosztową produkcji energii z wiatru.

W centrum w Riso koło Roskilde, w którym Vestas testuje nowe rozwiązania, uruchomiono testową elektrownię wiatrową, w której na jednym maszcie, wysokim na 74 metry, umieszczono 4 mniejsze turbiny wiatrowe, których łączna moc wynosi 900 kW.  

Prowadząc testy tej elektrowni wiatrowej Vestas chce się skupić na sprawdzeniu odporności konstrukcji na obciążenia powstające podczas pracy turbin czy aerodynamiki w sytuacji równoczesnej pracy znajdujących się obok siebie turbin.

REKLAMA

W testowej instalacji wykorzystano 4 turbiny Vestas V29 o jednostkowej mocy 225 kW, które duńska firma produkowała w latach 1990-1997. Średnica ich wirnika wynosi 29 metrów. Turbiny zamontowano w dwóch sekcjach, pierwsza na wysokości 29 m., a druga – 59,5 m. Turbiny wyposażono w nowoczesne rozwiązania, które zoptymalizują ich pracę.


Fot. Vestas

Jak podkreśla Vestas, zaletą nowej turbiny – oprócz poprawienia efektywności kosztowej – może być dużo prostszy i tańszy sposób transportu i montażu, co może być zaletą zwłaszcza w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej w regionach, które nie posiadają odpowiedniej infrastruktury transportowej.

REKLAMA

Prace nad projektem elektrowni wiatrowej z kilkoma turbinami Vestas rozpoczął dwa lata temu. Montaż instalacji o mocy 900 kW ma zweryfikować założenia inżynierów Vestas i dać odpowiedź, czy warto rozwijać ten kierunek technologii wiatrowej, budując większe elektrownie wiatrowe tego typu.

Vestas to od lat największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych. To także lider rynku wiatrowego w Polsce. Duńczycy tylko w ubiegłym roku dostarczyli do naszego kraju turbiny o mocy aż 750 MW. W 2015 r. duńska firma dostarczyła na całym świecie turbiny o łącznej mocy 7,3 GW, co jest wynikiem lepszym aż o 2,5 GW w porównaniu do roku 2014. 

gramwzielone.pl