Sejm ponownie zajmie się ustawą antywiatrakową
Po krótkiej przerwie, w najbliższy wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej komisji zajmującej się projektem ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe – zwanej przez branżę wiatrową ustawą odległościową lub antywiatrakową. Jednocześnie na przyszły tydzień zaplanowano manifestację przeciwników regulacji wymierzonych w sektor wiatrowy, która ma się odbyć pod Sejmem w dniu 14 kwietnia. Wcześniej Sejm może już jednak przyjąć tą ustawę w drugim czytaniu.
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu przeprowadzono pierwszej czytanie projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Jej autorom nie udało się wówczas przeforsować drugiego czytania. Kolejną szansą na to będzie posiedzenie Sejmu, które zaplanowano na przyszły tydzień.
Projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe jest procedowany w Sejmie bez uwzględniania uwag posłów opozycji i przedstawicieli branży wiatrowej, którzy alarmują, że przyjęcie nowych regulacji zablokuje rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, a właścicieli działających już elektrowni wiatrowych narazi na duże straty finansowe.
Posłowie opozycji zapowiedzieli jednocześnie zgłoszenie swoich uwag ponownie, po odrzuceniu ich przez Komisję Infrastruktury podczas pierwszego czytania – tym razem w formie wniosków mniejszości.
Przygotowana przez posłów PiS ustawa jest procedowana przy wsparciu resortów energii i infrastruktury, jednak w ubiegłym tygodniu swoje obiekcje na temat regulacji zawartych w projekcie tej ustawy zgłosiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, oceniając, że są one niezgodne z unijnym prawem, w tym z unijną dyrektywą o odnawialnych źródłach energii.
Zajmująca się ustawą antywiatrakową Komisja Infrastruktury ma się zebrać ponownie w najbliższy wtorek, a w porządku obrad Sejmu, które odbędą się w dniach 12 i 13 kwietnia, wpisano przyjęcie sprawozdania Komisji Infrastruktury na temat tej ustawy oraz przeprowadzenie drugiego czytania.
Także w przyszłym tygodniu, w dniu 14 kwietnia pod Sejmem odbędzie się manifestacja przeciwko regulacjom procedowanym przez posłów.
– Nie możemy pozwolić na to, żeby nieodpowiedzialne decyzje polityków niszczyły gospodarkę i odbierały miejsca pracy tysiącom ludzi i odebierały nam wpływy do budżetu gminy. (…) Chcemy Polski, w której swoboda działalności gospodarczej jest szanowana, zaś przedsiębiorcy, którzy działają na dobro kraju są respektowani! Pokażmy czerwoną kartkę ustawie antywiatrakowej. Chcemy zielonej energii w naszym kraju. Zapraszamy wszystkich – pokażmy, że nie zgadzamy się na likwidację energetyki wiatrowej w Polsce – czytamy w informacji na temat manifestacji na rzecz energetyki wiatrowej.
Organizatorem protestu jest Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej. Inicjatywę wspiera Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Manifestacja odbędzie się w czwartek 14 kwietnia przed siedzibą Sejmu. Zbiórkę zaplanowano o godz. 11 przy skrzyżowaniu ulic Gagarina i Sieleckiej. Stamtąd pochód ruszy pod Sejm.
Wśród swoich postulatów organizatorzy manifestacji wymieniają „wyrażenie sprzeciwu wobec działań władz uderzających w społeczności lokalne i w swobodę działalności gospodarczej” czy „uświadomienie skali problemu oraz wymiaru szkód społecznych i gospodarczych”, które ich zdaniem spowoduje uchwalenie tzw. ustawy antywiatrakowej.
gramwzielone.pl