Ustawie antywiatrakowej brakuje merytorycznych przesłanek [wywiad]

Ustawie antywiatrakowej brakuje merytorycznych przesłanek [wywiad]
Maciej Musiał, prezes zarządu Pracownia Finansowa
REKLAMA

Do dziś nikt nie wskazał dlaczego ma być to 10-krotność wysokości instalacji. Tłumaczenie jest nieprecyzyjne, nie poparte ani badaniami, ani autorytetami w tej dziedziniemówi w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl na temat procedowanej właśnie w Sejmie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe Maciej Musiał, prezes Pracowni Finansowej, która realizuje projekty wiatrowe w modelu crowdfundingu.

Gramwzielone.pl: – Jak oceniacie propozycje dotyczące ograniczeń w lokowaniu elektrowni wiatrowych w min. odległości ich 10-krotnej wysokości od domów czy obszarów chronionych? Zdaniem wielu osób w branży wiatrowej, taka regulacja może zablokować rozwój nowych projektów wiatrowych lub znacznie ograniczyć ilość instalowanych w ich ramach turbin. W przypadku Państwa projektów realizowane są z reguły pojedyncze turbiny. Czy propozycja regulacji odległościowej uderzy także w wasze projekty?

Maciej Musiał, Pracownia Finansowa: – Ustawa, w której reguluje się kwestie odległościowe, jest nazywana w środowisku branżowym ustawą o zakazie inwestycji w OZE – nie bez powodu. Kwestie odległościowe są uregulowane Prawem budowlanym i normami akustycznymi. Dla nas oczywistym jest, że należy kwestie prawne regulować, ale tylko i wyłącznie w oparciu o przesłanki merytoryczne. Do dziś nikt nie wskazał dlaczego ma być to 10-krotność wysokości instalacji. Tłumaczenie jest nieprecyzyjne, nie poparte ani badaniami, ani autorytetami w tej dziedzinie.

Powołuje się na przykłady, które wykluczają się nawzajem – jak opinia wiceministra infrastruktury i budownictwa, że planowane regulacje w obecnym kształcie nie zablokują rozwoju energetyki wiatrowej, a w tej samej wypowiedzi wiceminister przywołuje przykład Bawarii jako landu, w którym obowiązuje właśnie 10-krotność odległości. Przypomnijmy że w Bawarii właśnie przez ten zapis praktycznie nie ma elektrowni wiatrowych. Proponowane zapisy w ustawie uderzają we wszystkie projekty zrealizowane i będące w toku. W obecnym kształcie jest to wyrok na energetykę wiatrową.

Jak proponowane regulacje dotyczące dodatkowego opodatkowania czy obowiązków względem UDT mogą wpłynąć na już uruchomione przez was projekty? Jak bardzo mogą stracić ich udziałowcy?

– To jakiś koszmar. Nikt nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego opłaty mają być tak horrendalne. Wygląda to na desperacką próbę zarżnięcia kury znoszącej złote jajka – w postaci korzyści ekonomicznych i środowiskowych – na rzecz chwilowej poprawy kondycji finansowej samorządów. Takie patrzenie jest krótkoterminowe i prowadzi do bardzo poważnych problemów, za które zapłacą kolejne pokolenia. Kupując nowy samochód z gwarancją na 24 miesiące, nie mamy obowiązku robić przeglądu technicznego przez 5 kolejnych lat, a dla elektrowni, które mają gwarancję często na 15 lat, oczekuje się przeglądów jeszcze przed rozpoczęciem pracy i później co 2 lata za stawkę nawet 100 tys. zł od jednej elektrowni i to w dodatku przez osoby, które nie są do tego przygotowane i nie mają kwalifikacji. Nie potrafię znaleźć innych powodów jak tylko próba pozyskania dodatkowych środków do budżetu poprzez zastosowanie jakiś dziwnych sposobów. 

Czy jeśli tzw. ustawa odległościowa zostanie wprowadzona w życie w obecnym kształcie, będziecie nadal realizować projekty w sektorze wiatrowym? Jak wpłynie to na waszą strategię inwestycyjną?

– Cały czas mamy głęboką nadzieję, że komisja pracująca nad ustawą weźmie pod uwagę rady ekspertów i przedkładane argumenty merytoryczne. W innym wypadku pozostanie czekać do czasu, kiedy to nie spełnimy wymagań Unii Europejskiej co do pozyskania odpowiedniego udziału OZE w Polsce i zapłacimy kary szacowane przez ekspertów na 15-20 mld zł.

Jakie regulacje, na podstawie waszych dotychczasowych doświadczeń w realizacji projektów wiatrowych, powinny znaleźć się w nowej ustawie regulującej kwestie budowy farm wiatrowych? Czy któreś z regulacji wpisanych do obecnego projektu tzw. ustawy odległościowej są korzystne dla deweloperów wiatrowych?

– Cały projekt jest absurdalny. Chęć zamiany odległości obliczanej z wpływu na środowisko i norm akustycznych na sztucznie przyjętą odległość, wyrażoną w metrach od zabudowy, nie ma uzasadnienia merytorycznego, a przyjęte obciążenia fiskalne mają dopełnić dzieła całkowitego zamrożenia energetyki wiatrowej.

Jak obecne zamieszanie związane z nowymi regulacjami dot. zasad budowy farm wiatrowych i przesunięcia systemu aukcyjnego wpływa na zdolności do pozyskania kapitału przez inwestorów na rynku OZE? Jaki wpływ mają one na podejście banków i czy wprowadzenie regulacji z ustawy odległościowej może przełożyć się na wzrost kosztów finansowania i CAPEX-u?

– Przesunięcie wejścia 4. rozdziału ustawy o OZE jest kolejnym krokiem osłabiającym branżę. Najgorsze jest to, że ustawę przesunięto w końcu grudnia, choć miała wejść w życie w styczniu. Proszę sobie wyobrazić jak nieodpowiedzialnym jest takie podejście względem inwestorów, którzy angażują w ten biznes setki milionów złotych. Regulacje prawne powinny być jasne, a ich zmiany zapowiedziane i przewidywalne. Obecne działania rządu zdecydowanie osłabiają nasz kraj na międzynarodowej arenie. Inwestorzy zagraniczni coraz bardziej wycofują się z inwestycji w Polsce.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Krzysztof |
Nie ma się czemu dziwić PIS zniszczy wszystko, ustawy są przygotowywane na kolanie bez konsultacji z ludzmi z branży jak i naukowcami. Za błędy PISu zapłacą podatnicy a przedsiębiorców zniszczą ( tak jak za czasów komuny, zabrać tym co się dorobili ciężką pracą!). Naszym zdrowiem nikt się nie interesuje tak więc w imię PISU palmy węgiel i wdychajmy spaliny z kominów elektrowni tradycyjnych i zarazem dopłacając do wydobycia węgla. Co za czasy nastały.
ast |
W Niemczech, Danii, Holandii, i wielu innych krajach, nad urządzeniami a w tym i wiatrakami nadzór sprawuje Urząd Dozoru Technicznego. Dlaczego u nas tak nie ma być? Musi być powód jeżeli jest taki jazgot przeciw. By się tylko nie okazało, że prąd płynie nie w tę stronę.
wind turbiness |
ast jestem ciekaw człowieku ile zainstalowałeś turbin w krajach które wymieniłeś a może pracowałeś przy serwisie ja dopiero od dwóch lat pracuje w Polsce i mam wiedze jak wglądają odbiory i eksploatacja w większości tych krajów ale może bylem na jakiś lewych odbiorach i farmach wybudowanych nielegalnie wiec proszę o przykłady.
vatpl |
Czas lobby wiatrakowego minął AMEN
zyrandol |
Wiecie co. Chciałbym aby dopisano jeden paragraf do tej ustawy. Za skutki prawne i finansowe wynikłe z tej ustawy odpowiadać będą w przyszłości ci Posłowie i Senatorowie którzy za nią głosowali. Chodzi o to , żebyśmy wszyscy obywatele za skutki działania tej ustawy zostali zwolnieni z płacenia odszkodowań, a i za prąd w przyszłości , żeby nam wyrównywali Ci co ją uchwalili.
Tedex |
Obecny Rząd liczy się tylko i wyłącznie z dużymi grupami społecznymi, które pozwoliły wygrać te wybory. Ponieważ inteligencja tłumu to inteligencja najgłupszego jego członka do potęgi równej liczbie osób w tym tłumie, to mamy obecnie stado baranów prowadzonych przez innych baranów. Wystarczy popatrzeć na czystki jakie PIS robi w strukturach organizacyjnych i na ludzi których tam umieszcza. Matoł matołem pogania.
kalkulator |
Mam nadzieja ze jeszcze tylko 3 lata a moze krocej a te 15-20 mld to jest kara w skali roku z naszych szacunkow bedzie to 10-13 a to i tak DUZO
Sic |
@vatpl twoje mokre sny o jakimś lobby nie sprawią, że takie powstanie. Szukaj sobie dalej wymyślnych wrogów ludu ciężkonarzekającego, że sąsiad jest bogatszy. Nawet nie jest mi ciebie żal. Życiowy nieudaczniku.
Ale leszcze |
Lobby wiatrakowe jakoś mało ogarnięte wystarczyło każdej Parafii gminy na terenie farmy wiatrowej dać udział w zyskach a tematu by już nie było jak z "likwidacją gimnazjów" kiedy Kościół zgłosił weto bo sam niektóre gimnazja prowadzi.
polski przedsiębiorca |
Pomysłodawca Rzońca- nauczyciel histori, co On może wiedzieć o biznesie, inwestowaniu, o wkładzie własnym , kredytach, a wiemy że papier przyjmie wszystko, ustawa pisana na kolanie, szkoda że za parę lat on nie poniesie odpowiedzialności za ten prawny bubel, niech się znowu martwią inni, my będziemy płacili wysokie kary, pozostaną kikuty po wiatrakach, wiem o czym mówię bo mam wiatraki, jestem polskim przedsiębiorcą, wiatraki nie przeszkadzają, ale zbankrutuje bo opłaty dodatkowe doprowadzą do mojego bankructwa ale nikogo to nie interesuje, moje siłownie są nowe na gwarancji, nie pochodzę jak to niektorzy nazywają z lobby wiatrakowego, prowadzę biznes jak inni przedsiębiorcy, i w imię czego mam teraz zbankrutować ,
Zbyszek |
Cały czas mamy głęboką nadzieję... - Nadzieja to matka głupich! :)
Marek W. |
Ja uwazam, ze Pan Musial to dobry przekret. Na stawial uzywek dajac duzy zysk, a teraz pali jana ze niby ustawa... a wy inwestorki bedziecie zarabiac nie 20% a 3% bo udt was dojedzie. A jego komentarz jest zbędny!
Tomasz K |
Pracownia Finansowa przyciąga do siebie najwięcej osób głównie dlatego, że w sposób uczciwy i rzetelny obsługuje swoich inwestorów i najskuteczniej na rynku realizuje inwestycje w modelu obywatelskim. Pewnie właśnie dzięki temu nie ma niezadowolonych klientów. Jeśli to nie prawda proszę wskazać choćby jedno nazwisko Panie "Marku W". Pozdrawiamy konkurencję :) Dzięki Wam stajemy się jeszcze lepsi.
Tomasz W |
Kolega Tomasz K ma racje...
znajomy |
Maciej maciej...juz nie sprzedajesz polisolokat?
wrobiony |
Najpierw ludzie tracili kase przez jego namawianie do inwestowania w skandie a teraz gra w zielone :) co bedzie nastepne? Piramida finansowa? Calkiem prawdopodobne. Zapamietajcie to nazwisko.
M.M. |
Tomasz K Brawo Ty! A was to niech nie interesuje!
Wrobiony |
W ostatnim odcinku miał wygrać Maciej a Wygrał Tomek! Nie kocham Cię Polsko!
samwieszkto |
Jakoś trzeba sfinansować 500zł na (drugie) dziecko, ale PiS może wylać dziecko z kąpielą. Więcej rząd zarobiłby na podatkach z działających wiatraków ale jak wprowadzi ustawę odległościową, to zablokuje budowę kolejnych instalacji. Grabią sobie chłopaki, bo większość elektoratu PiS popiera budowę OZE. Ustawa sprawi, ponadto nie będzie można budować domów przy istniejących wiatrakach, co wkurzy kolejne rzesze wyborców.
Trelka |
Wszyscy dostali po uszach mali sklepikarze bo miał być podatek dla sieci wyprowadzających kasę, później właściciele nieruchomości bo jak masz działkę w Warszawie bez MPZP to nie możesz sprzedać komuś kto nie jest ROLNIKIEM! Ułaskawia się osoby, które nie zostały skazane. Masakra. Dobrze, że są jeszcze osoby, które mają wiedzę i nie boją się mówić bo co nam zostało. Bardzo dobry wywiad.
ast |
wind turbines. Konkrety a nie opowiadanie. Są odbiory turbin przez UDT w Niemczech czy nie? Proste pytanie. Wiesz bo tam pracowaleś. Masz wiedzę jak piszesz ale żadnych konkretnych odpowiedzi na mój wpis. Ja w Niemczech nie pracowalem bo nie muszę tam pracować ale czytać potrafię. Odbiory są. Panie znawco tematu, proszę o dowód, że nie ma odbiorów. Jak Ty pokarzesz to ja także pokażę i pokaże piszącym komentarze, że pisząc trzeba mieć wiedzę a nie tylko umiejętność pisania co tylko ślina na język przyniesie. Jak to u nas.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...