9.4: kto dostanie dofinansowanie na budowę wiatraków?

REKLAMA

Sprawdź, jakie projekty farm wiatrowych mają szansę uzyskać dofinansowanie w ramach działania 9.4. Lista rankingowa konkursu 2/PO IiŚ/9.4/2010 została ostatecznie powiększona z 98 do 100 pozycji.

Projekty budowy elektrowni wiatrowych, obok inwestycji w biogazownie, przeważają na liście rankingowej w konkursie 2/PO IiŚ/9.4/2010 „Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych”. Lista została niedawno opublikowana przez Ministerstwo Gospodarki, które pełni w tym zakresie rolę Instytucji Wdrażającej.

Na liście rankingowej znajdują się projekty, które przeszły ocenę formalną i merytoryczną I stopnia. Lista została podzieloną na część podstawową, na której znalazło się 20 wniosków, a także na część rezerwową (80 wniosków). Na liście podstawowej jest 9 projektów, których celem jest produkcja energii wiatrowej.

Najwyżej ocenionym projektem dotyczącym wykorzystania energii wiatrowej jest budowa farmy wiatrowej Wistka. Firma Energia dla Ciebie Sp. z o.o. otrzymała 39 punktów na 44 możliwe, dzięki czemu ma szansę zdobyć dofinansowanie w wysokości 13,7 mln zł przy całkowitym koszcie inwestycji na poziomie 22 mln zł.

Rekomendowana kwota dofinansowania dla części wniosków dotyczących energetyki wiatrowej została przez Ministerstwo Gospodarki obniżona – w stosunku do kwot dotacji wnioskowanych przez potencjalnych beneficjentów. Wnioskowali oni przeważnie o maksymalne dofinansowanie, czyli o 40 mln zł.

Przykładem tego na liście podstawowej są wnioski firm AWK Sp. z o.o., Megawat KaninEWG Taczalin, które z działania 9.4 chciały dostać właśnie 40 mln zł.

Firma AWK Sp. z o.o. chce wybudować farmę wiatrową Kukinia o mocy 28 MW, a koszt projektu wyceniła na 227,2 mln zł, przy czym rekomendowana przez MG kwota dofinansowania to nie 40 mln zł, a 22,4 mln zł. Megawat Kanin, który w województwie zachodniopomorskim zamierza wybudować za 135,4 mln zł osiem elektrowni wiatrowych, może otrzymać taką samą kwotę dofinansowania jak AWK. Podobnie EWG Taczalin, który chce wybudować w gminie Legnickie Pole 21 turbin wiatrowych o łącznej mocy 42 MW.

Na liście podstawowej jest jeszcze m.in. wniosek firmy Ekopal Sp. z o.o., która za 42,9 mln zł, przy rekomendowanej kwocie dofinansowania na poziomie 13,7 mln zł, wybuduje farmę wiatrową o mocy 5,85 MW w gminie Rząśnia, a także wniosek firmy KSM Energia Sp. z o.o., która chce wybudować w gminie Krzęcin farmę wiatrową Żeńsko o mocy 7,5 MW. W tym wypadku inwestor zakłada, że przedsięwzięcie będzie kosztować 41,3 mln zł, a Ministerstwo rekomendowało dofinansowanie w wysokości 11,3 mln zł.

Na unijną dotację sporą szansę ma też firma Elektrownie Wiatrowe Karor Sp. z o.o., której wniosek dotyczy budowy farmy wiatrowej Glińsk o potencjale 6 MW. Zakładany koszt tego projektu to 38,5 mln zł, a rekomendowane wsparcie – 12 mln zł, a także firma Szelf Sp. z o.o. – na budowę parku wiatrowego Wicko o mocy 10 MW. Inwestycja została wyceniona na 70,9 mln zł, a z wnioskowanej dotacji w wysokości 34,1 mln zł resort gospodarki będzie gotowy przyznać firmie Szelf 19,1 mln zł.

Listę podstawową konkursu 2/PO IiŚ/9.4/2010 zamyka projekt budowy farmy wiatrowej w województwie kujawsko-pomorskim, w gminie Raciążek. Firma Saggittarius Solutions Sp. z o.o., która jest autorem tego projektu, szacuje koszt jego wykonania na 48,1 mln zł. Inwestor wnioskował o dotację w wysokości 27,6 mln zł, ale resort gospodarki rekomendował przyznanie 15,4 mln zł.


Kto na liście rezerwowej?

Na liście rezerwowej konkursu 2/PO IiŚ/9.4/2010 „Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych” znalazły się następujące projekty budowy farm wiatrowych: Park Elektrowni Wiatrowych Bosse w miejscowości Bosse k. Sejn (Bosse Wind Invest Sp. z o.o.), farma wiatrowa Jędrzychowice o mocy 34 MW oraz farma wiatrowa Koźmin o mocy 36 MW (Fornax I Sp. z o.o.), farma wiatrowa Postolin (Eolica Postolin Sp. z o.o.), park wiatrowy Koźmin (Domrel Biuro Usług Inwestycyjnych Sp. z o.o.), elektrownie wiatrowe o mocy 4 MW w woj. zachodniopomorskim(Megawat Polska s.c. Andrzej Ordon, Kazimierz Ordon), budowa farmy wiatrowej Głuchów o mocy 29 MW (Enwind Sp. z o.o.), dwie elektrownie wiatrowe, każda o mocy 2 MW, w miejscowości Włynkówko (Baltic Wind sp. j. Marianna Mazur, Marek Dawidowski), farma wiatrowa Kamionka o mocy 30 MW (FW Kamionka Sp. z o.o.), elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 4 MW w Działoszynie, woj. łódzkie (Towarzystwo Finansowo-Kapitałowe KLIN Sp. j.), elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 2,4 MW w gminach Śmigiel i Przemęt (Elsett Electronics Ernest i Danuta Schmidt sp. j.), park wiatrowy Chojny w gminie Koło (Ownpower Polska SA), elektrownia wiatrowa o mocy 2,5 MW w miejscowości Niedźwiady, gmina Ślesin (Ever Wind Polska Sp. z o.o.), elektrownie wiatrowe w gminach Brzuze i Osiek (Solbet Sp. z o.o.), elektrownia wiatrowa o mocy 2 MW w miejscowości Starorypin Prywatny w gminie Rypin(Wiatrak Sp. z o.o.), farma wiatrowa Wartkowo w gminach Gościno i Karlino (Gamma Sp. z o.o.), elektrownie wiatrowe o mocy 4,5 MW w Wincentowie, gmina Rusiec w woj. łódzkim (Zakład Usługowo-Handlowy Czesław Szymański), farma wiatrowa o mocy 4 MW w miejscowościWłynkówko (Viking Energy Sp. j. Marianna Mazur Marek Dawidowski), park wiatrowy o mocy 4,5 MW w gminie Wydminy (Wiatrel Poland Sp. z o.o.), II etap budowy farmy wiatrowej Wicko(Bels Investment Sp. z.o.o.), elektrownie wiatrowe w miejscowości Paproć (Istra Sp. z o.o.), farma wiatrowa Korsze o mocy 48 MW (Neolica Polska Sp. z o.o.), farma wiatrowa Duszniki ,woj. wielkopolskie (PSWM Wielkopolska Sp. z o.o.), farma wiatrowa Zopowy (Gamesa Energia Polska Sp. z o.o.), elektrownie wiatrowe o mocy 3 MW w Kłobucku (Stako Stanisław Kowalczyk i Katarzyna Kowalczyk), farma wiatrowa o mocy 6 MW w miejscowości Chełmo, gmina Masłowice (Eko Energia M IV Sp. z o.o.), farma wiatrowa o mocy 6 MW w Kamiennej, gmina Błaszki (EWB Vent Energy Operator Sp. z o.o.), farma wiatrowa o łącznej mocy 20 MW w gminie Krzyżanów (Eolos Polska Sp. z o.o.), farma wiatrowa w gminie Raczki (EcoWat Parki Wiatrowe Sp. z o.o.), park wiatrowy o potencjale 6 MW w gminie Lubsko (Gewind Budziechów), farma wiatrowa o mocy 6 MW w gminie Żary (Gewind Grabik Sp. z o.o.). Listę rezerwową zamyka projekt budowy farmy wiatrowej Krzęcin o mocy 14 MW, którego autorem jest Gamesa Energia Polska Sp. z o.o.


Red. Gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Vestas V80 2,0 mW wieża 100 metrów

Do sprzedania Turbiny wiatrowe Vestas V80 2,0 mW, wysokość wieży 100 m, rok produkcji 2003. Turbiny czytaj dalej...

Vestas V80 2,0 mW wieża 95 metrów

Do sprzedania Turbiny wiatrowe Vestas V80 2,0 mW, wysokość wieży 95 m, rok produkcji 2003. Turbiny s czytaj dalej...

Tanio kursy montażu fotowoltaiki i pomp ciepła !! Mamy akredytację i wydajemy zaświadczenia do egzaminów UDT.

Akredytowane Centrum OZE pod Krakowem zaprasza na kursy i warsztaty montaż paneli fotowoltaicznych p czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Na sprzedaż projekty farm fotowoltaicznych z prawomocnymi pozwoleniami na budowę do 1MW o łącznej mo czytaj dalej...