Statoil zbuduje pierwszą na świecie pływającą farmę wiatrową

Statoil zbuduje pierwszą na świecie pływającą farmę wiatrową
Fot. Statoil ASA

Norweski koncern paliwowy zbuduje u wybrzeży Szkocji pierwszą morską farmę wiatrową, która będzie złożona z pływających turbin wiatrowych.

Statoil zrealizuje morską,pływającą farmę wiatrową położoną na wysokości szkockiego miasta Peterhead, której potencjał ma docelowo wynieść 30 MW. Turbiny wiatrowe będą oddalone od szkockich brzegów o około 25 km.

Przeciętna prędkość wiatru w miejscu, w którym staną turbiny, wynosi około 10 m/s. Dzięki temu pierwsza na świecie pływająca farma wiatrowa ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na energię dla 20 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Projekt o nazwie Hywind Scotland Pilot Park uzyskał w tym tygodniu finalną zgodę na realizację. Inwestycja ma kosztować około 2 mld koron norweskich.

Statoil szacuje, że koszty posadowienia pływających elektrowni wiatrowych u wybrzeży Szkocji będą niższe aż o 60-70% w porównaniu do kosztu testowej pływającej turbiny, którą zainstalowano u wybrzeży Norwegii.

6 lat temu pływająca turbina o mocy 2,3 MW została przymocowana linami do morskiego dna w pobliżu norweskiej wyspy Karmøy. Turbina, której wysokość wieży wynosi 65 metrów, a waga to ponad 130 ton, kosztowała około 52 mln euro.

Pomyślne testy projektu w Karmøy przesądziły o realizacji pierwszej na świecie farmy wiatrowej złożonej z pływających turbin wiatrowych.

REKLAMA

Pływające turbiny, które staną u wybrzeży Szkocji, zostaną rozlokowane na powierzchni 4 km2, na głębokości 95-120 metrów – praktycznie wykluczającej możliwość zamontowania w tym miejscu tradycyjnych morskich turbin wiatrowych przymocowanych do dna.

Produkcja energii na pływającej farmie wiatrowej Hywind Scotland Pilot Park ma ruszyć pod koniec 2017 r.

Statoil ma już na koncie realizację, we współpracy z norweskim koncernem energetycznym Statkraft, położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskiej farmy wiatrowej Sheringham Shoal o mocy 317 MW, która składa się z 80 elektrowni wiatrowych zlokalizowanych 20 km od miasta Norfolk i która zaczęła produkcję energii już w 2012 r.

W tym samym roku Statoil i Statkraft przejęły projekt morskiej farmy wiatrowej Dudgeon, która ma powstać w pobliżu farmy wiatrowej Sheringham Shoal i liczyć 402 MW. Norweski koncern uczestniczy też w imponującym projekcie kompleksu morskich farm wiatrowych Dogger Bank o docelowej łącznej mocy 4,8 GW. 

Symulacja budowy pływającej morskiej turbiny wiatrowej w ramach projektu Hywind:

gramwzielone.pl