Crowdfunding w energetyce odnawialnej w polskim wydaniu [wywiad]

Crowdfunding w energetyce odnawialnej w polskim wydaniu [wywiad]
Maciej Musiał, Pracownia Finansowa
REKLAMA

Banki jak dotąd udzielały finansowania dużym rodzimym spółkom energetycznym, jak i inwestorom zagranicznym. Kiedy rozmawialiśmy o modelu prowadzonym przez nas, instytucje znały ten model jedynie z posiadanych informacji jak to jest za naszą zachodnią granicą. Słyszały o spółdzielniach w Niemczech czy w Danii, ale w Polsce było to dla nich często pierwsze spotkanie z tego rodzaju pomysłem mówi Maciej Musiał z firmy Pracownia Finansowa realizującej inwestycje w branży OZE w modelu crowdfundingu.

Gramwzielone.pl: – Państwa inwestycje to jedne z pierwszych w kraju inwestycji realizowanych w modelu crowdfundingu w sektorze OZE. Jak na taki model finansowania, który wydaje się idealny dla rozwoju sektora energetyki rozproszonej, jest przygotowane polskie prawo i czy dostępne formy prowadzenia działalności w pełni umożliwiają przeprowadzenie takich inwestycji?

Maciej Musiał, Pracownia Finansowa: – Polskie prawo nie zezwala obecnie na kupowanie udziałów w spółkach kapitałowych, bez ich notarialnego objęcia. Gdyby można było uprościć tą procedurę, crowdfunding udziałowy byłby jeszcze bardziej powszechny, a my moglibyśmy jeszcze bardziej obniżyć próg wejścia w inwestycję. Z drugiej jednak strony, w proponowanym przez nas modelu, inwestorzy obejmują udziały w spółce z o.o., w formie spółki celowej, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa dla inwestora, a ten czuje się jeszcze bezpieczniej, posiadając akt notarialny potwierdzający własność udziałów w spółce. Akt założycielski spółki jest tak skonstruowany, że zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę, zarówno inwestorom, jak i bankowi udzielającemu finansowania, jednocześnie dając stosowne uprawnienia do sprawnej realizacji przedsięwzięcia przez zarząd.

Jaki jest minimalny kapitał umożliwiający wejście do jednej z realizowanych przez Państwa inwestycji? Na jakie prawa i na jaki udział w decyzyjności spółki może liczyć inwestor?

– Obecnie minimalny wkład inwestora to 32 500 zł. Prowadzimy też projekty, do których można się przyłączyć od 1 mln zł. Inwestor ma przede wszystkim prawa wynikające z Kodeksu Spółek Handlowych, czyli m. in. wgląd we wszystkie dokumenty spółki i prawo do zaskarżania uchwał zarządu, nie zapominając o prawie do udziału w zysku spółki. Ten ostatni element zabezpieczamy dodatkowymi zapisami w umowie inwestycyjnej, w których organizator inwestycji, jako podmiot dominujący, zobowiązuje się zawsze głosować za wypłatą dywidendy. Wszystkie kluczowe kwestie, takie jak zmiana umowy spółki, czy sprzedaż udziałów spółki wymagają większości głosów inwestorów. 

Jakie inwestycje do tej pory zrealizowaliście i czy sprawdzają się przyjęte w nich założenia finansowe?

– Ostatnią realizacją była elektrownia wiatrowa Gamesa G58 w okolicach Pleszewa, a w tym roku realizujemy jeszcze park wiatrowy o mocy 5,2 MW. Wszystkie poczynione założenia finansowe się sprawdziły. W naszej ocenie wynika to głównie z ogromnego, 20-letniego doświadczenia, jakim dysponuje nasz generalny wykonawca.

W przypadku jednej z inwestycji zdecydowaliście się na zakup używanej turbiny wiatrowej. Skąd taka decyzja?  

– Zdecydowała o tym głównie okazyjna cena, niewielki „przebieg” wynikający z miejsca pracy turbiny na końcu farmy, w dodatku pod lasem i młody wiek urządzenia – 7 lat. Nie bez znaczenia była też dostępność maszyny, która umożliwiła instalację jeszcze w tym roku, bez konieczności oczekiwania na wyprodukowanie jej przez producenta. Kluczowa przy podejmowaniu decyzji o zakupie była także pozytywna opinia firmy serwisowej na temat zakupowanych urządzeń, umożliwiająca uzyskanie opcji serwisowej z gwarancją utrzymania w ruchu, realizowaną jak dla nowych maszyn, która zapewnia określoną ilość dni w roku w których elektrownia musi być sprawna. Sprawia to, że praktycznie bez znaczenia staje się dla nas czy ta turbina jest nowa, czy używana, przy czym posiadając już teraz działającą elektrownię, od razu zaczynamy generować zyski i mamy możliwość jej refinansowania, repoweringu, czy odsprzedaży. Historia zakupionych turbin jest znana firmie serwisowej, która opiekowała się nimi w poprzednim miejscu instalacji, a przed ich zakupem nasi fachowcy sprawdzili, czy urządzenia te trzymają tzw. krzywą mocy.

Jakim zainteresowaniem cieszą się wasze projekty? Ilu inwestorów udało się do nich pozyskać i jaki wnieśli kapitał?

– Przez 3 lata działalności pozyskaliśmy kilkuset inwestorów, którzy zainwestowali blisko 20 milionów złotych, przy czym trzeba przyznać, że boom na inwestowanie w elektrownie wiatrowe zaczął się dopiero 1,5 roku temu, zatem większość tej kwoty pozyskaliśmy właśnie w tym okresie. Cieszy również fakt, że co czwarty nasz inwestor decyduje się na ponowną inwestycję z nami w kolejne elektrownie wiatrowe.

W jaki sposób inwestorom wypłacana jest  dywidenda?

– Dywidenda w spółkach z o.o. jest wypłacana raz w roku, jednak zarówno Pracowni Finansowej, jak i udziałowcom zależy, aby zyski wypłacać jak najczęściej i w jak w jak największych kwotach. Planujemy zatem, o ile to będzie tylko możliwe, wypłacać kwartalne zaliczki na poczet dywidendy. Główną zasadą dotyczącą wypłaty dywidend jest to, że udziałowcom będzie wypłacany cały zysk spółki, proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Pracujemy również nad optymalizacją podatkową wypłacanego zysku tak, aby uniknąć niekorzystnego z punktu widzenia inwestora podwójnego opodatkowania.

Czy rentowności waszych inwestycji nie zagrażają aktualne problemy na rynku zielonych certyfikatów? Jak udało się przekonać inwestorów do zainwestowania swoich pieniędzy w tym systemie wsparcia?

– Od nowego roku wchodzą kolejne regulacje mające zapobiegać spadkowi cen zielonych certyfikatów. Istnieje wiele fachowych projekcji, dotyczących zachowania się cen ZC i energii elektrycznej, co pozwala oczekiwać na wzrost ich cen. Dodatkowy komfort zapewnia fakt, że założony przez nas model finansowy broni się wysoką stopą zwrotu, przy dzisiejszych, niskich cenach.

Jakie są spodziewane zyski i na jaką stopę zwrotu mogą liczyć inwestorzy?

– Każdy projekt, który realizujemy, musi na etapie projektowania wykazać się 2-cyfrową stopą zwrotu, w założeniach ostrożnościowych.

Jak na taki, nowatorski model finansowania patrzą banki?

– Banki jak dotąt udzielały finansowania dużym rodzimym spółkom energetycznym, jak i inwestorom zagranicznym. Kiedy rozmawialiśmy o modelu prowadzonym przez nas, instytucje znały ten model z posiadanych informacji jak to jest za naszą zachodnią granicą. Słyszały o spółdzielniach w Niemczech czy w Danii, ale w Polsce było to dla nich często pierwsze spotkanie z tego rodzaju pomysłem.  

Jakie są dalsze plany inwestycyjne, mając na uwadze przejście na system aukcyjny? Czy Pana zdaniem w tym systemie też da się realizować inwestycje w modelu crowdfundingu i czy będziecie zgłaszać swoje projekty do aukcji?

– Tak. Mamy rozpoczęte inwestycje, które pozwolą na udział w aukcji zarówno dla źródeł do 1 MW, jak i powyżej. Nowy system wsparcia pozwoli na jeszcze sprawniejszy przebieg pozyskiwania funduszy z crowdfundingu, ponieważ wygranie aukcji zapewni stałe parametry inwestycji i ułatwi pozyskanie finansowania bankowego. W przyszłym roku planujemy realizację elektrowni wiatrowych o łącznej mocy kilkudziesięciu MW w systemie aukcyjnym.

Czy spółka będzie rozważać przejście do systemu aukcyjnego projektów zrealizowanych przed 2016 r.? Jak będzie podejmowana taka decyzja?

– W elektrowniach uruchamianych na używanych turbinach będzie to niemożliwe, chyba że wejdzie w życie stosowna nowelizacja ustawy, umożliwiająca startowanie w aukcjach turbinom starszym niż 4 lata. Kolejne nasze projekty są już przygotowywane pod system aukcyjny.

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (42)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
marek |
Składanie niewłaściwych oświadczeń jest w tym kraju karalne!! Musiał Oddaj pieniądze Ludziom i odbieraj telefony
Ciekawy sposób na biznes |
Ryszard
jurek |
Marek, przestań mącić, tylko powiedz o co ci chodzi. Nie masz co robić w robocie, czy płacą ci właśnie za głupie komentarze?
Skierniewiczanin |
Kilkuset klientów? 20 mln. To rzeczywiście sukces. Jeszcze trochę i będzie wyjebka jak future Energy czy Kancelaria finansowa B&G z Poznania. Wystarczy posłuchać farmazonów które gadacie na swoich seminariach. Robicie ludzi w konia.
Tomek Wiśniewski |
Skierniewiczanin, tylko że my, wyjątkowo, nie tylko gadamy ale też robimy. Tutaj film z budowy: http://www.ekologicznaelektrownia.pl/elektrownia-wiatrowa-6-film-z-budowy/ w kolejnych lokalizacjach już też trwają prace gruntowe. Jeśli masz zastrzeżenia do założeń biznesowych - to zapraszam, jeśli chcesz tylko pomącić wodę to szkoda Twojej energii.
Skierniewiczanin |
Rozmawiam z waszą firmą już od 3 lat. Ale wasze elektrownię tzn. Spółki istnieją od zeszłego roku. Wiec wystarczyło sprawdzić rejestrację KRS. Kłamstwa bardzo szybko się wyłapuje z państwa wywiadu Szanowny Panie Tomaszu
Andrzej |
Ja Wszedłem wraz z PF w inwestycję i w najbliższym czasie będę widział zyski. Wreszczie jest Budowa na którą czekaliśmy wspólnie 1,5 roku z ludźmi z całej Polski.
Skierniewiczanin |
Panie Andrzeju/Tomaszu proszę nie mącić ludzia w głowach. Mówicie o szustej waszej inwestycji... Gdzie są realizowane inwestycje sp. 1, 2, 3, 4 i 5 ? Spółek wydmuszek zarejestrowanych od groma. Czy potrafi mi Pan na to odpowiedzieć bo to dla mnie jest wielki znak zapytania
Tomek Wiśniewski |
Tak, potrafię odpowiedzieć. Dwie z nich będą uruchomione do 15 listopada br. szczegóły na tomasz.w@pracownia-finansowa.pl
Skierniewiczanin |
Czy może mi Pan wskazać lokalizację realizowania tych inwestycji i przez jakie spółki one są realizowane...? Dyskusję prowadzimy na forum, więc tu proszę o informację skoro to nie jest obwiane tajemnicą. Chyba, ze to będzie zbyt trudne by na moje pytania odpowiadać na bieżąco na forum?
niedoszłyklient |
To jest tak, że Pan Musiał zabiera 25% kasy inwestorów jako swoje „wynagrodzenie”. Wyciąga kasę ze spółek córek i kasa forsa ląduje na kontach pracowni fin. Ostrzegam przed pracownię
klientaka_z_warszawy |
M. Musiał obiecał nowe turbiny w poprzednich projektach. Dostałam stare turbiny. Niby po audycie, ale zawsze używane. On nie dotrzymuje słowa. jak żądałam wyjaśnień to nie odbierał telefonów odemnie.
Tomek Wiśniewski |
Nie odpowiedziałem, bo nigdzie nie mówimy tego co Pan zacytował. Co do lokalizacji, to obecnie realizujemy np. park wiatrowy 5,2 MW w miejscowości Wola Krzysztoporska, oraz 6 MW w miejscowości Zawada. Jeśli jest Pan zainteresowany inwestycją i zechce się przedstawić, damy dostęp do pełnej dokumentacji. Na jałowe dyskusje, niestety nie mamy czasu, bo realizujemy inwestycje.
Skierniewiczanin |
Skoro Pan promuje przyszłe inwestycje to dlaczego nie mogę nic sie dowiedzieć o Tych dwóch w budowie które sa realizowane i będą działać do 15 Listopada? Jałowe odpowiedzi z Pana strony nie dają mi zaufania skoro ucieczka od rozmowy jest dla Pana jedynym rozwiazaniem. Zgarniecie kasę, a później Pan Musiał będzie wraz z Panem uciekać od odpowiedzialności karnej. Do puki nie dostanę nr. KRS spółek i lokalizacji inwestycji zapomnijcie o kontakcie z mojej strony.
Tomek Wiśniewski |
Zgadza się niedoszły kliencie, 25% udziałów obejmuje w spółkach celowych Pracownia Finansowa. Zysk przypadający na te 25% udziałów będzie jedynym zyskiem, jaki będzie otrzymywała Pracownia w okresie eksploatacji turbiny, bo zarząd pracuje bez wynagrodzenia. To sprawia, że Pracowni opłaca się na każdym etapie dbać o wysoki poziom zysków w spółce i optymalizację kosztów. Jak wiadomo powszechne są na rynku inwestycje, gdzie zarządzający pobierają opłatę za zarządzanie, niezależnie czy klient zarabia czy traci, tu jest inaczej. Jeśli byś to zrozumiał, być może nie byłbyś niedoszły.
Tomek Wiśniewski |
Pani klientko z warszawy, ja też nie mogłem się dodzwonić do prezesa Orange, a wyraźnie coś mi się nie zgadzało na rachunku i chciałem wyjaśnień. Każdy z naszych klientów ma indywidualnego opiekuna i nie ma NIGDY problemu z kontaktem z nami. Warto też wspomnieć, że już 27% klientów zdążyło zdecydować się na ponowną inwestycję w kolejne projekty. Co do używanych turbin w 2 projektach - nasi inwestorzy otrzymali dokładne uzasadnienie takiej decyzji, która jest podyktowana względami biznesowymi i jest ze wszechmiar korzystna dla nich. Z tego co Pani pisze wnioskuję, że jest Pani z konkurencji.
czesiek |
widać ze konkurencja czuwa:-)
ciekawski |
Panie Tomaszu, Skierniewiczanin zadał trafne pytania na które chyba wszyscy śledzący tą konserwację chcieli by uzyskać informację. Wykręcanie się z odpowiedzi jest jednoznaczne... P.S. o jakiej pan konkurencji mówi?
niedoszłyklient |
Haha, to pan sam Panie tomku nie wie jak ludzie są robieni w konia w waszej firmie. Jak inwestor wpłaca kase to ona od razu w ¼ leci na konto innej spółki. Skąd by się brała twoja wypłata jak elektrownie nie pracują? Zbieracie kase na 125% inwestycji. 25% w gotówce idzie do kieszeni prezesa Pozdro Regent3
alf |
Panie Tomaszu nie rozmawiamy tu o Orange tylko o Państwa inwestycjach. Państwa Pycha na ludzką głupotę i gotówkę jest większa niż szacunek do samych siebie. Ciężko mi zrozumieć brak odpowiedzi na kilka ważnych komentarzy i pytań które tu padły. Nie macie j**j by na nie odpowiedzieć!
Dociekliwy |
NIEDOSZŁYKLIENT: jak to ląduje w kieszeni prezesa? Jaka wypłata w sytuacji, kiedy elektrownia nie pracuje? Przecież będąc udziałowcem w jakiejś spółce udziałowiec ma prawo żądać rozliczenia wydawanych pieniędzy. Przecież bank udzielający kredytu na pozostałą część inwestycji dokładnie sprawdza dokumentację załączoną do wniosku. Z tego co wiem, to kapitał prywatny w tych projektach to ok. 25% kosztów wybudowania elektrowni - skąd więc nagle 125%? Ktoś chyba czegoś nie zrozumiał albo żyje we własnym matrixie... SKIERNIEWICZANIN: pisze się "dopóki" a nie do puki .... do jakiej puki? Skoro od trzech lat nie możesz zostać klientem/udziałowcem tych wiatraków, to widocznie Cię po prostu nie chcą .... I z pewnością baaardzo się zmartwią Twoją groźbą, że ich klientem jednak nie zostaniesz .
Dociekliwy |
NIEDOSZŁYKLIENT: skoro p. Musiał przelewa 25% z kont spółek na konto Pracowni - to może przedstaw jakieś dowody? A może wynika to ze spiskowej teorii dziejów, której jesteś chyba wyznawcą? Widziałem umowę do elektrowni nr 7 i NIE MA w niej ŻADNYCH zapisów o takiej możliwości, Jeżeli masz dowody na takie działania - to zgłoś to do prokuratury ..... A może krew Cię zalewa, że jakaś firma jednak sobie radzi na rynku ? KLIENTKA z WARSZAWY: na czerwcowym zgromadzeniu wspólników M. Musiał informował udziałowców o CZTERECH możliwościach wyboru i montażu turbiny - uzasadniając je szczegółowo. Zaproponowano jedno z tych rozwiązań, więc w czym problem?
Dociekliwy |
SKIERNIEWICZANIN: "Rozmawiam z waszą firmą już od 3 lat. Ale wasze elektrownię tzn. Spółki istnieją od zeszłego roku. Wiec wystarczyło sprawdzić rejestrację KRS. Kłamstwa bardzo szybko się wyłapuje z państwa wywiadu Szanowny Panie Tomaszu" Jeżeli w ogóle ktoś prowadzi z Tobą rozmowy ..... Trzy lata ... Z pewnością są inni ludzie, bardziej zainteresowani tymi projektami, potrafiący je właściwie ocenić, sprawdzić, zweryfikować .... a nie takie mąciwody .... Trzy lata ....... Jaki sens miałoby powoływanie spółek wcześniej? Żeby sobie wisiały w powietrzu? Są pewnie powoływane w odpowiednim czasie, kiedy jest potrzeba rozpoczęcia realizacji kolejnego projektu.
pytający |
gdzie w ustawie OZE jest napisane że obecnie uruchomione elektrownie nie mogą przejść na system aukcyjny w przypadku urządzeń starszych jak 48 miesięcy ???!!! Te przepisy dotyczą instalacji uruchamianych po 1 stycznia i modernizowanych po 1 stycznia.
Tomek Wiśniewski |
Panie Ryszardzie (regent3) proszę dziś nie kupować bułek, bo sprawdziłem że sklep robi Pana w konia. z 35 groszy, które Pan wpłaca 50% idzie na sklep, a tylko 50% trafia do piekarni. Co ważne, tylko 5 groszy, to koszt produktów potrzebnych do wytworzenia bułki, a i z tego część to podatki, transport, marże... lepiej piec samemu, uprawiać rolę, kosić zboże, czerpać wodę ze studni... Informacje, ktore Pan podaje są zmyślone, tak jak te powyżej, nie jest tak w rzeczywistości, ale chyba nie wyobraża Pan sobie, że przez 4 lata prowadzenia projektu, ktoś dla Pana będzie pracował za daromo? Pozostaje wybudować elektrownię samemu, lub trzymać pieniądze na lokacie na 2% bank na pewno nie zrobi Pana w konia.
Tomek Wiśniewski |
Skierniewiczaninie, nigdzie nie napisaliśmy, ani nie powiedzieliśmy, że mówimy o szóstej naszej inwestycji, tym bardziej o "szustej" jak napisałeś. EEW6 to pierwsza ukończona realizacja w modelu crowdfundingowym w Polsce. Do spółek 1 - 5 zbieraliśmy kapitał, ale nie my odpowiadamy za realizację tych projektów. Realizujemy elektrownie 6-16. Skoro rozmawiasz z nami od 3 lat, to zapewne znasz wszystkie szczegóły, numery KRS itp. zatem po co pisać, że mamy zapomnieć o kontakcie z Twojej strony jeśli Ci ich nie podamy? Kolejne spółki powołujemy jak zapełniamy kapitałem poprzednie.
Tomek Wiśniewski |
Spółki o nazwach Ekologiczna Elektrownia Wiatrowa 6 do Ekologiczna Elektrownia Wiatrowa 16
Zdegustowany |
Do tej pory żadna elektrownia z duża ilością udziałowców w Polsce nie została uruchomiona, jak zwykle sporo oszustw i obietnic bez pokrycia. Praktycznie każda firma poza 25% udziałem w zysku pobiera tez ukryta prowizje na starcie minimum 10% ciekaw jestem jak sie maja oczekiwane zyski biorąc pod uwagę ze przy kalkulacjach zakłada cenę zielonych certyfikatów na poziomie 200 zł - oczywiście pod warunkiem uruchomienia turbiny do końca roku - ponoć mamy koniec września... Myśle ze czas kwalifikować takie oferty jako działalność parabankowa i zainteresować tym KNF
Marcin - Inwestor EEW |
Brawo! Gratuluje wytrwałości i odwagi do bycia ponadprzeciętnym. A te mizerne hejty karłowatych osobowości to polska bezinteresowna zazdrość jedyna rzecz w tym kraju za darmo. Dzięki takim firmom jak Wasza my drobni Inwestorzy jesteśmy w stanie być częścią czegoś znacznie większego. Dobrze, że "psy szczekają, ale karawana jedzie dalej".
Może??? |
Ciekawy temat, warto się temu przyjrzeć
Sławek |
Gratuluję i kibicuję, czemu tak późno? Polska jak zwykle 100 lat za mużynami ;-)
Przemek - inwestor w EEW 7 |
Brawo dla Pana Macieja i zespołu PF! Niestety tak to już jest, że sukces kole w oczy konkurencję lub różnych niedoszłych, którzy na odpowiednim etapie nie podjęli właściwej decyzji i teraz zaklinają rzeczywistość, aby poczuć się lepiej. Boli ich to, że wcześniej głośno krzyczeli, że elektrownie nigdy nie powstaną a tu proszę, film z budowy i od razu piana z pyska ;) (proszę bez urazy) Gratulacje i oby tak dalej!
Bart |
Na jakiej podstawie oni przedstawiają kalkulacje finansowe skoro nie wiedzą po ile w przyszłym roku będą czarną i zieloną sprzedawać. Tak analizą można rozpalić w kominku.
Józef |
Ja nie mam żadnych problemow z kontaktem, wszystko wyjasnione mam na czas i wiem na czym stoję, czy przypadkiem konkurencja nie działa tutaj dość mocno?
TomekMichalski |
Wedlug mnie jest to rewelacyjny sposob na inwestycje, gdzie lokaty to teraz 1-2% - żenada
... |
My wraz z Panem Salachem i Maciejem inwestujemy w coraz to lepsze rozwiazania...
MirosławWojcicki |
Dla mnie coś takiego to doskonała inwestycja, zreszta juz ktorys miesiac jestem zwiazany z pracownia finansowa
Krzysztof z W-wy |
Zapoznałem się ofertą Pracowni, poszperałem trochę w sieci. Ich spółki faktycznie istnieją. Udało mi się nawet dotrzeć do jednego aktu notarialnego z konkretnymi nazwiskami klientów. Dla mnie wygląda to wiarygodnie
Marta Krużel Jasińska |
Ja z nimi już współpracuję od dłuższego czasu - bardzo profesjonalna firma. Myślę, że jest to współpraca z obustronną korzyścią - oby tak dalej.
Kazik |
Pana Musiała znam już kilka lat. Ma talent do inwestycji i potrafi analizować kwity. Kibicuję jego Pracowni, bo idea szczytna i dużo wspaniałych ludzi, których poznałem na zgromadzeniach wspólników - zarówno inwestorów, jak i pracowników.
Marta Krużel - Jasińska |
DLACZEGO PAŃSTWO Z PRACOWNI UŻYWAJĄ MOJEGO WIZERUNKU DO SWOJEJ REKLAMY????!!!!!! NIE WYRAŻAŁAM ZGODY, JAK I NIE PISAŁAM TEGO KOMENTARZA. WIDZĘ, ŻE FIRMA W KAŻDY MOŻLIWY SPOSÓB WYKORZYSTUJE WIZERUNEK KAŻDEGO Z WSPÓLNIKÓW BEZ ICH ZGODY!
klijent oprzężów |
musiał nie wypłacił dywidend. szantażuje inwestorów aby udzielali mu pozyczek których nie chce oddać. sprawa trafia do prokuratury

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...