Rekord niemieckiego sektora offshore w I kw. 2015

Rekord niemieckiego sektora offshore w I kw. 2015
Farma wiatrowa Nordsee Ost. Fot. Nordsee Ost

W ubiegłym roku europejski sektor offshore zainstalował morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 1,4 GW. Tymczasem tylko w I połowie br. w niemieckiej części Morza Północnego i Bałtyckiego powstało już ponad 1,7 GW takich instalacji. 

W ubiegłym roku najwięcej morskich elektrowni wiatrowych zainstalowano na morzach Wielkiej Brytanii (54,8%), Niemiec (35,7%) oraz Belgii (9,5%). Na koniec 2014 r. łączny potencjał działających w Europie 74 morskich farm wiatrowych wynosił 8,045 GW.

W tym roku o pozycję europejskiego (i światowego) lidera w budowie nowych farm wiatrowych na morzu będą rywalizować Brytyjczycy i Niemcy.

REKLAMA

Niemiecka organizacja reprezentująca branżę morskiej energetyki wiatrowej Stiftung Offshore Windenergie podała, że w pierwszej połowie tego roku na niemieckich wodach terytorialnych pracę rozpoczęły 422 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 1,765 GW.

W efekcie, na koniec czerwca br. łączny potencjał niemieckiej energetyki wiatrowej na morzu przekroczył 2,777 GW, na co składa się 668 turbin. Stiftung Offshore Windenergie szacuje, że taki potencjał pozwala na zaspokojenie potrzeb na energię dla około 3 mln gospodarstw domowych.

REKLAMA

Stiftung Offshore Windenergie dodaje, że wkrótce pracę rozpocznie kolejnych 90 turbin wiatrowych o łącznej mocy 380,7 MW, a obecnie trwa też budowa fundamentów pod kolejne 84 turbiny.

Łączny potencjał morskich elektrowni wiatrowych, które powstaną w tym roku w niemieckiej części Morza Północnego i Bałtyckiego, Stiftung Offshore Windenergie szacuje na 2,25 GW, co zwiększyłoby całkowity potencjał niemieckiego offshore do 3,3 GW.

Cel niemieckiego rządu w zakresie morskiej energetyki wiatrowej to budowa potencjału 6,5 GW do roku 2020.

Stiftung Offshore Windenergie zauważa, że do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Niemczech potrzebna jest budowa nowych sieci przesyłowych. – To jedyna droga do zapewnienia firmom bezpieczeństwa ich inwestycji. (…) Im mniejsza liczba połączeń energetycznych, tym bardziej ograniczona będzie konkurencja projektów w kontekście przyszłych aukcji. Redukcja kosztu produkcji energii, która ma być osiągnięta dzięki konkurencji, będzie utrudniona, jeśli sieć pozostanie wąskim gardłem – komentuje Jörg Kuhbier z Stiftung Offshore Windenergie.

gramwzielone.pl