Niespodziewany zwrot w sprawie farm wiatrowych Taurona

Niespodziewany zwrot w sprawie farm wiatrowych Taurona
Farma wiatrowa w Zagórzu / foto: Tauron

Tauron wycofał się z trwających od miesięcy negocjacji z funduszem Marguerite w sprawie sprzedaży jego farm wiatrowych i rozpoczął rozmowy w tej sprawie z Eneą.

W ubiegłym roku Tauron zapowiedział sprzedaż swoich farm wiatrowych, których wartość księgową – jak podawała „Rzeczpospolita” – wyceniano na 1,2 mld zł. W ten sposób Taauron chciał uzyskać fundusze na nowe inwestycje, a plan odsprzedaży farm wiatrowych zakładał odkupienie ich po kilku latach, przy czym Tauron miał w tym czasie kupować od nowego właściciele energię i zielone certyfikaty.

Kilka miesięcy temu Tauron przyznał wyłączność negocjacyjną w sprawie sprzedaży swoich farm wiatrowych funduszowi inwestycyjnemu Marguerite. Prowadzone w ostatnich miesiącach negocjacje jednak się przeciągały, a Tauron ostatecznie się z nich wycofał.

REKLAMA

Teraz Tauron zapowiada rozmowy w tej sprawie z innym koncernem energetycznym – Eneą, z którą Tauron ma współpracować w zakresie swoich aktywów wiatrowych na innych warunkach. Obie firmy podpisały wczoraj w tej sprawie list intencyjny.

Biuro prasowe Taurona tłumaczy, że przyczyną rezygnacji ze sprzedaży farm wiatrowych funduszowi Marguerite „jest bardzo istotna zmiana warunków rynkowych transakcji, a w szczególności niski bieżący poziom cen tzw. zielonych certyfikatów i energii elektrycznej oraz przewidywania co do wysokości tych cen w przyszłości”.

REKLAMA

Współpraca w tym zakresie z Eneą ma się odbywać na innych, „symetrycznych” zasadach.

Projekt jest dla nas istotny, dlatego przystępujemy do negocjacji z nowym partnerem w oparciu o zasadniczo odmienne od poprzednich założenia transakcji. Rozważymy z pewnością różne warianty współpracy, w oparciu o symetryczny podział ryzyka pomiędzy partnerami – mówi Dariusz Lubera, prezes Taurona.

W swoim wiatrowym portfelu Tauron posiada farmy wiatrowe: Lipniki (30,75 MW), Zagórze (30 MW), Wicko (40 MW) oraz Marszewo (82 MW). Natomiast aktywa wiatrowe Enei są skromniejsze i składają się na nie farmy wiatrowe Bardy (50 MW) i Darżyno (6 MW).

Enea zapowiadała w ostatnim czasie powiększenie swojego parku wiatrowego. W trakcie budowy jest farma wiatrowa Baczyna o mocy 15 MW, a koncern energetyczny zgłasza możliwość przejęcia projektów wiatrowych o mocy prawie 200 MW, które miałby zgłosić do pierwszej, przyszłorocznej aukcji dla OZE. 

gramwzielone.pl