Wyraźny wzrost zysków Polenergii dzięki generacji wiatrowej

Wyraźny wzrost zysków Polenergii dzięki generacji wiatrowej
Zbigniew Prokopowicz, prezes zarządu Polenergii. Foto. Polenergia

Wyniki Polenergii na koniec I kwartału 2015 roku wskazują na wyraźny wzrost wszystkich kluczowych parametrów finansowych spółki. Zysk netto w wysokości 28,6 mln zł oznacza wzrost o 75 proc. r/r. Marża EBITDA na wyniku skorygowanym (z wyłączeniem działalności obrotu) wzrosła w omawianym okresie o ponad 8 p.p. do 35 proc. z 26,4 proc., co było przede wszystkim spowodowane uruchomieniem nowych projektów wiatrowych – informuje Polenergia.

Analizując wyniki Grupy na poziomie EBITDA widać skokowy wzrost segmentu energetyki wiatrowej (o 21,8 mln zł), który jest pochodną uruchomienia nowych farm (Gawłowice, Rajgród) w drugiej połowie 2014 roku oraz lepszych wyników segmentu wiatrowego spowodowanych korzystnymi warunkami wietrznymi.

W I kwartale 2015 r. Polenergia odnotowała także wyraźną poprawę wyników w segmencie obrotu, którego EBITDA wzrosła o 2 mln zł r/r. Było to spowodowane przede wszystkim zwiększeniem optymalizacji obrotu energią w ramach grupy kapitałowej oraz koncentracji na najbardziej rentownych segmentach rynku energii i gazu.

REKLAMA

– Bardzo dobre wyniki Polenergii w I kwartale 2015 roku potwierdzają, że nasza strategia pozwala na konsekwentny wzrost zysku, rentowności i przychodów. Dynamiczny rozwój naszych projektów zapewnia realny potencjał budowy wartości poprzez widoczny wzrost zysków głównie w segmencie wiatrowym. Wzrostowy potencjał spółki został również dostrzeżony przez analityków rynkowych wydających pozytywne rekomendacje dla Spółki – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes zarządu Polenergii.

REKLAMA

Na koniec I kwartału 2015 roku Grupa Polenergia dysponowała łączną zainstalowaną mocą na poziomie 271 MW, z czego 146,7 MW pochodziło z farm wiatrowych. Kolejne 98,6 MW farm wiatrowych jest w trakcie budowy (FW Skurpie, FW Mycielin oraz rozbudowa FW Gawłowice – uruchomienie planowane do końca 2015 r.). Łącznie do końca 2015 r. Grupa będzie dysponowała mocą farm wiatrowych na poziomie ok. 250 MW, co zapewni Polenergii pozycję wiodącego producenta energii elektrycznej z OZE.

Dodatkowo Polenergia posiada portfel farm wiatrowych w fazie developmentu liczący 730 MW, z czego 336 MW zostanie przygotowanych do udziału w pierwszej aukcji, oczekiwanej w 2016 r., a 394 MW weźmie udział w kolejnych aukcjach w latach 2017-2019.

Spółka będzie jednym z pierwszych beneficjentów uchwalonej w lutym tego roku ustawy o OZE, która istniejącym bądź uruchomionym do końca 2015 r. projektom daje możliwość pozostania w ulepszonym systemie certyfikatów bądź też przejścia w ramach aukcji do systemu cen stałych gwarantujących stabilność przychodów przez 15 lat.

Jednym z kluczowych projektów realizowanych przez Polenergię, który w istotny sposób wpłynie na wzrost wartości Grupy, są projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1,2 GW. W lipcu 2014 Grupa podpisała umowę przyłączeniową z PSE. Proces uzyskiwania decyzji środowiskowej jest
w zaawansowanej fazie. Wydanie decyzji środowiskowej dla pierwszych 600 MW przewidywane jest na początku 2016 roku, a dla kolejnych 600 MW w drugiej połowie 2016 roku.

komunikat prasowy