Powstanie pierwsza pływająca farma wiatrowa

Powstanie pierwsza pływająca farma wiatrowa
WindFloat. Foto. EDP Renovaveis

Komisja Europejska zgodziła się na przyznanie pomocy publicznej w postaci taryf gwarantowanych dla projektu „WindFloat” zakładającego budowę pierwszej na świecie pływającej morskiej farmy wiatrowej, która powstanie u wybrzeży Portugalii, a jej moc wyniesie 25 MW.

Rozwój nowych technologii odnawialnych jest kluczowy, aby Europa zrealizowała swoje klimatyczne zobowiązania. Zaakceptowany mechanizm pomocy to ważny krok we wprowadzaniu na rynek nowych technologii – oceniła Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencyjności.

Komercjalizacja technologii pływających elektrowni wiatrowych ma prowadzić do dalszego obniżania kosztów morskiej energetyki wiatrowej.

REKLAMA

Technologia pływających turbin wiatrowych może znaleźć zastosowanie zwłaszcza w przypadku głębszych mórz, gdzie konieczność stawiania podmorskich fundamentów turbin wiatrowych zmniejsza opłacalność tego typu inwestycji.

Testy pływającej turbiny wiatrowej u wybrzeży Portugalii trwały od grudnia 2011 r. i okazały się sukcesem, a w okresie półrocznym morska elektrownia wiatrowa o mocy 2 MW, którą dostarczył Vestas, wyprodukowała 1,7 GWh energii. Jej budowa kosztowała 20 mln euro.

REKLAMA

Na przełomie 2012 i 2013 r. portugalski EDP Renovaveis informował, że budowa farmy wiatrowej na Atlantyku, której potencjał oceniano wówczas na 27 MW, ma pochłonąć około 130 mln euro. Obok EDP i Vestas, w projekcie biorą udział także: hiszpański Repsol, amerykański Principle Power oraz portugalskie firmy InovCapital i A. Silva Matos. 

Realizacja drugiego etapu projektu zakłada budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 25 MW, co ma nastąpić w połowie przyszłego roku. Sprzedaż energii zostanie objęta portugalskim systemem taryf gwarantowanych, na co właśnie zgodziła się Bruksela. 

Pomoc w postaci taryf gwarantowancyh została zaakceptowana przez KE mimo, że już wcześniej realizujący projekt „WindFloat” EDP Renovaveis otrzymał na jego rozwój od Komisji Europejskiej grant w wysokości 30 mln euro w ramach programu NER300.

Film prezentujący prototyp pływającej turbiny wiatrowej w ramach projektu WindFloat:

gramwzielone.pl