Wyścig o największą morską turbinę wiatrową

Wyścig o największą morską turbinę wiatrową
Siemens press

Konsorcjum duńskiego Vestas i koreańskiego Mitsubishi Heavy Industries (MHI) chce rzucić wyzwanie Siemensowi w zakresie budowy największej turbiny wiatrowej przeznaczonej do pracy na morzu. Vestas to globalny lider w sprzedaży elektrowni wiatrowych. Liderem w sektorze morskich turbin wiatrowych jest jednak Siemens.

MHI Vestas Offshore Wind A/S chce rywalizować o prymat w globalnej branży offshore oferując morską turbinę wiatrową o mocy 8 MW. – Chcemy zmniejszyć dominację Siemensa na tym rynku. Naszym celem jest zabezpieczenie pozycji jednego z dwóch największych producentów elektrowni wiatrowych, oferując  turbinę o mocy 8 MW – Bloomberg cytuje Jin Kato, CEO MHI Vestas Offshore.

Siemens niedawno unowocześnił swoje turbiny wiatrowe o mocy 6 MW, zwiększając ich nominalną moc do 7 MW. 

REKLAMA

Celem współpracy Vestas z Mitsubishi Heavy Industries jest budowa jeszcze większych urządzeń niż 7-megawatowe turbiny Siemensa. CEO MHI Vestas Offshore zapewnił Bloomberga, że do 2019 r. duńsko-koreańskie konsorcjum chce wyprodukować w sumie 1 GW turbin wiatrowych o mocy 8 MW. 

Póki co, ogromna turbina MHI Vestas, model V164-8.0 MW, otrzymała właśnie certyfikat jakości, który przyznała firma certyfikacyjna DNV GL i który otwiera drogę do seryjnej produkcji. 

Według European Wind Energy Association (EWEA), udział Siemensa w europejskim rynku offshore wynosi 65%, podczas gdy MHI Vestas – 21%.

REKLAMA

Vestasowi w rozwoju działalności w sektorze offshore pomagają zamówienia od rodzimego koncernu energetycznego DONG, który jest globalnym liderem w budowie morskich farm wiatrowych.

DONG zamówił już od MHI Vestas 32 morskie elektrownie wiatrowe na farmę wiatrową Burbo Bank, która powstanie niedaleko wybrzeży Liverpoolu. Kolejne 40 turbin DONG zamówi od Vestasa na farmę wiatrową Walney, która powstanie na Morzu Irlandzkim.

DONG zamawia jednak turbiny także u Siemensa. Niemcy dostarczą dla duńskiego koncernu ogromne elektrownie wiatrowe o mocy 7 MW, które zostaną wykorzystane w drugim etapie projektu Walney. W ramach pierwszego i drugiego etapu tej farmy wiatrowej powstanie w sumie 330 MW morskich turbin.

Przeciętna moc turbin montowanych na morzu wynosiła w 2014 r. – według EWEA – 3,7 MW. Większe moce nominalne turbin oznaczają niższe koszty produkcji energii na morskich farmach wiatrowych.

Morska energetyka wiatrowa musi obniżać swoje koszty, aby stać się bardziej konkurencyjną w stosunku do innych technologii produkcji energii. Bloomberg podaje, że koszt energii z morskich turbin wiatrowych wynosi obecnie w Wielkiej Brytanii około 176 USD za MWh, podczas gdy z turbin wiatrowych na lądzie – około 88 USD/MWh.

gramwzielone.pl