Polenergia zmienia plany w zakresie OZE

Polenergia zmienia plany w zakresie OZE
Foto. Ryan McD, flickr cc

Czołowy deweloper farm wiatrowych w Polsce, należąca do grupy Kulczyk Investments spółka Polenergia zapowiedziała rezygnację z emisji akcji, z których chciała finansować nowe inwestycje w energetyce odnawialnej. Pieniądze na ten cel spółka chce teraz pozyskać tylko z własnych przepływów pieniężnych, a także z emisji obligacji, których wartość będzie jednak dużo niższa niż zakładano wcześniej.

Polenergia podała, że „w związku z przyjęciem przez Sejm RP nowej ustawy o OZE, która nie wprowadziła okresu przejściowego dla systemu zielonych certyfikatów, spółka zakłada roczne przesunięcie w potencjalnej realizacji inwestycji, czyli 460 MW do 2017 roku.”

Spółka poinformowała ponadto, że rezygnuje z emisji akcji, a środki na rozwój nowych projektów będą pochodzić z generowanych przez nią przepływów pieniężnych, a w 2015 roku również z emisji obligacji wartych około 130 mln zł. Wcześniej Polenergia zakładała emisję obligacji wartych 420 mln zł.

REKLAMA

PAP podaje, że Polenergia posiadała na koniec 2014 r. 146,7 MW farm wiatrowych. Pierwsze uruchomiono jeszcze w ramach spółki Polish Energy Partners, która została włączona do grupy Polenergia. Były to farmy wiatrowe Puck (uruchomiona w 2006 r, moc 22 MW), Modlikowice (2011, moc 24 MW), Łukaszów (2011, moc 34 MW), a ostatnio uruchomiono też farmy wiatrowe Rajgród (25,3 MW) i Gawłowice (41,4 MW).

REKLAMA

Kolejnych 99 MW jest w fazie budowy, a 52 MW w przygotowaniu. Do końca tego roku Polenergia chce mieć farmy wiatrowe w fazie operacyjnej o łącznym potencjale 260-300 MW.

W fazie budowy jest farma wiatrowa Skurpie (woj. warmińsko-mazurskie), która ma osiągnąć moc 36,8 MW, a jej ukończenie przewiduje się na IV kwartał 2015 r. Natomiast w planach Polenergii jest jeszcze budowa farm wiatrowych Zielona/Dębsk (90 MW), Piekło (12 MW), Bądecz (42 MW), Grabowo (40 MW) i Kostomłoty/Dębice (45 MW).

Polenergia chce zgłosić do pierwszej aukcji dla OZE, której uruchomienie przewidziano na pierwszą połowę 2016 r., 5 projektów wiatrowych o łącznej mocy 284 MW, a 394 MW w kolejnych aukcjach, które odbędą się w latach 2017-2019.

Wcześniej Polenergia informowała, że do 2021 r. zamierza wybudować niemal 1 GW farm wiatrowych. Spółka realizuje ponadto projekty w sektorze offshore. W połowie ubiegłego roku Polenergia podpisała z PSE umowę przyłączeniową na morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,2 GW, dla których wydanie decyzji środowiskowyxh przewidziano na przyszły rok. 

gramwzielone.pl