EY: offshore konkurencyjne z węglem i gazem w ciągu dekady

EY: offshore konkurencyjne z węglem i gazem w ciągu dekady
Foto. Dong Energy

Według analizy opracowanej przez firmę Ernst&Young, produkcja energii na morskich farmach wiatrowych stanie się konkurencyjna kosztowo z generacją w tradycyjnych elektrowniach do roku 2023. Do tego czasu koszty produkcji energii z wiatru trzeba jednak obniżyć o 26%.

Wśród działań, dzięki którym sektor offfshore musi obniżyć swoje koszty, Ernst&Young wymienia zwiększenie mocy jednostkowej montowanych na morzu turbin (9% redukcji kosztów), zwiększenie konkurencji na rynku rozwiązań dla sektora offshore (7%), a także realizację nowych projektów dających nowe doświadczenie i tworzących efekt skali (7%) oraz optymalizację łańcucha dostaw (3%).

Od spełnienia powyższych warunków, przy jednoczesnej stabilizacji regulacyjnej, E&Y uzależnia osiągnięcie przez morską energetykę wiatrową konkurencyjności w porównaniu do energetyki konwencjonalnej. Według analityków E&Y, osiągnięcie grid parity dla offshore będzie możliwe już w pierwszej połowie kolejnej dekady.

REKLAMA
REKLAMA

Ernst&Young ocenia, że koszt produkcji energii na morzu powinien spaść z obecnych ok. 120-130 euro/MWh do około 80-90 €/MWh do roku 2030 (w ujęciu Levelised Cost of Electricity – LCOE). Aby ten cel osiągnąć, potrzebne jest jednak – według E&Y – zwiększenie łącznego zainstalowanego potencjału offshore do ponad 140 GW.

Redukcji kosztów offshore może sprzyjać porozumienie zawarte właśnie przez czołowych graczy na rynku producentów morskich elektrowni wiatrowych Dong Energy, MHI Vestas i lidera rynku offshore Siemens Wind Power and Renewables, które zadeklarowały podjęcie wysiłków zmierzających do opracowania nowych rozwiązań pozwalających na redukcję kosztów energii wiatrowej na morzu.

Raport Ernst&Young pt. Offshore wind in Europe. Walking the tightrope to success można pobrać pod tym linkiem.

gramwzielone.pl