Polenergia wybrała dostawcę turbin na farmę wiatrową Mycielin

Polenergia wybrała dostawcę turbin na farmę wiatrową Mycielin
Zbigniew Prokopowicz, prezes zarządu Polenergii. Foto. Polenergia

Należąca do Polenergii spółka Grupa PEP-Farma Wiatrowa Mycielin podpisała umowę na dostawę elektrowni wiatrowych. Jej beneficjentem jest duński Vestas. Duńczycy dostarczali już elektrownie wiatrowe dla Polenergii (wcześniej Polish Energy Partners), jednak ostatnio dwa duże kontrakty na dostawę turbin wiatrowych dla Polenergii zdobył Siemens.

Umowa z Vestas obejmuje dostarczenie 24 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2 MW, a także ich serwisowanie w okresie 5 lat od uruchomienia farmy wiatrowej Mycielin. Wartość kontraktu to 56,76 mln euro.

Uruchomienie farmy wiatrowej Mycielin, która powstaje na terenie lubuskich gmin Niegosławice i Szprotawa, przewidziano do końca 2015 r. Jeśli inwestor nie zdąży do tego czasu z uruchomieniem produkcji energii, będzie musiał wstrzymać realizację projektu i zgłosić go do aukcji. System aukcyjny zastąpi bowiem system zielonych certyfikatów z dniem 1 stycznia 2016 r.

REKLAMA

Obecnie Polenergia posiada 5 działających farm wiatrowych. Pierwsze uruchomiono jeszcze w ramach spółki Polish Energy Partners, która została włączona do grupy Polenergia. Były to farmy wiatrowe Puck (uruchomiona w 2006 r, moc 22 MW), Modlikowice (2011, moc 24 MW), Łukaszów (2011, moc 34 MW), a ostatnio uruchomiono też farmy wiatrowe Rajgród (25,3 MW) i Gawłowice (41,4 MW).

Na farmach wiatrowych Łukaszów i Modlikowice pracują elektrownie wiatrowe Vestas, natomiast uruchomione ostatnio farmy wiatrowe Polenergii zaopatrzył w turbiny Siemens.

REKLAMA

Polenergia chce mieć do 2021 r. 959 lądowych farm wiatrowych.

W fazie budowy jest farma wiatrowa Skurpie (woj. warmińsko-mazurskie), która ma osiągnąć moc 36,8 MW, a jej ukończenie przewiduje się na IV kwartał 2015 r. Kontrakt na dostawę turbin na tą farmę wiatrową zdobył Siemens. 

Natomiast w planach Polenergii jest jeszcze budowa farm wiatrowych Zielona/Dębsk (90 MW), Piekło (12 MW), Bądecz (42 MW), Grabowo (40 MW) i Kostomłoty/Dębice (45 MW).

Vestas jest liderem na polskim rynku wiatrowym pod względem ilości dostarczonych turbin. W ubiegłym miesiącu Duńczycy podpisali kolejny kontrakt na dostawę 12 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 3 MW, na farmę wiatrową, którą GDF Suez Polska buduje w woj. łódzkim. 

gramwzielone.pl