Tele-Fonika Kable z kontraktami na największych morskich farmach wiatrowych

Tele-Fonika Kable z kontraktami na największych morskich farmach wiatrowych
London Array press

W pierwszym półroczu 2014 roku w Europie w pełni podłączono do sieci 224 przybrzeżne turbiny wiatrowe zlokalizowane w 17 farmach wiatrowych o łącznej mocy 781 MW. Kolejne 310 turbin o mocy 1200 MW oczekuje na podłączenie do systemów energetycznych.  Łącznie morska i lądowa energetyka morska była w stanie dostarczyć w połowie tego roku ponad 118 GW mocy. Przy budowie morskich farm wiatrowych coraz częściej stosowane są żyły uszczelnione wyprodukowane przez spółkę Tele-Fonika Kable SA.

Morska energetyka wiatrowa to niezwykle ważna część naszego biznesu.To złożone projekty inwestycyjne, wymagające kabli skonstruowanych z uwzględnieniem ekstremalnych warunków eksploatacji. Więc takie, które dają naszym biurom konstrukcyjnym i technologom prawdziwe pole do popisu. To również bardzo atrakcyjny i perspektywiczny sektor rynku, w którym zamierzamy konsekwentnie umacniać swoją pozycję, a także rozwijać współpracę z naszymi międzynarodowi partnerami w zakresie technologii wytwarzania i wspólnego zdobywania nowych rynków – podkreśla Ryszard Pilch, prezes zarządu spółki Tele – Fonika Kable SA

Od 2008 roku Tele-Fonika Kable SA dostarczyła około 5000km żył uszczelnionych, które znalazły zastosowanie przy budowanie ponad 40 farm wiatrowych na lądzie i na morzu.

REKLAMA

Kolejny przetarg, kolejna wygrana

Tele-Fonika Kable dostarczy 300 kilometrów żył uszczelnionych na budowy farmy wiatrowej Dudgeon. Farma zlokalizowana zostanie na angielskich wodach terytorialnych około 32 km od miejscowości Cromer. Projekt zakłada posadowienie 67 turbin o mocy 6 MW każda. Po uruchomieniu I podłączeniu do sieci energetycznej farma zapewni zasilanie około 410 000 gospodarstw domowych. Planowany termin rozpoczęcia produkcji żył uszczelnionych to druga połowa 2015 roku.

REKLAMA

Będzie to trzecia inwestycja realizowana w Wielkiej Brytanii z wykorzystaniem żył uszczelnionych z Tele-Fonika Kable. Pierwsza była Greater Gabbard – druga największa na świecie farma ulokowana na morzu oraz London Array – największej morska farma wiatrowa na świecie.

Nie tylko w Anglii

Kolejne 300 kilometrów miedzianych żył uszczelnionych wykonanych w Zakładzie Bydgoszcz zostanie wykorzystanych w trakcie budowy morskiej farmy Sandbank na niemieckich wodach terytorialnych. Jest to już trzeci kolejny projekt w tym regionie, do którego dostarczamy nasze żyły uszczelnione. Farma wiatrowa stanie ok. 90km na zachód od wyspy Sylt (na granicy pomiędzy Niemcami, a Danią) i będzie produkowała prąd z 72 turbin. Budowa ruszy w 2015 roku, a pierwszy prąd ma popłynąć do sieci rok później.

Równocześnie realizowana jest budowa farmy Nordsee One około 40km od północnego wybrzeża niemieckiej wyspy Juist. Tam polski producent dostarczy 240 kilometrów aluminiowej żyły uszczelnionej. Nordsee One dysponował będzie zespołem 54 turbin, które mają zostać do użytku w pierwszej połowie 2015 roku.

– Kiedy patrzymy dziś na europejską energetykę – jej morska, wiatrowa część należy do najszybciej rozwijających się.  Realizacja morskich farm wiatrowych i morskich sieci przesyłowych w znaczący sposób może wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego na naszym kontynencie, ale co nie mniej ważne i istotne stać się impulsem dla rozwoju innowacyjnych gałęzi przemysłu. Tworzy też, o czym nie wolno zapominać miejsca pracy. Zatem to rynek, który ma przyszłość – podsumowuje prezes Pilch

Tele – Fonika Kable SA