Niższy podatek od nieruchomości od elektrowni wiatrowych

Niższy podatek od nieruchomości od elektrowni wiatrowych
Vik Walker, flickr cc

Zgodnie z regulacjami podatkowymi opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. wykorzystywane w działalności gospodarczej budowle – roczny podatek wynosi co do zasady 2% ich wartości księgowej.

Jak podkreśla Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Doradca podatkowy, Partner w kancelarii Advicero Tax, biorąc pod uwagę wartość poszczególnych elementów infrastruktury elektrowni wiatrowej podatek od nieruchomości może stanowić znaczący wydatek dla inwestorów. Niestety, na podstawie obowiązujących przepisów i zawartej w nich niejasnej i nieprecyzyjnej definicji budowli inwestorzy borykają się często z praktycznym pytaniem: od których dokładnie elementów elektrowni wiatrowej trzeba odprowadzić 2% podatku?

Pewną pomocą w tym zakresie może być analiza stanowisk prezentowanych przez lokalne organy podatkowe. Ostatnio pojawiło się bardzo ciekawe rozstrzygnięcie Wójta Gminy z województwa warmińsko-mazurskiego, w którym potwierdził on, że jedynie część konstrukcyjna wieży, tj. jej część zewnętrzna, stanowi budowlę i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, podczas gdy wyposażenie wieży – część wewnętrzna, techniczna – nie stanowi budowli i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (interpretacja indywidualna z dnia 31 lipca 2014 r., sygn. FN.3101.1.1.2014).

REKLAMA
REKLAMA

W przedmiotowej sprawie spółka prowadząca działalność gospodarczą polegającą na eksploatacji dwóch elektrowni wiatrowych, zapytała się organu podatkowego o sposób opodatkowania podatkiem od nieruchomości wież elektrowni wiatrowych. Spółka wskazała, że wieże elektrowni wiatrowych charakteryzują się skomplikowaną budową: część zewnętrzną stanowi stalowy słup o średnicy ok. 4m i maksymalnej wysokości 100m, który posadowiony jest na żelbetonowym fundamencie, natomiast na wewnętrzną część techniczną wieży składają się m.in. winda, schody, platformy / balkony do wychodzenia z windy, okablowanie, transformator, klimatyzacja, urządzenia sterujące, drabiny, zabezpieczenia przeciwpożarowe, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, instalacja alarmowa itp. W opinii podatnika jedynie część konstrukcyjna wieży (część zewnętrzna) powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, podczas gdy wyposażenie wieży – część wewnętrzna, techniczna – nie może być uznana za budowlę i w konsekwencji nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Organ potwierdził stanowisko spółki. 

Jak wskazuje Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, rzeczona interpretacja jest szansą na zoptymalizowanie rozliczeń w podatku od nieruchomości. W szczególności dotyczy to spółek wiatrowych, których elektrownie budowane są z materiałów nowej generacji, a wieże wyposażone są w nowoczesne elementy konstrukcyjno-użytkowe, z wysokim udziałem wartości części technicznych. Konsekwentnie, w takich przypadkach potencjał oszczędności podatkowych uzasadnia podjęcie prób uzyskania – tak jak wskazany podatnik – korzystnej interpretacji.

Advicero Tax