Jak rozwija się europejski rynek morskich elektrowni wiatrowych?
Branża morskiej energetyki wiatrowej wzywa do przyjęcia ambitnych celów klimatycznych UE na rok 2030. Wyjątkowo kosztowne i złożone inwestycje w offshore potrzebują bowiem wyjątkowo stabilnych regulacji – zarówno na poziomie wspólnotowym jak i krajowym – a cele na 2030 r. byłyby ich fundamentem.
Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA), obecnie na europejskich morzach w fazie budowy jest 16 farm wiatrowych o łącznej planowanej mocy na poziomie 4,9 GW.
W pierwszej połowie tego roku do sieci podłączono 224 morskie turbiny wiatrowe o łącznej mocy 781 MW, czyli o 1/4 mniej niż przed rokiem.
W I poł. 2014 r. europejskim liderem w przyłączaniu morskich elektrowni wiatrowych była Wielka Brytania, w której uruchomiono 532 MW morskich turbin wiatrowych, a następnie Belgia (141 MW) i Niemcy (108 MW).
Największe inwestycje offshore, które uruchomiono w pierwszym półroczu br., to farma wiatrowa West of Duddon Sands (Wielka Brytania, ok. 340 MW), Gwynt y Mor (Wielka Brytania, ok. 180 MW), a także Northwind (Belgia, 141 MW) i Riffgat (Niemcy, 108 MW).
Wśród uruchomionych w I półroczu elektrowni wiatrowych przeważały turbiny dostarczone przez Siemensa (176 jednostek), a następnie Vestasa (47 jednostek). Jedną elektrownię wiatrową dostarczył Samsung.
EWEA informuje ponadto, że w pierwszej połowie tego roku zainstalowano 282 turbiny wiatrowe, których jednak nie udało się jeszcze podłączyć do sieci. W sumie na przyłączenie czeka już 310 morskich wiatraków o łącznej mocy 1,2 GW.
Justin Wilkes z EWEA podkreśla, że o ile dynamika nowych instalacji wiatrowych na morzu jest w tym roku niższa niż w 2013 r., offshore w dalszym ciągu pozostaje najszybciej rozwijającym się europejskim sektorem energetyki. EWEA zaznacza jednak, że spowolnienie, w stosunku do zeszłego roku, może być widoczne także w 2015 i 2016 r.
– W celu zapewnienia zdrowego wzrostu w dalszej części dekady, a także zapewnienia znaczącej roli offshore we wspieraniu unijnej konkurencyjności, bezpieczeństwa i realizacji celów klimatycznych, branża [morskiej energii wiatrowej] musi zyskać długotrwałą perspektywę – informuje EWEA, wzywając przy okazji do przyjęcia ambitnych celów klimatycznych na 2030 r. już podczas październikowego spotkania szefów państw Unii Europejskiej.
Obecnie potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Europie wynosi ponad 7,3 GW, na co składają się 73 morskie farmy wiatrowe na wodach terytorialnych 11 państw. Mogą one produkować rocznie 27 TWh energii elektrycznej, czyli tyle, ile zużywa 7 mln gospodarstw domowych – albo cała Holandia.
gramwzielone.pl