Sejmowa komisja przeciwko minimalnej odległości wiatraków od zabudowań

Sejmowa komisja przeciwko minimalnej odległości wiatraków od zabudowań
Emilian Robert Vicol, flickr cc

Sejmowa podkomisja pracująca nad projektem ustawy mającej uregulować kwestię budowy farm wiatrowych odrzuciła wczoraj poprawkę, zgodnie z którą elektrownie wiatrowe o mocy przekraczającej 500 kW mogłyby powstawać w promieniu minimum 3 km od zabudowań mieszkalnych. 

Za odrzuceniem powyższej regulacji byli posłowie koalicji. Natomiast posłowie PiS postulujący wprowadzenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych na poziomie 3 km zapowiedzieli dalsze starania, aby ten zapis znalazł się w finalnym projekcie ustawy. Więcej o stanowisku PiS w sprawie ustawy „antywiatrakowej” w artykule: PiS: wszystkie farmy wiatrowe w Polsce zbudowano nielegalnie.

W projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym znajdziemy też propozycje, zgodnie z którymi stronami w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej o mocy powyżej 500 kW mają być: inwestor, właściciele działek, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujący się w „obszarze oddziaływania obiektu”, a także organizacje lokalne. 

REKLAMA

W projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym znajdziemy jeszcze m.in. zapis, zgodnie z którym pozwolenie budowlane dla elektrowni wiatrowych o mocy powyżej 500 kW nie może być wydane w przypadku braku dostępu z drogi mającej status co najmniej drogi gminnej. 

REKLAMA

Proponuje się też m.in., aby w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można było wydawać decyzję o warunkach zabudowy, ale tylko dla elektrowni wiatrowych o mocy do 100 kW. 

Kluczowy dla dotychczas zbudowanych wiatraków jest natomiast artykuł 3., zgodnie z którym elektrownie wiatrowe o mocy powyżej 500 kW oddane do użytku przed wejściem w życie ustawy miałyby być dostosowane do wymogów art. 1 w/w ustawy w terminie do końca grudnia 2017 r., co – w przypadku przyjęcia ustawy – mogłoby oznaczać w praktyce konieczność rozebrania działających w Polsce farm wiatrowych, które w zdecydowanej większości są zlokalizowane w odległości mniejszej niż 3 km od zabudowań mieszkalnych. Sejmowa podkomisja nadzwyczajna zgłosili wczoraj poprawkę, która ma wydłużyć ten okres do końca 2019 r. 

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wraz z uzasadnieniem [PDF]

gramwzielone.pl