Największa umowa CPPA w historii rynku OZE

Największa umowa CPPA w historii rynku OZE
Orsted

Duński koncern energetyczny Orsted poinformował o podpisaniu umowy CPPA (Corporate Power Purchase Agreement, CPPA) na sprzedaż energii odnawialnej. Wyprodukują ją morskie farmy wiatrowe, które Duńczycy postawią u wybrzeży Tajwanu. Energia będzie sprzedawana na korzystniejszych warunkach niż pierwotnie zabezpieczone dla tego projektu w ramach tajwańskiego systemu wsparcia dla offshore.

Kilka tygodni temu Orsted informował o podpisaniu korporacyjnej umowy PPA na sprzedaż energii z morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Chodzi o projekt Race Bank o mocy 573 MW składający się z 91 turbin Siemens Gamesa.

Umowa zawarta z koncernem Nestle dotyczy jednak tylko części planowanej generacji z Race Bank. Spożywczy potentat będzie odbierać energię z części turbin o łącznej mocy 31 MW. Umowa będzie obowiązywać przez 15 lat i w tym czasie brytyjski odział Nestle będzie kupować co roku 125 GWh energii, co pokryje połowę jego rocznego zapotrzebowania.

REKLAMA

Wcześniej, w grudniu 2019 r., Orsted informował o podpisaniu korporacyjnej umowy PPA na energię z morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3, która zostanie oddana do użytku w roku 2025.

Mającą obowiązywać 10 lat umowę CPPA Duńczycy podpisali z niemieckim koncernem z branży chemicznej Covestro, który będzie odbierać energię z części wiatraków wchodzących w skład projektu Borkum Riffgrund 3, o łącznej mocy 100 MW. Całkowita moc tej farmy wiatrowej ma wynieść 900 MW.

Teraz Duńczycy ogłaszają umowę CPPA, która ma być największym w dotychczasowej historii rynku OZE tego rodzaju kontraktem na zakup energii odnawialnej.

Umowa dotyczy farm wiatrowych określanych jako Greater Changhua 2b i 4 i o łącznej mocy 920 MW, które Orsted wybuduje u wybrzeży Tajwanu i które mają osiągnąć gotowość operacyjną w latach 2025-26.

REKLAMA

Umowa została zawarta z tajwańskim koncernem TSMC, który w okresie 20 lat będzie odbierać całą generację z tych farm wiatrowych po z góry ustalonej cenie.

Orsted zaznacza, że warunki sprzedaży energii wynegocjowane z TSMC są korzystniejsze niż zabezpieczone pierwotnie w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, która odbyła się na Tajwanie w połowie 2018 roku.

Co ciekawe, Orsted nadal nie podjął finalnej decyzji inwestycyjnej w zakresie farm wiatrowych Greater Changhua 2b i 4. Duńczycy podkreślają jednak, że warunki umowy CPPA zawartej z TSMC poprawiają ekonomikę tych projektów w stosunku do pierwotnych założeń, a to powinno przyspieszyć podjęcie takiej decyzji.

Farmy wiatrowe Greater Changhua 2b i 4 mają być zlokalizowane w średniej odległości około 50 km od wybrzeży tajwańskiego regionu Changhua.

Na Tajwanie Orsted jest już w trakcie budowy morskich farm wiatrowych Greater Changhua 1 i 2a, których łącza moc sięgnie 900 MW. W dodatku Duńczycy są współwłaścicielem projektu Formosa 1 o mocy 128 MW, który został zrealizowany u wybrzeży Tajwanu w ubiegłym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.