Pierwsza elektrownia wiatrowa na drewnianej wieży

Pierwsza elektrownia wiatrowa na drewnianej wieży
Modvion

W Szwecji powstała pierwsza elektrownia wiatrowa na wieży wykonanej z drewna. Jej wysokość jest stosunkowo niewielka w porównaniu do elektrowni wiatrowych budowanych na stalowych wieżach, jednak w planach jest już budowa dużo wyższych drewnianych wież, a firma oferująca tę technologię podkreśla, że jest ona tańsza i redukuje ślad węglowy w porównaniu do zastosowania tradycyjnych wież wiatrowych.

Elektrownia wiatrowa na drewnianej wieży powstała na wyspie Björkö w pobliżu Göteborga w ramach inwestycji zrealizowanej przez Szwedzkie Centrum Technologii Wiatrowych.

Wysokość wieży jest stosunkowo niewielka i wynosi 30 metrów, jednak firma Modvion, która odpowiadała za jej dostarczenie, informuje, że począwszy od 2022 roku będzie oferować dużo wyższe drewniane wieże.

REKLAMA

Modvion posiada już wstępną umowę z jednym z działających w Szwecji deweloperem farm wiatrowych na dostarczenie Varberg Energi  wieży wiatrowej wysokiej na 110 metrów, a dla innego dewelopera Rabbalshede Kraft ma dostarczyć 10 wież wysokich nawet na 150 metrów.

Zaletą tego rodzaju konstrukcji ma być ich modułowa budowa, która ułatwi transport do trudniej dostępnych miejsc.

Modvion podkreśla też inne zalety wież budowanych z drewna, zapewniając, że jest to idealny surowiec do tego rodzaju konstrukcji.

Wieże z drewna mają być znacznie tańsze od stosowanych powszechnie w projektach wiatrowych wież stalowych. Ponadto ich zastosowanie obniża ślad węglowy inwestycji.

REKLAMA

To krok milowy, który toruje drogę nowej generacji elektrowni wiatrowych. Laminowane drewno jest bardziej wytrzymałe od stali, a dzięki modułowej budowie wieże mogą być wyższe. Wykorzystując drewno możemy zredukować emisje CO2 na etapie produkcji – podsumowuje Otto Lundman, CEO Modvion AB.

Rozwój technologii drewnianych wież wiatrowych jest finansowany m.in. ze środków władz Gotlandii oraz unijnego programu wspierania innowacji Horyzont 2020.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.