Powstała druga największa na świecie morska farma wiatrowa

Powstała druga największa na świecie morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowa East Anglia One. Fot. ScottishPower Renewables

O wybrzeży Wielkiej Brytanii postawiono ostatnią turbinę wchodzącą w skład wielkiej farmy wiatrowej East Anglia One. To obecnie druga największa na świecie farma wiatrowa zrealizowana na morzu. Za inwestycją stoją najwięksi na świecie inwestorzy w sektorze energetyki odnawialnej.

Należąca do hiszpańskiej grupy energetycznej Iberdrola spółka ScottishPower Renewables oraz wchodzący w skład australijskiej grupy Macquarie fundusz Green Investment Group finalizują budowę farmy wiatrowej East Anglia One, która posiada już wszystkie 102 turbiny dostarczone przez producenta Siemens Gamesa.

Jednostkowa moc turbin wynosi 7 MW, a średnica łopat wirnika sięga 154 metrów. Łączna moc farmy wiatrowej wynosi 714 MW i po uruchomieniu ma ona wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 630 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, które w skali roku zużywają średnio około 4 MWh energii.

REKLAMA

Inwestycja, której koszt wyniósł 2,5 mld funtów, jest zlokalizowana na Morzu Północnym w odległości ponad 40 kilometrów od wybrzeży brytyjskiego hrabstwa Suffolk.

Dla Iberdroli, która jest globalnym liderem w inwestycjach w energetykę odnawialną i zrealizowała do tej pory projekty OZE o mocy około 31 GW, nie jest to pierwsza inwestycja w morskiej energetyce wiatrowej.

Hiszpańska grupa energetyczna ma już na koncie uruchomienie kosztem 1,4 mld euro morskiej farmy wiatrowej Wikinger w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, w odległości około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia. Na powierzchni 34 km2 zainstalowano 70 turbin o jednostkowej mocy 5 MW, które dostarczyła firma Adwen, joint-venture zawiązane przez Gamesę (obecnie Siemens Gamesa) i Arevę.

Hiszpanie w kolejnych latach jeszcze powiększą swoje aktywa w morskiej energetyce wiatrowej na Bałtyku. W ostatniej aukcji dla offshore, która odbyła się w Niemczech, Iberdrola zabezpieczyła prawa do budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW (nie ujawniono zaoferowanych cen za energię). Wiadomo, że chodzi o projekt Baltic Eagle o mocy 476 MW i mniejszy projekt Wikinger Sud o mocy 10 MW, który ma stanowić rozszerzenie farmy wiatrowej Wikinger.

Największe morskie farmy wiatrowe

REKLAMA

Obecnie największa na świecie jest wybudowana w ubiegłym roku przez duński Orsted w odległości ponad 100 km od wybrzeża brytyjskiego hrabstwa Yorkshire farma wiatrowa Hornsea One o mocy 1,218 GW. Składają się na nią 174 turbiny o jednostkowej mocy 7 MW, które zostały rozlokowane na powierzchni ponad 400 km2 i które dostarczył Siemens Gamesa.

Do tej pory drugą największą farmą wiatrową na morzu była zlokalizowana na Morzu Irlandzkim, około 20 km od wybrzeży brytyjskiego regionu Kumbria, farma wiatrowa Walney Extension, za którą również stoi Orsted.  Znajdująca się na powierzchni 145 km2 farma wiatrowa posiada moc 659 MW, na co składa się 40 turbin MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW i średnicy wirnika 164 m, a także 47 turbin Siemens Gamesa o mocy 7 MW i średnicy wirnika 154 m.

Orsted szykuje już jeszcze większy projekt od Hornsea One. W drugim etapie projektu Hornsea ma powstać morska farma wiatrowa o mocy 1,386 GW. Wiatraki staną na powierzchni około 486 km2, na głębokościach 30-40 metrów. Wiadomo, że w skład tej farmy wiatrowej wejdą turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW. Uruchomienie Horsea Project Two zaplanowano na 2022 r. Produkowana energia ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez ponad 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Natomiast w kolejnych latach miano największej morskiej farmy wiatrowej na świecie ma zyskać projekt Dogger Bank realizowany w brytyjskiej części Morza Północnego przez norweski koncern paliwowy Equinor. Moc tej farmy wiatrowej ma wynieść aż 3,6 GW.

Na tą inwestycję mają złożyć się trzy etapy: Creyke Beck A, Creyke Beck B oraz Teesside A. W każdym ma powstać po 1,2 GW. W pierwszym przypadku w brytyjskiej aukcji, która odbyła się w ubiegłym roku, Equinor zagwarantował sobie przychody ze sprzedaży energii wynoszące jedynie 39,65 funtów/MWh, czyli poniżej 200 zł/MWh. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zgłoszono cenę tylko niewiele wyższa i sięgnie 41,61 funtów/MWh.

W skład Dogger Bank mają wejść największe na świecie turbiny wiatrowe GE Haliade-X o jednostkowej mocy 12 MW, których produkcja powinna ruszyć w przyszłym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.