Dania z rekordem produkcji energii wiatrowej

Dania z rekordem produkcji energii wiatrowej
Vattenfall

Duńczykom po raz kolejny udało się zwiększyć udział energii wiatrowej w krajowym miksie energetycznym. W 2019 roku niemal co druga kilowatogodzina energii skonsumowanej w Danii pochodziła z farm wiatrowych.

Według stowarzyszenia branżowego Wind Denmark, w 2018 roku udział wiatru w konsumpcji wyłącznie energii elektrycznej w Danii sięgnął 40,7 proc., co stanowiło najwyższy poziom w Europie – jednak był to poziom niższy od osiągniętego w roku 2017 (43,4 proc.).

Teraz Duńczykom udało się zwiększyć udział energetyki wiatrowej w swoim miksie energetycznym za cały 2019 rok według informacji podanych przez operatora systemu elektroenergetycznego Energinet do 47 procent (Wind Denmark podaje poziom 46,9 proc.).

REKLAMA

Tym samym Dania jest niekwestionowanym, europejskim liderem jeśli chodzi o udział wiatru w krajowym miksie energetycznym. Reuters wylicza, że drudzy w tym obszarze Irlandczycy skonsumowali w 2018 roku 28 proc. energii wytworzonej z farm wiatrowych.

Natomiast udział energetyki wiatrowej w miksie energetycznym Unii Europejskiej w 2018 roku wynosił 14 proc.

Ubiegłoroczny wzrost generacji z wiatru w Danii to w dużej mierze zasługa uruchomienia największej duńskiej farmy wiatrowej na morzu, która ma zwiększyć generację energii wiatrowej w krajowym systemie elektroenergetycznym średnio o ponad 1/10.

Zbudowana przez szwedzką grupę energetyczną Vattenfall morska farma wiatrowa Horns Rev 3 o mocy 407 MW powstała w odległości 25-40 kilometrów od wybrzeża, w duńskiej części Morza Północnego. Składają się na nią turbiny o jednostkowej mocy 8,3 MW, jedne z największych na świecie.

W przygotowaniu jest jeszcze większa inwestycja w duńskim offshore, którą również zrealizuje Vattenfall. Moc farmy wiatrowej Kriegers Flak, która stanie w duńskiej części Bałtyku, wyniesie 610 MW, a szwedzki koncern w najbliższych latach uruchomi też u wybrzeży Danii dwie mniejsze farmy wiatrowe Vesterhav Syd  i Vesterhav Nord o łącznej mocy 350 MW.

Farma wiatrowa Kiegers Flak ma produkować od 2021 r. energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii.

REKLAMA

Duński rząd szykuje ponadto trzy aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej, których realizację zaplanowano w przyjętej w 2018 roku krajowej strategii energetycznej.

Postawiona w wyniku pierwszej aukcji farma wiatrowa będzie największą tego rodzaju inwestycją w dotychczasowej historii duńskiego rynku offshore.

Wiadomo, że wiatraki składające się na projekt Thor o łącznej mocy 800 MW powstaną w duńskiej części Morza Północnego.

Plan Danii to zwiększenie udziału OZE w krajowym miksie energii konsumowanej łącznie w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 55 proc. do roku 2030.

Przy tym udział wiatru w całkowitej konsumpcji energii w Danii, w tym także zużywanej w ciepłownictwie i transporcie, wynoszący obecnie około 8 proc., ma wzrosnąć do roku 2030 do 18 proc.

W ubiegłym miesiącu 8 z 10 partii obecnych w duńskim parlamencie poparło przyjęcie celu redukcji krajowych emisji CO2 o 70 procent do roku 2030 w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.

Duńskie prawo zakładało już wcześniej osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej najpóźniej w roku 2050, co oznacza konieczność niemal całkowitego wyeliminowania emisji dwutlenku węgla i wyłapywanie pozostających jeszcze wówczas emisji CO2 za pomocą technologii tzw. carbon capture and storage (CCS).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.