Sunny Horizon: Prosument – małe elektrownie wiatrowe: warunki dofinansowania, wymagania techniczne

Sunny Horizon: Prosument – małe elektrownie wiatrowe: warunki dofinansowania, wymagania techniczne
RWE press

{więcej}Wczoraj przedstawiłem ostateczne założenia NFOŚiGW w programie Prosument – linii dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikro instalacji odnawialnych źródeł energii poprzez bank, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii elektrycznej, ponieważ w/w program główny nacisk kładzie na rozwój w pierwszej kolejności źródła elektrycznego dzisiaj o małych elektrowniach wiatrowych – pisze Sunny Horizon. 
 
Może właśnie małe wiatraki będą w naszym kraju najbardziej się rozwijać, gdyż nie wiadomo jak to będzie w przypadku fotowoltaiki, szczególnie w świetle wypowiedzi Marka Sawickiego – powracającego ministra rolnictwa z PSL – we wczorajszym wywiadzie dla TokFm, w którym opowiedział o negocjacjach z Chińczykami na temat ich inwestycji w Polsce w zakresie produkcji paneli fotowoltaicznych. Marek Sawicki powiedział, że jest to możliwe pod warunkiem, że Chiny kupią 2 razy więcej świń niż dotychczas…

Wracając do wiatraków należy przypomnieć, jaka jest intensywność dofinansowania. Dofinansowanie w ramach „Prosumenta” będzie udzielane w formie kredytu wraz z dotacją i wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia, w tym w formie dotacji:
– do 15% dofinansowania (dla instalacji źródła ciepła opalanego biomasą, pompy ciepła, kolektorów wsłonecznych), a w latach 2014 – 2015 do 20% dofinansowania,
– do 30% dofinansowania (dla instalacji systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych, mikrokogeneracji), a w latach 2014 – 2015 do 40% dofinansowania.
 
Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji na potrzeby budynku mieszkalnego ma wynieść 100 tys. zł i150 tys. w przypadku osoby fizycznej (za wyjątkiem instalacji układu mikrokogeneracyjnego na biogaz) – w zależności od powyższej konfiguracji systemu.
 
Szczegółowe wymagania techniczne dla instalacji małe elektrownie wiatrowe:

REKLAMA

– znamionowa moc instalacji: do 40 kWe, 
– turbozespoły wiatrowe powinny spełniać wymagania normy PN-EN 61400-2 „Turbozespoły wiatrowe – Część 2: Wymagania projektowe dotyczące małych turbozespołów wiatrowych” lub odpowiednio równoważnej oraz powinny posiadać oznakowanie CE,
– w zakres kosztów kwalifikowanych mogą wchodzić wyłącznie roboty i zakupy związane z budową kompletnej instalacji, m.in.: zakup, montaż i uruchomienie kompletnej instalacji umożliwiające jej współpracę z instalacjami odbiorczymi w budynku,
– w przypadku instalacji przyłączonej do sieci – koszt materiałów i robót niezbędnych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej,
– zakup, montaż i uruchomienie urządzeń do magazynowania energii elektrycznej lub ciepła,
– liczniki energii elektrycznej,
– koszt wykonania niezbędnych projektów technicznych oraz dokumentacji do uzyskania pozwoleń administracyjnych (o ile są wymagane),
– roboty budowlane konieczne do zamontowania instalacji na budynku mieszkalnym (np. wzmocnienie więźby dachowej) lub na maszcie wolnostojącym.
 
Maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla instalacji małe elektrownie wiatrowe:
 
– dla instalacji o mocy poniżej 10 kW: 11 000 zł/kW,
– dla instalacji o mocy od 10 do 40 kW: 6 500 zł/kW,

 
Jeżeli projekt instalacji przewiduje montaż akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – maksymalny koszt kwalifikowany instalacji powiększa się o 5 000 zł/kW.
 
Komentarz

REKLAMA

Jak w przypadku PV NFOŚ przychylił się do magazynów energii w małych elektrowniach wiatrowych, co bardzo cieszy, gdyż możemy wtedy skonfigurować wiatrak + akumulatory i powoli zbliżamy się do ideału, czyli off grid. Ja jednak uważam że wiatrak powinnien oddawać energię do dużego bufora wodnego (pojemność powyżej 1000 l), powoduje to bowiem mniejsze straty. Tu od razu pada pytanie, czy wiatrak + bufor ciepła to system, który produkuje prąd czy ciepło w świetle założeń „Prosumenta” – jakie to źródło? To oczywiście źródło energii elektrycznej, co daje dalsze możliwości dołączenia drugiego źródła np. kolektorów słonecznych, które oddają ciepło do tego samego bufora wodnego, o których napiszę w dniach następnych.

Sunny Horizon
prosument.polska@o2.pl